Jedynie prawda jest ciekawa


Do dekomunizacji wciąż są kuriozalne nazwy ulic. "Można sobie wyrywać włosy z głowy"

16.10.2017

Niektóre nazwy ulic są tak kuriozalne, że można sobie wyrywać włosy z głowy; są upamiętnieni tacy ludzie jak Wanda Wasilewska, która była prawą ręką Stalina, czy generałowie, którzy w 1939 r. dowodzili jednostkami operacyjnymi podbijającymi Polskę po 17 września - powiedział PAP Maciej Korkuć z krakowskiego IPN.

Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał, że ustawa dekomunizacyjna z 1 kwietnia 2016 roku jest obecnie w drugim etapie realizacji. To ustawa, która nakazuje, by osoby, wydarzenia czy daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym nie były upamiętniane przez m.in. nazwy ulic.

Korkuć tłumaczył, że w pierwszym etapie samorządy miały rok od wejścia w życie przepisów, tj. do września tego roku, na to, aby samodzielnie dokonać zmian nazw tak, aby nie propagowały systemów totalitarnych. - Teraz mają możliwość ingerencji wojewodowie. Tam gdzie zmiany nie zostały w sposób skuteczny i mądry dokonane, tam wojewodowie będą wprowadzać rozstrzygnięcia, które spowodują, że te zaniechania samorządowe, które sięgają dwudziestu kilku lat, będą załatwione - tłumaczy Korkuć.

Wojewodowie wydadzą w tej sprawie zarządzenia zastępcze, nadając nowe - zgodne z duchem ustawy - nazwy. Ma to się stać w terminie trzech miesięcy od dnia 2 września br., czyli do początku grudnia br.

Maciej Korkuć wspomniał, że po analizie przez Instytut Pamięci Narodowej nazw w każdym województwie i w każdej gminie "mamy liczbę potwierdzoną i wiemy, że w rzeczywistości tych nazw będzie ponad 2 tysiące".

Zdaniem Korkucia niektóre nazwy są tak kuriozalne, "że można sobie wyrywać włosy z głowy". Przytoczył kilka jego zdaniem najbardziej absurdalnych przykładów. - Są upamiętnieni na przykład na polskich ulicach generałowie, którzy w 1939 roku dowodzili jednostkami operacyjnymi podbijającymi Polskę po 17 września. Są upamiętnieni tacy ludzie jak Wanda Wasilewska, która była prawą ręką Stalina. Miał upamiętnienia generał Popławski, który krwawo pacyfikował powstanie poznańskie w 1956 roku - wymienił.

Maciej Korkuć przekonywał, że do tej pory można znaleźć ulice, którym patronuje Edward Gierek, Władysław Gomułka, a nawet Karol Świerczewski,"o którym się nie mówiło przecież w PRL, że w 1920 roku szedł z Armią Czerwoną na Warszawę, żeby zdobywać Polskę dla bolszewizmu, ani nie mówiło się o wyrokach śmierci przez niego podpisywanych, już jak był przez Stalina skierowany do jednostek, gdzie wcielano polskich obywateli".

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 2. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 3. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 4. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 5. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 6. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 7. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook