Jedynie prawda jest ciekawa


Dutkiewicz w koalicji z Petru

01.02.2017

Sformalizowano współpracę Nowoczesnej ze środowiskami skupionymi wokół prezydenta Wrocławia.

Środowisko polityczne skupione wokół prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza podpisało w środę umowę kolacyjną z Nowoczesną. To sformalizowanie współpracy, która w Radzie Miejskiej trwa od kwietnia ub. r., gdy sześciu radnych PO przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie.

 

Dutkiewicz podkreślił na konferencji prasowej, że podpisane w środę porozumienie jest potwierdzeniem koalicji Klub Radnych Rafała Dutkiewicza z radnymi Nowoczesnej w Radzie Miejskiej Wrocławia. "Będziemy wspólnie pracować, by przygotować interesującą strategię wyborczą na 2018 r." - zapowiedział prezydent.

 

Pytany czy obie formacje wystawią wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia (Dutkiewicz już wczesnej deklarował, że nie będzie ubiegła się o reelekcję), powiedział, że umowa koalicyjna "przybliża do takiego rozwiązania".

 

"Nie rozmawialiśmy o wspólnych listach wyborczych. Te decyzje zapadną, jak sądzę, w 2018 r. Tym porozumieniem pokazujemy, że chcemy być razem, że jesteśmy blisko i że mamy pełną świadomość, że po stornie sceny polityczne, która jest związana z opozycją parlamentarną powinny się wydarzać ruchy łączące" - zaznaczył Dutkiewicz.

 

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślił, że "w czasach kiedy dobra zmiana okazała się złą zmianą" należy zawierać koalicje po to, by pokazać, że można pracować "dla rozwoju, a nie przeciwko". "Zakładamy, że wybory samorządowe odbędą się w terminie. Prezydent Dutkiewicz deklarował, że w nich nie wystartuje, ale my zrobimy wszystko by Wrocław nie był PiS-owski" - mówił Petru.

 

Dutkiewicz i Petru zgodnie opowiedzieli się w środę za wprowadzenie kadencyjności w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów. "Nie zgadzam się jednak by to rozwiązanie działało wstecz" - podkreślił prezydent Wrocławia, przypominając, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Petru dodał, że w wypadku wprowadzenia dwóch kadencji powinny być one wydłużone do pięciu lat. "Dwa raz pięć lat to okres potrzebny to realizacji planów inwestycyjnych" - zaznaczył.

 

W czwartek Dutkiewicz ma zaprezentować nową wiceprezydent Wrocławia z Nowoczesnej. Według lokalnym mediów będzie to Magdalena Piasecka, prezes miejskiej fundacji Convention Bureau.

 

W kwietniu 2016 r. sześciu radnym PO z Rady Miejskiej Wrocławia przeszło do Nowoczesnej i utworzyło klub tej partii w radzie. Nowy klub utworzył koalicję z radnymi prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, która w środę nabrał formalnego charakteru. Z koalicji z Dutkiewiczem pod koniec 2016 r. zrezygnowała Platforma Obywatelską, z którą prezydent Wrocławia wystawił w wyborach w 2014 r. wspólne listy. Obecnie koalicja rządząca dysponuje 18 radnymi z 37-osobowej Radzie Miejskiej Wrocławia.

 

mly/PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 2. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 3. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 4. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 5. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 6. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 7. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 8. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook