Jedynie prawda jest ciekawa


Duda-Komorowski - pierwsze starcie na wyborczym ringu

17.05.2015

Czas na powrót do uczciwej polityki - powiedział Andrzej Duda podczas pierwszej wyborczej debaty z Bronisławem Komorowskim, jaka miała miejsce na antenie TVP Info i Polsat News. Obiecał też wiele zmian w polskim prawie i konstytucji. Jego kontrkandydat przekonywał, że najważniejsze jest doświadczenie.

Na początku debaty kandydaci uścisnęli sobie ręce, a Bronisław Komorowski złożył Andrzejowi Dudzie życzenia urodzinowe. Później przeciwnicy przeszli już do bezpośredniej walki. Pierwsze pytania w debacie dotyczyły polityki zagranicznej i obronnej. Duda wypomniał Komorowskiemu, że w Polsce nadal nie ma tarczy antyrakietowej, na co urzędujący prezydent odparł, że to właśnie w Polsce odbędzie się następny szczyt NATO, a Sojusz jest jednym z filarów naszego bezpieczeństwa. Stwierdził również, że cały świat mówi dobrze o Polsce, a PiS „widzi w tym kraju zgliszcza”

- Panie prezydencie, pięknie pan mówi o armii (…) Ale w jakim stanie jest dzisiaj polska armia? Obserwował pan spokojnie, kiedy pana kolega partyjny minister Bogdan Klich dokonywał de facto demontażu polskiej armii. Obcinaliście co roku finansowanie armii - mówił Duda. Komorowski odparł, że obecnie na armię wydawane jest dwa razy więcej pieniędzy niż za czasów PiS.Kolejną sprawą, która rozgrzała emocje, była emigracja i bezrobocie wśród młodych. Duda przekonywał, że odwiedził w kampanii 240 miast, gdzie młodzi ludzie przekonywali go, iż nie ma dla nich perspektyw w Polsce. - Platforma obiecywała cuda, podatek liniowy i Irlandię. Do prawdziwej zielonej wyspy emigrują młodzi ludzie – powiedział Andrzej Duda.

Komorowski przekonywał, że dzięki niemu powstały 2 miliony miejsc pracy, że ma ofertę dla młodych. Podkreślił też, że sam Duda od lat blokuje etat na uczelni w Krakowie, bo pracuje w Brukseli. Podkreślił również, że za czasów PiS emigrowało pół miliona ludzi rocznie, a obecnie - około 60 tysięcy.

Pierwszy atak ze strony Bronisława Komorowskiego nastąpił przy okazji pytania o informację publiczną. Duda zarzucił mu, że wzbudził kontrowersje, odmawiając informacji o ekspertyzy wykonane dla Kancelarii Prezydenta ws. OFE. - Uważam, że polityka powinna być transparentna. Ludzie mają prawo wiedzieć, na jakiej zasadzie działa głowa państwa.Pana opór przed ujawnieniem informacji pokazuje, jak bardzo obywatelska jest pana partia - stwierdził Duda. Komorowski odparł na to: - To pan jest personalnie odpowiedzialny za sprawę SKOK-ów. To pański kolega wyprowadził pieniądze za granicę. Jak pan może mówić o jawności w tym wypadku, komukolwiek czynić zarzuty?

Potem przyszedł czas na pytania wzajemne kandydatów. Andrzej Duda zapytał Bronisława Komorowskiego o uroczystości w Jedwabnem i politykę historyczną. Zarzucił mu, że niszczy rzeczywistą pamięć historyczną. Komorowski spytał z kolei o dopłaty dla rolników i zarzucił Dudzie, że zmienił poglądy w tej sprawie.

Duda pytał również o kwestię realizacji zobowiązań PO z 2007 roku. – Rzeczywiście nie wszystkie obietnice udaje się zrealizować. Ja pana zapytam o wasze zobowiązania. Z tych obiecanych przez PiS w jednych wyborach trzech milionów mieszkań nie można doliczyć się trzech – odpowiedział Komorowski. Zaatakował Dudę również za to, że nie będzie za co realizować obietnic, bo konieczna byłaby podwyżka podatków.

Duże emocje wzbudziła kwestia in vitro. Komorowski zapytał Dudę o zapis w proponowanej przez PiS ustawie, zgodnie z którym za zapłodnienie pozaustrojowe grozi kara więzienia. - Może pan nie wie, ale rządowy projekt ws. in vitro został oceniony przez ekspertów biura analiz prawnych jako naruszający przepisy Konstytucji pod względem ochrony życia. Jestem tym, który pamięta o naukach Ojca Świętego Jana Pawła II. Godność jest niezbywalną rzeczą, której nie można zabierać. Zamrażanie zarodków jest deptaniem godności. Rozumiem ludzi, którzy nie mogą mieć dzieci. Sam jestem ojcem. Ustawa musi gwarantować ochronę życia i godności. A ta ustawa tego nie gwarantuje - odparł Duda.

Duda spytał również Komorowskiego o zmianę poglądów. Prezydent odparł, że wyleczył się już z radykalizmu. - Byłem radykałem w czasie, gdy była walka o wolność. Siedziałem w więzieniu. (...) Wyspowiadałem się z radykalizmu i panu życzę tego samego. (...)Pańskie środowisko hołubi radykałów politycznych. Jestem dumny ze swojego życiorysu. (...) Radykałowie chcą zmieniać system państwa z tygodnia na tydzień. Ja tylko odblokowałem możliwość zmiany prawa w sprawie JOW. (...)Chcecie, żeby to partia polityczna mówiła obywatelom, że mogą wybrać samochód, jeżeli jest czarny i jest fordem - mówi Komorowski.

Duda, pytany o podobną kwestię, czyli zmianę poglądów, powiedział z kolei, że nie zmienia zdania z piątku na poniedziałek, jak Komorowski. - Mam swoje poglądy i życie. Jestem człowiekiem dojrzałym. (…) Bywa, że czasem następuje zmiana zdania, bo jak powiedział Winston Churchill: „Tylko fanatyk nie zmienia poglądów” – odpowiedział kandydat PiS.

Na koniec kandydaci wygłosili krótkie oświadczenia. Bronisław Komorowski przekonywał, że za kilka dni zdecydujemy, kto stanie u steru państwa. - Jeżeli chcecie państwa, które ingeruje w życie obywateli, zastępuje wolne sumienie głosujcie na Andrzeja Dudę. Jeżeli chcecie Polski, w której szanuje się poglądy i stawia na kompromis polityczny, to zagłosujcie na mnie. Jeśli chcecie państwa, które nie ufa obywatelom i zwalcza opozycję, oddajcie głos na mojego konkurenta. Jeżeli chcecie, aby Polska szła do zgody wewnętrznej pomimo różnić oddajcie głosy na mnie. Jeżeli chcecie Polski, która chce umocnić swoją pozycję w UE to oddajcie głos na mnie. Ale jeśli chcecie, aby Polska do UE odwracała się bokiem albo tyłem to zagłosujcie na mojego kontrkandydata. Jeżeli uważacie ze bezpieczeństwo wymaga doświadczenia kształtowanego przez lata to oddajcie głos na mnie. Jestem człowiekiem niezależnym i nie mam żadnego prezesa nad sobą - powiedział.

Następnie głos zabrał Duda. - Za tydzień proszę, żebyście zrealizowali swoje obywatelskie prawo do głosowania. Wierzę głęboko, że w wyniku tych wyborów wygram i obejmę stanowisko prezydenta. (…) (Chodzi o to) Aby znikały podziały, na radykalnych i tych, którzy niby są racjonalni. (…) To oni odbudowali Polskę po zaborach. Potrafili zbudować COP. Dziś czas na powrót do uczciwej polityki. (…) Zobowiązałem się, że zrobię wszystko, by obniżyć wiek emerytalny, zrobię wszystko żeby zwiększyć kwotę wolną od podatku. (…) Trzeba wprowadzić podatek od aktywów bankowych - zakończył.

TVP Info/frost
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. petru-vs-lubnauer-26092018 26.09.2018

  Hit! Petru ośmiesza Nowoczesną, a liderka partii prosi o wpłacanie pieniędzy na jej utrzymanie

  Iskrzy w obozie opozycji.Były lider Nowoczesnej nie ma zbyt dobrego zdania o swojej poprzedniej partii. Z kolei obecna szefowa ugrupowania ujawnia wygląd swoich relacji z Ryszardem Petru oraz zachęca do… wpłacania datków na partię

 2. ewa-kopacz-26092018 26.09.2018

  Czy Kaczyński ma się kogo bać? Zdaniem Ewy Kopacz w Polsce jest osoba potężniejsza od prezesa PiS

  Ewa Kopacz udzieliła ciekawego wywiadu dla portalu onet.pl. W pewnym momencie była premier Polski zaskoczyła uznając, że w partii PiS jest osoba z silniejszą pozycją od Jarosława Kaczyńskiego, która dzierży w Polsce pełnię władzy.

 3. Kaczynski130420182 26.09.2018

  Jarosław Kaczyński się nie oszczędza. Wiadomo, kiedy odbędzie się operacja prezesa PiS

  Jarosław Kaczyński wspiera jak może premiera Mateusza Morawieckiego w kampanii samorządowej. Pomimo problemów z chorym kolanem, prezes Prawa i Sprawiedliwości wcale nie oszczędza się i pomaga szefowi rady ministrów podczas podróży po Polsce

 4. morawiecki03022018 26.09.2018

  Premier celnie podsumował stan opozycji w Polsce. Co Morawiecki sądzi o działalności totalnych?

  Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla dziennikarzy „Super Expressu”. Premier mówił m.in. o programie rządu PiS dla rolników, o niedawnym spotkaniu z sędzią Małgorzatą Gersdorf oraz reformie sądownictwa, a także o stanie opozycji w Polsce

 5. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 6. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 7. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 8. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook