Jedynie prawda jest ciekawa


Dlaczego George Soros oddał swój majątek fundacji?

19.10.2017
soros19102017
Dlaczego George Soros oddał swój majątek fundacji?

George Soros, miliarder i aktywista polityczny, przekazał większość swojego majątku – aż 18 miliardów dolarów – założonej przez siebie fundacji Open Society. Według osób blisko związanych z OS ma to na celu zagwarantowanie jej istnienia nawet po śmierci Sorosa. Nie brak jednak takich, którzy uważają, że to zdarzenie ma drugie dno.

Soros dorobił się swoich pieniędzy jako jeden z pionierów na rynku funduszy hedgingowych. Już w 1979 roku zaczął wydawać swoje pieniądze na działalność polityczną. Początkowo przeznaczał je na walkę z komunizmem. W 1993 roku założył Open Society – fundację, która miała promować tzw. społeczeństwo otwarte według wizji filozofa Karla Poppera, którego był uczniem.

Pieniądze rządzą światem

Jego fundacja od dawna jest źródłem kontrowersji. Oskarża się ją o promowanie skrajnie lewicowych postulatów, takich jak np. aborcja na życzenie. Wiele osób uważa również, że ludzie Sorosa wykorzystują swoje pieniądze do destabilizacji politycznej. Zazwyczaj środki te są transferowane przez sieć innych fundacji i organizacji. Rząd Macedonii zwrócił się nawet do amerykańskiego kongresu o pomoc – gdyż według niego fundacja Sorosa wykorzystywała swoje środki i pieniądze z budżetu USA po to, aby doprowadzić do upadku rządzących krajem konserwatystów. Podobne zarzuty wysuwały przeciwko OS także Węgry.

Przekazanie fortuny na rzecz fundacji sprawiło, że OS stała się jedną z najbogatszych tego typu organizacji na świecie. W USA bogatsza jest jedynie fundacja założona przez Billa Gatesa. 18 miliardów dolarów to większa kwota, niż suma wydatków OS od początku jej istnienia.
Przekazanie tych pieniędzy, a także zmiany w strukturze władzy fundacji mają na celu, jak podaje Wall Street Journal powołując się na źródła w OS, zagwarantować istnienie i działanie fundacji po śmierci Sorosa. Miliarder ma w końcu 87 lat. I najwyraźniej nie wierzy, że jego spadkobiercy będą kontynuować jego dzieło.

Wielka gra

Jednak powodem takiego ruchu może nie być wcale troska o przyszłość OS – a zagwarantowanie funduszy na przyszłoroczną działalność polityczną. W przyszłym roku w USA będą bowiem miały miejsce bardzo ważne wybory do Kongresu. Przed Republikanami otwiera się realna możliwość nie tylko utrzymania większości w obu izbach – co powinno im przyjść bez większego trudu – ale także zdobycia większości kwalifikowanej 60 głosów w Senacie. Jeżeli im się to uda, to Demokraci stracą jakikolwiek wpływ na podejmowane uchwały. Obecnie czasami udaje im się zablokować Republikanów – obecna większość jest na tyle mała, że wystarczą trzy głosy sprzeciwu we własnej partii. Co więcej amerykański system polityczny dopuszcza tzw. filibustera, czyli blokadę mównicy mającą na celu zablokowanie głosowania nad ustawą – i Demokraci wielokrotnie go wykorzystywali. Większość kwalifikowana umożliwia przełamanie filibustera, co tym samym pozbawi lewicę jej ostatniej broni.

Jednak nie tylko liczba senatorów jest ważna. Amerykańskie partie nie są monolitami, a ostatnio wiele wskazuje, że elektorat Republikanów się radykalizuje. Najlepszym dowodem były prawybory w Alabamie mające wyłonić następcę Jeffa Sessionsa. Senator Luther Strange przegrał w nich, pomimo wsparcia partii, prezydenta i sporych funduszy, z radykalnie prawicowym Royem Moorem. Jeżeli podobne zdarzenia będą miały miejsce podczas przyszłorocznych wyborów, to Partia Republikańska może po nich skręcić zdecydowanie w prawo. A mając większość kwalifikowaną, mogą wprowadzić w USA zmiany, których efekty będą widoczne przez całe dziesięciolecia. Na przykład zlikwidować aborcję albo przeprowadzić zdecydowaną reformę systemu imigracyjnego.

Stawka jest wysoka i wiele osób spodziewa się, że Soros – jeden z największych sponsorów amerykańskiej lewicy – włączy się ostro do walki o zachowanie obecnego status quo. A z taką kwotą jego fundacja może naprawdę wiele zdziałać. 18 miliardów dolarów to bowiem trzykrotnie więcej, niż obie główne partie wydały w zeszłym roku na wszystkie kampanie wyborcze – łącznie z prezydencką.

Wiktor Młynarz

fot. georgesoros.com

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 5. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 6. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 7. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook