Jedynie prawda jest ciekawa


Donald Trump w Warszawie: Polska to kraj wielkich bohaterów

06.07.2017

Jesteście ludźmi, którzy znają wartość tego czego bronicie. Triumf polskiego ducha po wiekach trudności daje nam nadzieje na przyszłość, gdzie pokój pokona wojnę. Polska jest dla Amerykanów symbolem nadziei, polscy bohaterowie i patrioci amerykańcy walczyli razem w wojnie o niepodległość i innych. Walczymy ramię w ramię w Iraku i Afganistanie z wrogami naszej cywilizacji – podkreślił Donald Trump na placu Krasińskich w Warszawie.

Prezydent USA wykazał się znakomitą wiedzą o polskiej historii i znajomością ducha Polaków. Podkreślił: "Jesteście ludźmi, którzy wiedzą czego bronią". Przypomniał też: "Wasze granice zniknęły na ponad wiek i pojawiły się ponownie sto lat temu. W 1920 roku poprzez „cud nad Wisłą” Polska dała radę powstrzymać Armię Czerwoną, która chciała podpalić całą Europę".

W tym momencie Prezydent USA zaapelował: "Nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu jakiegokolwiek rodzaju". Wyraźnie stwierdził, że stajemy ramię w ramię, broniąc art. 5 - wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej w ramach NATO.

W tym kontekście przypomniał: "Amerykańscy żołnierze są nie tylko dumnymi obrońcami wolności, ale są również symbolem zaangażowania Ameryki na rzecz polskiego bezpieczeństwa i miejsca Polski w silnej, demokratycznej Europie".

Prezydent USA wezwał do bronienia cywilizacji i wiary Zachodu, mówiąc, że Polacy i Amerykanie nadal krzyczą „Chcemy Boga!”.

Powiedział również, że jest zaszczycony, że na scenie z nim są bohaterowie Powstania Warszawskiego.

Komentując przemówienie Trumpa w Warszawie, premier Beata Szydło stwierdziła: "To jest wielki i piękny dzień, bo Polacy są dumnym i wielkim narodem. Ja jako Polka jestem dumna z tego, że przeżywamy takie chwile, kiedy Donald Trump przypomniał światu o bohaterstwie Polaków w obronie cywilizacji" - podkreśliła premier.

MBB

Fot. PAP/Paweł Supernak


Przemówienie Prezydenta USA, Donalda Trumpa, wygłoszone 6 lipca 2017 r. w Warszawie:

Przyjechaliśmy do Was, żeby przekazać wam coś ważnego - Ameryka kocha Polskę, kocha Polaków. Polacy wzbogacili ten rejon, ale wzbogacili również USA. Byłem dumny ciesząc się poparciem polskich Amerykanów w 2016 roku.

Jestem niezwykle zaszczycony mogąc, w tym miejscu obok pomnika Powstańców Warszawskich, zwrócić się do Polaków, których wiele pokoleń marzyło o Polsce, która będzie bezpieczna i wolna. Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata powitali nas niezwykle ciepło w sposób, który przyniósł Polakom sławę na całym świecie. Szczerze dziękuję obojgu oraz Pani premier Szydło. Cieszymy się że były prezydent Lech Wałęsa, tak znany z przewodzenia solidarności również jest dzisiaj z nami, dziękuję. W imieniu wszystkich Amerykanów chciałbym podziękować również całemu narodowi polskiemu za szczodrość podczas powitania naszych żołnierzy. Oni nie tylko bronią wolności, są również symbolem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w wasze bezpieczeństwo i zagwarantowanie silnej i niezależnej Europy. Na scenie są przedstawiciele wojska USA, Polski, Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Prezydent Duda i ja przyjechaliśmy z niezwykle udanego spotkania z liderami uczestniczącymi w spotkaniu inicjatywy Trójmorza. Ameryka chce zwiększać z wami relacje, zapewnić wam dostęp do alternatywnych źródeł energii, żeby Polska i jej sąsiedzi nigdy nie byli zakładnikami jednego źródła energii. Gratuluję Prezydentowi Dudzie i Prezydent Chorwacji za przewodzenie inicjatywie Trójmorza. To moja pierwsza wizyta w regionie Europy Środkowej, cieszę się że mogę być tutaj w tym wspaniałym, pięknym zakątku. Polska jest geograficznym sercem Europy - po latach widzimy tu ducha Europy.

Wasz naród jest wielki z powodu waszego ducha, macie niezwykle silną wolę. Przez dwa wieki Polska była atakowana, najeżdżana, okupowana, jej granice zniknęły nawet z map, jednak nigdy nie udało się usunąć Polski z waszych serc. Traciliście ziemię, ale nigdy nie straciliście dumy. Mogę z podziwem powiedzieć że od farm wsi do placów i katedr miast Polska żyje, rozwija się i zwycięża. Pomimo prób zniszczenia pokonaliście wszelkie tego typu zakusy jesteście dumnym narodem Kopernika, pamiętajcie o tym. Chopin, Jan Paweł II - Polska to kraj wielkich bohaterów. Jesteście ludźmi którzy znają wartość tego czego bronicie. Triumf polskiego ducha po wiekach trudności daje nam nadzieje na przyszłość, gdzie pokój pokona wojnę.

Polska jest dla Amerykanów symbolem nadziei, polscy bohaterowie i patrioci amerykańcy walczyli razem w wojnie o niepodległość i innych. Walczymy ramie w ramię w Iraku i Afganistanie z wrogami naszej cywilizacji. Nasze dwa kraje łączy szczególna więź związana z historią i charakterem narodowy, to coś związanego z ludźmi którzy walczyli, krwawili i ginęli za wolność. Ta przyjaźń jest tutaj. Niedaleko białego domu stoją pomniki takich ludzi jak Kościuszko i Pułaski, to samo jest w Warszawie, gdzie mamy ulicę Waszyngtona i pomnik jednego z największych bohaterów świata Ronalda Reagana.

Jestem tutaj nie tylko z wizytą, chcę dać przykład tym, którzy walczą w obronie naszej cywilizacji. Historia polski to historia ludzi którzy nigdy nie utracili nadziei, których nie dało się złamać i którzy nigdy nie zapomnieli kim są. Bardzo dziękuję, jestem zaszczycony, to naród który ma ponad 1000 lat, wasze granice zniknęły na ponad 100. W 1920 roku, dzięki cudowi nad Wisłą, Polska zatrzymała bolszewików na drodze do podboju Europy. 19 lat później w 1939 zostaliście jeszcze raz napadnięci przez nazistowskie Niemcy z zachodu i sowietów ze wschodu. To była trudna sytuacja, pod podwójną okupacją naród polski wiele wycierpiał, Katyń, holokaust, getto i powstanie w getcie, zniszczenie stolicy, śmierć jednego na Pięciu polaków. Największa populacja żydowska została niemalże doszczętnie wymordowana, po wymordowaniu milionów obywateli polskich i innych ludzi.

W 1944 roku armie sowiecka i niemiecka przygotowywały się do bitwy tutaj i wtedy mieszkańcy Warszawy powstali, jestem zaszczycony tym że na tej scenie są obecni bohaterowie powstania warszawskiego. Co za duch! Chylimy głowę z szacunkiem przed waszym poświęceniem, będziemy cenić za waszą walkę o wolność. Ponad 150 tysięcy polaków zginęło podczas tej desperackiej walki przeciwko najeźdźcy, podczas gdy wojska sowieckiej Rosji stały i czekały patrząc, jak Niemcy niszczą miasto i zabijają kobiety i dzieci.

W duszach Polaków kryje się odwaga i gotowość do poświęceń której nie da się zniszczyć. Nigdy nie straciliście ducha! Najeźdźcy starali się was złamać, ale Polski nie da się złamać. Kiedy nadszedł 1979, kiedy milion Polaków zgromadził się na pierwszej mszy z polskim papieżem, każdy komunista w Warszawie musiał wiedzieć, że opresyjny system niedługo się zawali. Musieli dokładnie wtedy wiedzieć, że kiedy milion Polaków wzniosło wspólnie modły z papieżem - to nie prosili o bogactwo czy przywileje, zamiast tego powiedzieli trzy proste słowa „My chcemy Boga”. Te słowa to byłą jednocześnie obietnica lepszej przyszłości, znaleźli siłę żeby przeciwstawić się opresji, że Polska będzie Polską. Jestem tutaj przed tym tłumem wielkiego narodu i nadal słyszymy te słowa, które niosą się echem w historii. Ich przesłanie jest takie samo jak zawsze. Zarówno Polacy jak i Amerykanie krzyczą, że chcemy boga. Z tą deklaracją zrozumieliście co trzeba zrobić i jak należy żyć. Solidarnie stanęliście przeciwko opresji, tajnej policji, systemowi, który doprowadzić ten kraj do upadku. Polska wygrała i Polska zawsze wygra. W tym zwycięstwie nad komunizmem wspierały was wolne narody Zachodu, sojusz który pomógł pokonać tyranię. W tym sojuszu polska jest jednym z wiodącym krajów Europy. Silna Polska to błogosławieństwo dla Europy i dla świata.

Stoi przed nami inna opresyjna ideologia, która stara się eksportować terroryzm na cały świat. Ameryka i Europa ucierpiały, jeden atak terrorystyczny po drugim. To się skończy, podczas historycznego spotkania w Arabii wezwałem przedstawicieli narodów muzułmańskich, żeby wykorzenić to zagrożenie z ludzkości. Musimy pozbawić tych wrogów terytorium, zaplecza finansowego. Nasze granice będą zamknięte dla terroryzmu i jakichkolwiek jego odmian. Walczymy przeciwko radykalnym terrorystom islamskim i zwyciężymy! Nie pogodzimy się z ludźmi którzy odrzucają nasze wartości i nienawiścią motywują przestępstwa przeciw naszym obywatelom. Naród jest testowany, rzuca mu się wyzwanie w postaci wojny w cyberprzestrzeni. Rosja musi przestać destabilizować Ukrainę, przestać wspierać reżimy takie jak syryjski i irański.

Po obu stronach Atlantyku nasi obywatele stoją przed jeszcze jednym zagrożeniem, z którym możemy sobie poradzić. Jest to stały rozrost biurokracji rządowej, która odbiera ludziom majątek. Zachód powstał nie dzięki papierologii, ale dzięki temu że ludzie mogli realizować swoje marzenia i żyć. To czyni, że jesteśmy kim jesteśmy.

Jeżeli nie stawimy im czoła te siły podkopią naszego ducha i odbiorą nam chęć obrony nas i naszą kulturę, ale tak jak inni napastnicy te siły poniosą klęskę, bo chcemy żeby poniosły klęskę. Stawimy im czoła nie tylko dlatego, że mamy mocny sojusz, wielką siłę. Trzeba powiedzieć, że nasi przeciwnicy poniosą klęskę ponieważ nigdy nie zapomnimy kim jesteśmy. Jeśli nie zapomnimy kim jesteśmy, nie da się nas pokonać.

Jesteśmy największą wspólnotą, nie ma takiej wspólnoty narodów jak nasza. Realizujemy wynalazki, czcimy naszych bohaterów, nasze tradycje, zwyczaje. Wynagradzamy doskonałość, szukamy tej doskonałości i cieszymy się dziełami sztuki. Cenimy sobie rządy prawa i chronimy swobodę wypowiedzi. Upodmiotowiamy kobiety jako filar naszych społeczeństw, wierzymy w rodziny, a nie w rząd czy w biurokrację. Ponad wszystko cenimy godność ludzkiego życia, cenimy godność każdego, to są nierozerwalne więzi które łączą nas jako narody, sojuszników i cywilizację. Mamy coś co odziedziczyliśmy po przodkach, coś czego nigdy wcześniej nie było na taką skalę. Jeżeli tego nie obronimy, nigdy w przyszłości się to nie odrodzi.

To zwykli ludzie, a nie możni stanowili fundament wolności. To oni są fundamentem od samego początku w Ameryce. Obywatele nie zdobyli wolności, nie stawili czoła złu tylko po to żeby stracić to wszystko. Nigdy się nie poddamy! Znamy naszą historię - tak długo jak o niej pamiętamy będziemy wiedzieli jak budować przyszłość.

Moja administracja chce aby wszyscy członkowie NATO spełnili swoje obowiązki finansowe. W wyniku tego nalegania miliardy dolarów zaczęły napływać do budżetu NATO, miliardy napływają z krajów które nie płaciły tyle w ostatnich latach. Ci którzy krytykują nasze stanowisko muszą wiedzieć że USA są wierne artykułowi 5. o wzajemnej obronie. Słowa wyrzec łatwo, ale udowodniliśmy to działaniem. Wszyscy muszą wiedzieć że Europa musi robić więcej.

Chwalimy Polskę za to że postanowiła zakupić system obrony PATRIOT, sprawdzony, najlepszy na świecie. Dlatego też, że Polska osiągnęła założony pułap na inwestycję w nasze wspólne bezpieczeństwo. Dziękuję Polsko, wasz przykład jest wspaniały. Musimy pamiętać że nasze zobowiązania to nie tylko pieniądze, to również wola. Obrona Zachodu spoczywa nie tylko na środkach, ale na ludzkiej woli prowadzącej do zwycięstwa. Jeśli ktoś zapomni o znaczeniu tych rzeczy niech przyjedzie do jednego kraju, który nigdy nie zapomniał - niech przyjedzie do Polski, do Warszawy, niech pozna Muzeum Powstania Warszawskiego, powinni się wtedy dowiedzieć o Alejach Jerozolimskich, w sierpniu 1944 to była jedna z dróg łączących Wschód z Zachodem, jej kontrola była kluczem w bitwie. Polska AK chciała przekraczać tę ulicę żeby powstanie nie zostało podzielone i zniszczone. Codziennie budowali barykady pod ogniem broni maszynowej. To był prawdziwy ostrzał, chodziło o obronę wąskiego przejścia. To była droga, która utrzymała powstanie warszawskie. Ci którzy zginęli, żeby budować przejście przez Aleje przypominają nam, że zachód przetrwał dzięki krwi patriotów.

Każda piędź ziemi, każdy skrawek cywilizacji jest wart tego, żeby go bronić nawet za cenę życia. To wszystko zaczyna się od naszych umysłów, ducha. Nasza wolność, nasza cywilizacja i nasze przetrwanie zależą od tego. Polska jest w naszym sercu, Polacy prowadzą tę walkę. Tak jak Polski nie udało się złamać chcę powiedzieć że Zachód nigdy nie da się złamać, nasze narody zwyciężą, nasze wartości zwyciężą, a nasza cywilizacja zatriumfuje

Wspólnie musimy bić się jak Polacy za rodzinę, wolność kraj i Boga. Dziękuję, niech Bóg Błogosławi Polaków i Stany Zjednoczone Ameryki!

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook