Jedynie prawda jest ciekawa


Duda o służbie zdrowia: "Zamienić kurniki na pałace"

15.10.2015

To wielki czas dla miasta, dla całego regionu, że tak ważna inwestycja z zakresu ochrony zdrowia została ukończona.

- Zaczęliśmy nasze spotkanie uczczeniem pamięci studentki, który zginęła dziś w nocy. Jestem tym ogromnie wstrząśnięty. Sam jestem ojcem studentki drugie roku. Chciałem złożyć głębokie wyrazy współczucia, przede wszystkim jej rodzinie i całej społeczności studenckiej. Mam nadzieję, że podobna tragedia się nie powtórzy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia nowej inwestycji zrealizowanej przez Collegium Medicum UMK dla Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.

Nowy obiekt szpitalny został wybudowany na potrzeby Kliniki Psychiatrii, Kliniki Geriatrii, Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunodermatologii oraz Zakładu Medycyny Paliatywnej w ramach „Wieloletniego Programu Medycznego Rozbudowy i Przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy”. 

 

 

- To wielki czas dla miasta, dla całego regionu, że tak ważna inwestycja z zakresu ochrony zdrowia została ukończona. Kiedy pan rektor mówił o dwóch uniwersytetach, które mają swoje Collegia Medica, czyli miał na myśli także mój Uniwersytet Jagielloński, to uśmiechnąłem się, albowiem pan dr Antoni Jurasz, który jest patronem tej wspaniałej placówki – szpitala klinicznego, jako młody asystent, nie został przyjęty na UJ. A potem okazał się światowej sławy, nie tylko europejskiej, laryngologiem - powiedział prezydenta, który zaśmiał się w tym momencie.

 

- Tak więc czasami nawet uniwersytet mając 500 lat, bo wtedy UJ miał 500 lat, mimo tych wszystkich lat, doświadczenia i kadry naukowej. W tym pięknym miejscu, robiącym ogromne wrażenie, chciałem podkreślić, że Collegium Medicum jest z całą pewnością dumą Bydgoszczy i uniwersytetu - dodał Duda. Przypomniał, że bydgoska placówka ma bardzo dobre kadry, a studenci osiągają bardzo dobre wyniki.

 

- Można zaryzykować twierdzenie, że takie pomyłki się tu nie zdarzają, mimo że jest znacznie młodszy od mojego uniwersytetu

 

Następnie głowa państwa przeszła do gratulacji i podziękowań społeczności naukowej Bydgoszczy, która przyczyniła się do ukończenia inwestycji.

 

- Chciałem z całego serca pogratulować. Kadrze naukowej, panom rektorom i wszystkim którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu, bo placówka naprawdę robi ogromne wrażenie. To jest – mogę to powiedzieć – absolutnie światowy poziom. Robi się tu u państwa przeszczepy wątroby, także oczywiście dzięki kadrze, ale także dzięki możliwością, które pojawiły się dzięki tej inwestycji. To bardzo dobra wiadomość, bo każdy z nas może być pacjentem - powiedział prezydent i dodał, że podziękowania należą się także tym, którzy dzisiejszej nocy ratowali ofiary paniki na imprezie studenckiej.

 

Na koniec przeszedł jeszcze do zagadnień ogólnopolskich.

 

- Wszyscy wiedzą o niedostatkach w służbie zdrowia. Ale w Bydgoszczy pokazują, że się da.

 

- Kiedy oglądaliśmy oddział, to prof. Aleksander Araszkiewicz powiedział, że ma odczucie, iż przeniósł się z kurnika do pałacu. Mam nadzieję, że w całym kraju tak będzie, że służba zdrowia, będąca jeszcze gdzieniegdzie w „kurnikach”, przeniesie się do „pałaców”, nie tylko pod względem infrastrukturalnym, ale także pod względem kadrowym, bo potrzebujemy nie tylko więcej lekarzy, i pielęgniarek. Którzy szkolą się, ale wyjeżdżają, bo za granicą znajdują lepsze warunki pracy.

 

Dodał, że tworzona jest Narodowa Rada Rozwoju.

 

- W jej strukturze znajdzie się sekcja ochrony zdrowia, bo temat ten jest dla mnie niezmiernie ważny - zapewnił Andrzej Duda.

Slaw

[FOTO: prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook