Jedynie prawda jest ciekawa


Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

14.07.2018
1270mmczuk
Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 17 grudnia 2016 r. na Rynku Głównym w Krakowie. Odbywała się tam demonstracja przeciwko przemocy wobec kobiet. Na manifestacji pojawili się członkowie Komitetu Obrony Demokracji, by wyrazić solidarność z opozycją okupującą salę plenarną Sejmu. Nieopodal antyaborcyjną demonstrację zorganizowała fundacja Pro-Prawo do Życia.

"Podczas pikiety zostałem zaatakowany przez Macieja Maleńczuka. Początkowo krzyczał na mnie i innych wolontariuszy, następnie podszedł do mnie, wyrwał mi transparent i rzucił o ziemię. Mój protest rozwiązał uderzeniem mnie pięścią w lewą część żuchwy" - zrelacjonował zdarzenie w internecie wolontariusz Fundacji Pro-Prawo do Życia. W jego imieniu prywatny akt oskarżenia przygotowali prawnicy Fundacji Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Proces rozpoczął się w połowie września ub.r. Maciej Maleńczuk nie przyznał się do winy. Jak wyjaśnił przed sądem, przyszedł na Rynek zaprotestować przeciwko wydarzeniom w Sejmie i zorientował się, że obok "prezentowane są olbrzymie ohydne zdjęcia poszarpanych ludzkich zwłok", a po Rynku chodzili w tym czasie rodzice z małymi dziećmi.

Jak podał, dopytywał się, co ta demonstracja ma wspólnego z wydarzeniami w Sejmie, a działacz antyaborcyjny zwrócił się do niego w wulgarnych słowach. W reakcji na to Maleńczuk wyrwał mu transparent, a gdy "wulgarny i agresywny działacz" ruszył w jego kierunku, odepchnął go.

Ponieważ po złożeniu do sądu prywatnego aktu oskarżenia przez działacza do sprawy przystąpiła prokuratura, proces toczy się z oskarżenia publicznego, a działacz pro-life jest oskarżycielem posiłkowym.

Umorzeniem natomiast zakończył się proces wytoczony wzajemnie przez Maleńczuka temu samemu działaczowi o publiczne znieważenie. Biegli uznali, że oskarżony cierpi na chorobę, w wyniku której w momencie zdarzenia nie rozpoznawał znaczenia swojego czynu ani nie mógł pokierować swoim zachowaniem. Na tej podstawie sąd musiał umorzyć postępowanie.

"Czuję się źle, jest mi głupio, bo mam wrażenie, że komuś dzieje się krzywda. Mamy tu osobę chorą i najchętniej przyznałbym się do winy i przeprosił, gdybym oczywiście był winny" - mówił na kolejnej rozprawie oskarżony o napaść na działacza Maleńczuk. Wyrażał też wątpliwości, że skoro osoba chora nie może odpowiadać za swoje czyny, to czy może sama oskarżać i trzymać drastyczne banery antyaborcyjne na demonstracjach.

Sąd dopuścił dowód o stanie zdrowia działacza z umorzonego procesu i postanowił zasięgnąć opinii biegłego w tej sprawie.

Dopuścił także nowe dowody. Pierwszym była akta śledztwa, jakie po artykułach w prasie na temat zdarzenia z udziałem działacza pro-life i Maleńczuka wszczęła krakowska prokuratura na polecenie Prokuratury Krajowej. W śledztwie tym przesłuchano pokrzywdzonego, który zeznał m.in., że po ataku Maleńczuka "jak zna siebie, zaczął kląć". Do tej pory działacz zaprzeczał, by wykazywał się jakąkolwiek agresją, "czy słowną, czy fizyczną"; nieprecyzyjnie określał także chronologię ataku, upadku banera i uderzenia. Śledztwo prokuratury zostało umorzone z powodu wniesienia prywatnego aktu oskarżenia przez działacza pro-life.

Działacz zaprzeczał także, by miał jakąkolwiek dokumentację lekarską lub zdjęciową na temat swoich obrażeń. Stanowisko to potwierdził także na ostatniej rozprawie. Przed sądem podawał, że "doznał spuchnięcia jamy ustnej od wewnątrz i miał tam wgłębienie od zęba"; niektórzy świadkowie mówili o krwi na jego wardze.

Tymczasem broniąca Maleńczuka adwokat Marta Lech przedłożyła sądowi wydruk z konta na portalu społecznościowym działacza. Dwa dni po zdarzeniu zamieścił on tam swoje zdjęcie i opatrzył m.in. podpisem: "Maleńczuk jest słabym mężczyzną. Jak widać na fotografii, nie zostawił na mnie żadnego śladu. Mam jedynie otarcia wewnątrz jamy ustnej (po lewej stronie, przy dolnej szczęce), które szybko zanikają".

Na wtorkowej rozprawie sąd przesłucha kolejnych policjantów, obecnych wówczas na Rynku Głównym, zadecyduje w sprawie wniosków dowodowych i prawdopodobnie - według zapowiedzi - ogłosi wyrok.

Przed rozpoczęciem procesu w tej sprawie w maju ub.r. odbyło się przed sądem posiedzenie pojednawcze, ale do pojednania nie doszło. Według ustaleń PAP, oskarżyciele przedstawili Maleńczukowi wysokie roszczenia finansowe.

(PAP)

fot. wikimedia commons/cc2.0

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook