Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Jakość dowodzenia nie jest obniżana

15.03.2017

-Odejścia, zmiany stanowisk to jest rzecz naturalna. Najważniejsze dla pana prezydenta jest to, że ci, którzy wchodzą w miejsce tych, którzy odchodzą są kompetentni, wyszkoleni i żadnej, obniżenia jakości w dowodzeniu nie będzie- mówił prezydencki minister Andrzej Dera, komentując w dowództwie polskiej armii zmiany na antenie Radia „Zet”.

-Znam dokonania tych generałów, którzy obejmują ważne stanowiska dzisiaj w armii i mogę powiedzieć jedno znakomicie wyszkoleni, znakomicie wyszkoleni generałowie, którzy mają wieloletnie doświadczenie i tutaj nie ma żadnego obniżenia jakości dowodzenia. A to jest z punktu widzenia prezydenta najważniejsza rzecz. Mówiąc o przyczynach rezygnacji generała Guta minister powiedział: -Generał wyraźnie powiedział, że z przyczyn osobistych i nie komentuje tego. Więc ja bym proponował jednak nie używać właśnie takich skojarzeń, że, jak powiedział z przyczyn osobistych, to na pewno przyczyny są inne, bo takie jest tło tego, od wczoraj tej narracji.

-Stanowisk generalskich w polskiej armii patrząc na liczebność jest za dużo, więc nie róbmy z tego wielkiego larum. Jeszcze raz powtórzę z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, z punktu widzenia pana prezydenta, jako zwierzchnika sił zbrojnych, najistotniejsze jest to, że nie jest obniżana jakość dowodzenia. I to jest istota i to jest klucz w tym wszystkim- powiedział Andrzej Dera. Jak zapewnił: -kwestia nominacji jest uzgadniania z panem prezydentem. Ale jeżeli rezygnacja jest z przyczyn osobistych to ani prezydent, ani minister, ani nikt jakby nie ma na to wpływu. To jest decyzja osobista pana generała- dodał.

Mówiąc o dyplomatycznej akcji polskiego rządu w Brukseli, związanej z wyborem Donalda Tuska – na szefa Rady Europejskiej Andrzej Dera powiedział: -Pan prezydent został poinformowany, że rząd chce skorzystać z prawa przedstawienia swojego kandydata. Minister stanowczo zaprzeczył, jakoby o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego – prezydent dowiedział się z gazet. -Pan prezydent uznaje, że każdy rząd w UE ma prawo przedstawienia swojego kandydata. Jest to coś naturalnego i normalnego. I tak powinno wyglądać to w Unii Europejskiej. A to, że tu się nie stało, że tutaj uznano, że inne państwa mogą decydować o kandydacie z danego państwa, to jest złamanie tych elementarnych zasad, o których tutaj mówimy- podkreślił.

Minister nie chciał wdawać się w dywagacje czy Donald Tusk był niemieckim czy polskim kandydatem, stwierdził jednak: -Kandydatem rządu polskiego był pan Jacek Saryusz-Wolski. To możemy powiedzieć w stu procentach. Więc każdy niech sobie zada pytanie czyim kandydatem był Donald Tusk. Uzasadniając brak aktywności prezydenta w tej sprawie Andrzej Dera powiedział: -Nie potrzeba dwóch głosów w tym wypadku.

Odpierając zarzuty o pasywność prezydenta i nadmierne oddawanie się pasji narciarskiej minister tłumaczył: - Pan prezydent bardzo intensywnie pracuje, niech mi pan wierzy, bardzo intensywnie. I ma prawo tak, jak każdy obywatel tego kraju do aktywnego wypoczynku. Tego, czego brakuje panu prezydentowi, to właśnie ruchu, tego żeby się odprężyć, żeby fizycznie troszeczkę się zmęczyć, bo tak to wygląda. I dlatego nie odbierajmy prawa, ja nikomu nie będę odbierał prawa do aktywnego wypoczynku. Też mi nie przeszkadzało osobiście, że pan premier Donald Tusk, jak był premierem grał w piłkę

Odnosząc się do kwestii ustawy frankowej minister zapewnił, że sprawa nie jest zamknięta. -Pan prezydent złożył projekt ustawy, który jest w tej chwili rozpatrywany. Dalej są toczone rozmowy, w zeszłym tygodniu pan prezydent spotkał się z prezesem NBP- stwierdził. -Myślę, że w ciągu dwóch tygodni będzie wspólna konferencja szefa NBP i kancelarii prezydenta na temat co dalej w tej kwestii, bo są przemyślenia, są w tej chwili wytyczne- dodał. -Na banki trzeba też wywrzeć presję, to powiedzmy sobie dzisiaj wprost. I jeżeli banki będą się uchylały od tego, to będą dalsze czynności robione. Ta ustawa, która w tej chwili jest pierwszym krokiem- tłumaczył Andrzej Dera.

Przekonywał, że jeżeli obecne działania polegające na wywieraniu presji nie zaskutkują - będzie nowa ustawa. -Chcemy pomóc tym wszystkim, którzy, bo to jest znaczna masa tych osób, żeby tutaj jednak dostali wsparcie nie tylko indywidualne, ale również ustawowe- zapewnił. 

fot. [You Tube/ TV Republika]

pc/ansa/ Radio Zet

Warto poczytać

 1. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 2. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 5. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 6. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 7. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook