Jedynie prawda jest ciekawa


Dekomunizacja w Płońsku. Nie chcą „Pileckiego” więc wybiorą „Filantropów”

25.08.2017

Po ustawie dekomunizacyjnej w Płońsku do zmiany było sporo. Do historii przejdą ulice: - 19-go Stycznia, 40-lecia PRL, Berlinga, Krasickiego, Wieczorków, ZWM, Warskiego, Róży Luxemburg i Zawadzkiego. Zamiast tej ostatniej zaproponowano mieszkańcom do wyboru dwie propozycje: „Filantropów” i „Rotmistrza Pileckiego”. Jeden z najodważniejszych członków ruchu oporu w czasie II wojny światowej, ochotnik do Auschwitz, nie miał szczęścia. Skazany i zamordowany przez komunistów Pilecki okazał się dla płońszczan mało atrakcyjnym patronem i przegrał w społecznym głosowaniu z „Filantropami” 119 do 106.

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego wymusiła na samorządowcach konieczność wyrugowania z przestrzeni publicznej gęsto usłanych w całej Polsce reliktów PRL-u. Nowe nazwy nie mogą w żaden sposób upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Wszystkie te zaś, które noszą znamiona komunizmu muszą, z racji ustawy, zostać zmienione.

Tego typu zmiany wymuszają na władzach konkretne zachowania. Ale oczywiście nie wszystkim radnym podoba się takie brutalne zerwanie z przeszłością, zwłaszcza po tylu latach, kiedy „wszyscy zdążyli się przyzwyczaić”. Powstają więc „społeczne komitety”, tworzy się – oczywiście pod pozorem troski o demokrację – różne panele dyskusyjne i przeprowadza konsultacje. W Płońsku podobne wybiegi stosowano już wcześniej. Kiedy w 2013 roku grupa mieszkańców powoła komitet, który postulował nadanie jednej z miejskich arterii nazwy ronda Żołnierzy Wyklętych, w ostatniej chwili tę decyzję zablokowali radni Platformy Obywatelskiej. Jako kartę przetargową i nową kontrpropozycję dla "kontrowersyjnych" Wyklętych wykorzystano wówczas kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Co ciekawe, kilka miesięcy wcześniej jednemu ze skwerów w Płońsku nadano imię Dawida Ben Guriona, premiera Izraela i działacza syjonistycznego. O sprawie napisał w kwietniu 2013 roku redaktor Maciej Walaszczyk w internetowym serwisie Radia Maryja: – Nikt wówczas nie składał żądnej kontrpropozycji, radni jednomyślnie podjęli taką decyzję. Nie przeprowadzono też w tej sprawie żadnych konsultacji społecznych, nikt nie pytał mieszkańców, czy życzą sobie takiej nazwy, choć radni opozycji składali taki wniosek. Uznano, że skwer znajduje się w pobliżu miejsca, w którym stał niegdyś dom narodzin żydowskiego przywódcy, i to wystarczy, by nadać mu imię Guriona – czytamy w tekście. 

Teraz wiele wskazuje na to, że zamiast ulicy Rotmistrza Pileckiego będzie w Płońsku ulica Filantropów. W końcu za taką nazwą opowiedziała się większość mieszkańców, która wzięła udział w sondażu przeprowadzonym przez radę miasta. Próbowaliśmy dowiedzieć się więcej na temat tych zmian w płońskim ratuszu. Referat do spraw promocji i konsultacji społecznych poinformował nas, że propozycje spływały od mieszkańców, a później specjalnie powołana przez burmistrza komisja wybrała na każdą ulicę dwie propozycje do konsultacji. W liczącym ponad 20 tysięcy mieszkańców Płońsku w społecznych konsultacjach wzięło udział  347 osób, ale tylko 261 okazało się ważnych. Teraz decyzja o zmianie nazwy należy już do rady miasta. I choć nikt z radnych i mieszkańców Płońska nie wie, kim byli „Filantropi”, to na pewno wszyscy wiedzą, kim był Pilecki. Może właśnie o to chodzi?

Artur Ceyrowski

Więcej o rotmistrzu: - 69 lat temu zginął rtm. Witold Pilecki

 

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata Zjednoczonej Prawicy na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook