Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Z Trumpem będziemy mówić o konkretnych kwestiach

05.07.2017

Bezpieczeństwo energetyczne, tarcza antyrakietowa, amerykańskie wojska w Polsce i współdziałanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – to główne tematy, o których Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z Prezydentem USA Donaldem Trumpem.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową, Prezydent Duda przedstawił tematy czwartkowej rozmowy z Donaldem Trumpem. Zaznaczył, że nie będą to po prostu ogólne kwestie dotyczące światowego bezieczeństwa. Prezydent zapewnił, że rozmowa będzie dotyczyła między innymi bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym również i przyszłego kontraktu z podmiotem dostarczającym ze Stanów Zjednoczonych gaz LNG. "Pierwsza dostawa już do nas dotarła, dlatego uważam, że jest to wykonalne" – przekonywał Prezydent.

Jak dodał, pomimo że wojska amerykańskie są już obecne na terenie naszego kraju, w rozmowie zostanie poruszona kwestia ich przyszłości. Jak zaznaczył Prezydent, ważnym tematem będzie również kwestia współdziałania Polski i USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w której w 2018 roku rozpoczynamy nasze dwuletnie niestałe członkostwo.

Prezydent Donald Trump przyleci do Polski dziś około 22:15. W czwartek o godzinie 9 odbędzie się rozmowa z Andrzejem Dudą, po której odbędzie się konferencja prasowa obu prezydentów, a następnie spotkanie z Prezydentami i Premierami państw Trójmorza. Ostatnim punktem wizyty będzie przemówienie Trumpa na placu Krasińskich o godzinie 13, po którym Prezydent wyleci do Hamburga na piątkowe spotkanie szefów państw grupy G20.

K.H.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook