Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Mam nadzieję, że zmieni się władza

06.05.2015

Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, odniósł się do debaty kandydatów na prezydenta. Polityk wyraził swoje ubolewanie z powodu nieobecności Bronisława Komorowskiego podczas dyskusji.

„Przede wszystkim dla mnie było najistotniejsze to, że się odbyła. W ustawie jest zapisane, ze powinna zostać zorganizowana. Cieszę się, że mogłem wziąć w niej udział. To kwestia szacunku do wyborców i kontrkandydatów. Każdy z nas ma jakieś szanse na osiągnięcie wyniku. To, że wszystko wskazuje na to, że mam dużo większe szanse wygrać od innych, to nie znaczy,  ze mam nie okazywać im szacunku i nie rozmawiać na temat tego, jak każdy z nas wyobraża sobie rozwój Polski i rolę prezydenta w tym wszystkim. Mogę tylko wyrazić ubolewanie, że nie stawił się urzędujący prezydent Bronisław Komorowski. Myślę, że to dałoby tej debacie jakieś dodatkowe paliwo, bo debata 11 kandydatów zawsze jest jakimś specyficznym momentem. (…) Dla mnie to przede wszystkim kwestia szacunku dla wyborców i tych, którzy są moimi konkurentami w tym wyborczym wyścigu” - powiedział Duda.

Kandydat na prezydenta zapytany o to, czy taka forma debaty go nie ograniczała, odpowiedział:

„Trochę tak… (…) Ktoś żartował ze mnie w internecie, że Andrzej Duda to taki trochę myśliwiec, który potrzebuje długiego rozpędu. Trochę tak jest. Jestem przyzwyczajony do prowadzenia wykładów na uczelni, bo przecież przez 9 lat zajmowałem się prowadzeniem zajęć ze studentami. Potrzebuję czasu, żeby się rozkręcić. Jeżeli ma się 45 sekund, a otem 3 razy po 2 minuty i znowu 45 sekund, a następnie znów 2 minuty trudno jest nabrać jakiegoś rozpędu, ale jestem zadowolony z tego, że tam byłem i z tego, jak wystąpiłem. Cieszę się, że to co było dla mnie ważne rodakom przekazałem”.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jest zwolennikiem aktywnej prezydentury, w ramach której głowa państwa korzysta z przysługującej jej inicjatywy ustawodawczej.

„Prezydent RP wraz z ekspertami w zakresie własnym i własnej kancelarii, a ja deklaruję, że chcę powołać Niezależną Radą Rozwoju. (…) Już dawno zadeklarowałem, żeby w jej skład weszli przedstawiciele związków zawodowych. (…) Najbardziej cieszyłbym się, gdyby byli to ich eksperci” - podkreślił gość radiowej „Jedynki”.

Następnie kandydat PiS odniósł się do jednego ze swoich naczelnych postulatów – obniżenia wieku emerytalnego.

„Polskie społeczeństwo oczekuje tego, żeby wiek emerytalny został obniżony, Ludzie przeciwko temu protestują. To się pojawia na wszystkich moich spotkaniach, odbyłem 240 spotkań i na każdym z nich pojawia się ten temat” - zaznaczył Duda.

„Wiek emerytalny trzeba obniżyć kierując się oczywiście zdrowym rozsądkiem. Pomysł, który ma NSZZ Solidarność jest pomysłem, który trzeba rozważyć. (…) Skoro udało się to zrealizować w Niemczech, to dlaczego nie dałoby się u nas?” - dodał.

Kandydat PiS na prezydenta zwrócił również uwagę na konieczność podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

„To na pewno chciałbym zrealizować bardzo szybko. Mam taki projekt i zrobię wszystko, żeby został zrealizowany, żeby ustawa została uchwalony do 30 listopada jeszcze tego roku, żeby już w 2016 roku kwota wolna od podatku mogła wynosić co najmniej 8 tys. zł, aby więcej pieniędzy zostało w kieszeni rodzin. Bo to oznacza większą ilość pieniędzy dla tych, którzy są dzisiaj w trudniejszej sytuacji. Dla nich to oznacza swoisty ratunek. Dla emerytów, którzy dostają najniższe emerytury, dla rencistów, którzy otrzymują najniższe świadczenia rzędu 800 zł, to poważny zastrzyk gotówki. Co oni z tymi pieniędzmi zrobią? Pójdą i natychmiast je wydadzą na swoje potrzeby – te pieniądze zasilą polską gospodarkę” - wyjaśnił Duda.

Kandydat na prezydenta jeszcze raz wytłumaczył, dlaczego postuluje utworzenie Narodowej Rady Rozwoju.

„Prezydent jako ten, który jest wybrany przez naród, czyli przez polskie społeczeństwo, i ma jedyny taki mandat w Polsce, powinien przede wszystkim mieć wizję rozwoju kraju i pod auspicjami prezydenta powinny być przygotowane strategie rozwojowe. Stąd moja obietnica stworzenia Narodowej Rady Rozwoju” - powiedział europoseł.

Duda odniósł się również do fatalnej polityki rządu Platformy Obywatelskiej i PSL.

„Mam nadzieję, że po najbliższych wyborach parlamentarnych w Polsce zmieni się władza, bo ostatnie 8 lat pokazało, że obecna koalicja nie jest w stanie zrobić dla Polski nic dobrego. Wielokrotnie oszukała wyborców , choćby ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Przecież nie kto inny jak Donald Tusk w 2011 roku powiedział, że Platforma Obywatelska tego nie planuje. Kto wie, czy PO wygrałaby wybory, gdyby powiedział wtedy prawdę, a nie okłamał wyborców. To są rządy nieskuteczne. To rządy, które doprowadziły do tego, że upadły polskie stocznie. Pani premier Kopacz zgodziła się niedawno na konkluzję Rady Europejskiej, w której mowa jest o dekarbonizacji europejskiej gospodarki, podczas gdy nasz przemysł energetyczny jest oparty na węglu. (…) Eksperci mówią, że mamy 90 proc. europejskich złóż węgla do wydobycia na 200 lat. Nie ma wątpliwości, że to nasz surowiec energetyczny, który dziś gwarantuje nam suwerenność, a nie rosyjski gaz, za który płacimy więcej niż Niemcy. Tutaj trzeba usprawniać nowe technologie! (…) Do tego trzeba czerpać fundusze z planu Juenckera. Tylko do tego jest potrzebna zdecydowana polityka zagraniczna, po prostu twarde reprezentowanie naszych interesów na arenie europejskiej” - mówił kandydat PiS.

Andrzej Duda przypomniał również o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji.

„Trzeba rozstrzygnąć, który model prezydentury będzie w Polsce prezentowany. (…) Chciałbym, aby nowa konstytucja, która mam nadzieję powstanie pod moimi auspicjami, przede wszystkim była przedyskutowana przez ekspertów, żeby jej przyjęcie odbyło się przy udziale społeczeństwa, żeby każdy, kto będzie zainteresowany mógł zgłosić swoje postulaty i uwagi. Chciałbym, żeby w te sprawie odbyła się szeroka dyskusja zakończona referendum w tej sprawie” - powiedział gość Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Andrzej Duda zauważył, że obecna konstytucja została uchwalona w sytuacji, kiedy nie byliśmy w NATO i Unii Europejskiej.

„To na czym mi najbardziej zależy, to wzmocnienie gwarancji praw obywatelskich, to referendum, które wreszcie powinno oddawać to, że naród jest suwerenem i ma prawo decydować bezpośrednie. Nie może być tak, że jeżeli obywatele zbiorą milion podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum, to Sejm decyduje, czy nie. Sejm powinien mieć wtedy obowiązek przeprowadzenia referendum. Nie mam wątpliwości, że głos społeczny powinien być rzeczywiście społeczeństwu dany” - podkreślił Duda.

gah

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook