Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: Chylę czoło przed dorobkiem adwokatury

25.11.2016

"Adwokatura spełnia bardzo ważną rolę jako grupa ludzi wykonujących istotny zawód. Spełnia bardzo ważną rolę w państwie prawa, które w Polsce jest dopiero w budowie. Ta rola możne być dwoista. Po pierwsze to bardzo wysokie kwalifikacje przygotowania zawodowego, po drugie, to także zasady: etyczne i moralne" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w przemówieniu inaugurującym XII Krajowy Zjazd Adwokatury w Krakowie.

„Jestem tutaj z kilku przyczyn. Każda z nich jest dla mnie jednakowo ważna. Jestem tu jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, z szacunku do adwokatury jako instytucji, ważnej instytucji w państwie polskim. Po drugie jestem tu ze względu na pamięć do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako profesora uniwersyteckiego, jako Polaka, państwowca. Także ze względu na pamięć do prezes Joanny Agackiej-Indeckiej. Po trzecie jestem tutaj, aby pokazać szacunek adwokatom” — powiedział prezydent.

Podkreślił, ze zawĻód adwokata jest jednym z najstarszych zawodów na świecie.

„W starożytności pojawia się nazwa „advocati”. W tym roku obchodzimy 1050 lecie chrztu i powstania państwa polskiego. Obrońca w procesie pojawia się w zasadzie od samego początku. Jan Długosz pisze o obrońcach procesowych za czasów Bolesława Chrobrego. Ta historia jest długa, ale najważniejsze jest to, kim byli adwokaci dla polskiego państwa i społeczeństwa, dla Polaków” — mówił prezydent.

Prezydent wspomniał również o adwokatach i aplikantach walczących w 1920 roku i podczas II wojny światowej.

„Podczas II wojny światowej 95 proc. warszawskich adwokatów i aplikantów nie wróciło po powstaniu. To prawie połowa polskiej adwokatury, która nie przeżyła II wojny światowej. Historię polskiej adwokatury tworzą też polscy adwokaci żydowskiego pochodzenia, którzy za swoje pochodzenie stracili życie w obozach i w innych miejscach, gdzie zamordowali ich niemieccy naziści” — mówił Andrzej Duda i dodał:

„To wreszcie wielka karta polskiej adwokatury okresu komunizmu, kiedy próbowano założyć kaganiec polskiej adwokaturze. W tym środowisku byli adwokaci, którzy nie bali się bronić w procesach politycznych i występować jako oskarżyciele posiłkowi. (…) To nieżyjący już adwokaci, m.in. Maciej Bednarkiewicz, Maciej Dubois, Władysław Siła-Nowicki oraz żyjący - Jan Olszewski i Czesław Jaworski. To oni zbudowali opinię o polskiej adwokaturze wbrew tym, którzy współpracowali. Ale byli ci sprawiedliwi, którzy się nie bali, mimo ryzyka, które się z tym wtedy wiązało. To jest ta wielka karta polskiej adwokatury, przed którą z cała pewnością wszyscy, z prezydentem RP na czele, powinni pochylić czoło. I chylę to czoło dzisiaj przed tym wielkim dorobkiem polskiej prokuratury na przestrzeni polskich dziejów”— podkreślił prezydent.

Andrzej Duda w przemówieniu podkreślał, że adwokatura spełnia bardzo ważną rolę jako grupa ludzi wykonujących istotny zawód.

„Spełnia bardzo ważną rolę w państwie prawa, które w Polsce jest dopiero w budowie. Ta rola możne być dwoista. Po pierwsze to bardzo wysokie kwalifikacje przygotowania zawodowego, po drugie, to także zasady: etyczne i moralne. Jeżeli prawnik działa, czy powinien działać na rzecz państwa, to jeżeli będzie działał etycznie, to ma szansę pomóc budować państwu siłę, stabilność dobre imię. Jeżeli łamie zasady, to będzie temu państwu szkodził” — mówił Duda przypominając słowa śp. Lecha Kaczyńskiego z przemówienia z marca 2010 roku.

Prezydent zaapelował do adwokatów, aby wypowiadając się w sprawach polityki zachowali obiektywizm.

„Chciałem państwa prosić o jedno, bo oczywiście tak , jak wiecie, jak mówicie, w adwokaturze są bardzo różne poglądy. W związku z  tym są spory na tematy polityczne. Oczywiście zawsze mamy prawo do tego sporu. Ale mam prośbę do adwokatury jako całości. Jeżeli jako środowisko wypowiadacie się lub będziecie wypowiadać w sprawach politycznych czy ze styku prawa i polityki, proszę o jak największe zachowanie obiektywizmu w sferze faktów, w sferze ich oceny i znaczenia dla sprawy. Proszę o obiektywizm. Proszę też przyszłe władze, aby dbały o to, aby dbały o środowiska jako całości” — apelował prezydent.

„Chcę żebyście wiedzieli, że ja wiem, że z samorządem adwokackim pewne rzeczy jego dotyczące można ustalić i wypracować. Jeżeli się chce. Chcę z państwem pracować i nie zgadzam się na to, żeby pewne rzeczy dotyczące samorządu, a istotne, były zmieniane bez samorządu. Żebyśmy się dobrze rozumieli. Macie w tych sprawach prawo głosu. Jeżeli okaże się, że są zmiany, które nie były omawiane, a pojawiają się, to zapraszam do pałacu. Usiądziemy przy stole, omówimy ten temat” — powiedział Duda.

Prezydent mówił również, że istotne znaczenie w zawodzie adwokata ma etyka i moralność.

„Proszę, abyście czynili tak, by kwestia odpowiedzialności, która jest egzekwowana wewnątrz samorządu adwokackiego, była traktowana poważnie.Żeby postępowania były prowadzone, żeby nie kierować się zasadami koleżeńskości, tylko dobrem zawodu adwokackiego, ale też interesu samorządu i opinii na temat tego samorządu, a w przypadku naruszeń jednoznacznie i wyraźnie je karano” — mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że dostęp do zawodu adwokata jest w tej chwili otwarty.

„Kryteria są jasne i klarowne” — zaznaczył Andrzej Duda i dodał:

„Chciałem życzyć wszelkiego powodzenia nowo wybranym władzom. Jestem gotów do współdziałania i otwarty na inicjatywy, propozycje, uwagi i zastrzeżenia. Będę gotów się spotkać i będzie mi miło, jeżeli na moją prośbę spotkania także będą się odbywać” — powiedział prezydent Andrzej Duda.

wkt
[fot. PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 2. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 3. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 4. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 5. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 6. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 7. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 8. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook