Jedynie prawda jest ciekawa


Doczekamy się sprawiedliwości? Jaruzelski ma stracić tytuł generalski

02.11.2017

Mam nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie, a Sejm szybko uchwali ustawę, przewidującą pozbawienie stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego - powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Michał Dworczyk.

Przygotowany przez MON projekt noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony, przewiduje możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego - również pośmiertnie - osoby, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz w treści tych dokumentów.

Dworczyk pytany o projekt ws. pozbawienia Jaruzelskiego "nienależnego mu nigdy właściwie stopnia generała", odpowiedział: "Dzięki tej ustawie będzie można degradować oficerów, którzy byli zaangażowani w aparat represji, którzy działali w takich formacjach, jak Informacja Wojskowa"
.

- Jeśli pan przytacza przykład Wojciecha Jaruzelskiego, to jest (to) właśnie taka "zasłużona" osoba, która w tej formacji rozpoczynała swoją karierę - dodał wiceminister. Przypomniał, że Informacja Wojskowa była jedną z najbardziej "mrocznych" służb, bo - jak zauważył - wywodziła się z sowieckiego kontrwywiadu wojskowego, jednej z najbardziej zbrodniczych sowieckich formacji.

Dworczyk przekonywał, że chodzi o przywracanie "elementarnej sprawiedliwości". - Tu nie będzie żadnej odpowiedzialności zbiorowej; każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie; od każdej decyzji będzie można odwoływać się - mówił wiceminister.

Na początku lipca minister obrony Antoni Macierewicz stwierdził w rozmowie z PAP, że projektowane zmiany powinny wejść w życie jeszcze w tym roku.

W myśl projektu przygotowanego przez MON, decyzję o pozbawieniu stopnia oficerskiego i podoficerskiego podejmowałby prezydent w odniesieniu do generałów i admirałów lub minister obrony narodowej w odniesieniu do pozostałych oficerów oraz podoficerów. W projekcie - jak podano - założono powiązanie możliwości pozbawienia stopnia oficerskiego lub podoficerskiego z informacjami o przebiegu służby dotyczącymi poszczególnych osób uzyskiwanymi z Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Pytany o odbieranie przywilejów "wojskowej bezpiece" - tak jak pozbawiono ich funkcjonariuszy cywilnych służb PRL - wiceszef MON odpowiedział, że "projekty istnieją". - Jeśli chodzi o terminy, nie chciałbym wypowiadać się w tej sprawie. Ja wierzę, że w tej kadencji sobie poradzimy z tym tematem, żeby w ramach przywracania tej elementarnej sprawiedliwości móc zakończyć i te kwestię - podkreślił. - Po prostu wstyd, że robimy to tak późno; jestem przekonany, że do 2019 r. poradzimy sobie z tym tematem - dodał.

Przypomniał, że była to jedna z obietnic wyborczych PiS. - Jako formacja, która realizuje swoje deklaracje (...) wierzę że ten rozdział zamkniemy - oświadczył wiceszef MON.

Dworczyk wskazał też na konieczność pozbawiania odznaczeń, np. Virtuti Militari, morderców"żołnierzy wyklętych". Dodał, że do dziś takie ordery podsiadają trzej mordercy mjr. Mariana Bernaciaka, "Orlika". - 27 lat temu odzyskaliśmy pełną niepodległość. Musimy ten rozdział naszej historii zakończyć - podkreślił.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 2. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 3. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 4. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 5. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 6. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 7. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 8. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook