Jedynie prawda jest ciekawa


Dubois: nie dopatrzyliśmy się konfliktu interesu reprezentując stołeczny ratusz

05.09.2017

- Nie dopatrzyliśmy się konfliktu interesu - powiedział mec. Jacek Dubois, którego kancelaria reprezentuje stołeczny ratusz przed komisją weryfikacyjną. Odrzucił argumenty posłów PiS, którzy twierdzą, że prawnicy miasta pracowali wcześniej dla osób starających się o zwrot kamienic.

Posłowie PiS z komisji weryfikacyjnej: Paweł Lisiecki i Jan Mosiński zarzucili we wtorek prawnikom reprezentującym miasto st. Warszawa: Zofii Gajewskiej i Bartoszowi Przeciechowskiemu konflikt interesów. Według nich kancelaria Pociej, Dubois, Kosińska - Kozak reprezentowała wcześniej osoby starające się o zwrot nieruchomości.

Do sprawy odniósł się we wtorek, na prośbę PAP, mec. Dubois. "Kancelaria prowadzi sprawy w zakresie reprywatyzacji, nasi prawnicy są autorami komentarza do (małej) ustawy reprywatyzacyjnej" - powiedział prawnik. Jak podkreślił, to bardzo dobrzy fachowcy.

Adwokat zaznaczył, że kancelaria nigdy nie prowadziła spraw związanych z zakupem roszczeń, "tylko sprawy dotyczące tych osób, które są uprawnione do odzyskiwania tego". "Przyjmując zlecenie, poinformowaliśmy o tym miasto, nie dopatrzyliśmy się konfliktu interesu" - powiedział. Mecenas zapewnił, że gdyby"była w tym zakresie jakaś kolizja", kancelaria nie przyjęłaby pełnomocnictwa ratusza.

Zarzuty posłów PiS z komisji weryfikacyjnej Dubois ocenił, jako "kolejną próbę zastraszenia pełnomocników i wpłynięcie na ich działanie zawodowe". "Komisja i posłowie zbierają informację, którymi mogliby wpływać na naszą pracę. To jest najgorsze skojarzenie z okresu socjalistycznego, kiedy próbowało się zastraszyć adwokatów, którzy są jakimś elementem praworządności" - dodał mec. Dubois.

Prawnik zarzucił też szefowi komisji Patrykowi Jakiemu, że uniemożliwia pełnomocnikom wykonywanie zawodowej działalności. "Próbuje też środkami poza procesowymi wpłynąć na jakość naszej obrony, co się oczywiście nie uda" - dodał adwokat. Mecenasi: Gajewska i Przeciechowski zostali w ubiegłym tygodniu wykluczeni z rozprawy dotyczącej reprywatyzacji kamienicy przy ul. Poznańskiej 14. Jaki zarzucił im "dręczenie" świadków.

Zapytany przez PAP, czy na kolejnym - środowym posiedzeniu komisji weryfikacyjnej pełnomocnicy z kancelarii Pociej Dubois Kosińska-Kozak będą obecni, mec. Dubois odpowiedział: "dopóki mamy zlecenie, dopóki klient oczekuje naszej pomocy, to tej pomocy udzielamy". "W żaden sposób adwokat nie powinien się dać zastraszyć działaniami, które można uznać za mało etyczne" - podkreślił Dubois.

Lisiecki mówił na wtorkowej konferencji prasowej, że kancelaria Pociej Dubois Kosińska-Kozak "de facto uczestniczyła i uczestniczy w jakiś sposób w procesie reprywatyzacji reprezentując osoby, które starają się o zwrot nieruchomości". "Kancelaria ta w 2016 r. oraz w 2017 r. występowała z pismami do ratusza w sprawach konkretnych nieruchomości. Przypomnę tutaj tylko nieruchomości położone przy ulicy Topiel 12, Miodowej 14, 16, 18, pl. Trzech Krzyży 2, pl. Trzech Krzyży 18, rogu ul. Brackiej 2, ul. Brackiej 1, rogu ul. Żurawiej, Nowolipie 80, Czystej 6, Krakowskim Przedmieściu 42/22, Marszałkowskiej 6, Mazowieckiej 16, Żelaznej 83" - wyliczał poseł PiS.

Jak dodał, do lipca tego roku jedna z osób reprezentujących prezydent Warszawy przed komisją weryfikacyjną, miała pełnomocnictwo od osób starających się o zwrot, do zajmowania się nieruchomością przy ul. Żurawiej 9. W związku z tym - jak dowodził Lisiecki - mamy do czynienia z konfliktem interesów, "który może wpływać na postawę nie tylko pani prezydent, ale również osób reprezentujących ją w komisji".

Mosiński pytany przez PAP, o którego z prawników miasta chodzi, odparł, że o mec. Gajewską. "Zofia Gajewska reprezentowała w sprawach roszczeń inne osoby. Ja tych nazwisk nie podam, bo nie mam do tego uprawnienia ze strony tamtych osób, ale na pewno nie reprezentowała podatników, w sensie osób poszkodowanych w procesie reprywatyzacji, ale raczej osoby, które na tej reprywatyzacji chciały zarobić" - dodał Mosiński.

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji od początków czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. W środę odbędzie się rozprawa komisji poświęcona reprywatyzacji nieruchomości położonej przy Marszałkowskiej 43. (PAP)

gb/ mkr/ 

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook