Jedynie prawda jest ciekawa


Debata: "Jednomandatowe Okręgi Wyborcze"

21.10.2012

„Jednomandatowe okręgi wyborcze zmienią Polskę na lepsze, zmienią ten pomagdalenkowy system” – uważa Paweł Kukiz, który był gościem piątkowej debaty na temat jednomandatowych okręgów wyborczych na Uniwersytecie Gdańskim.

Pozostałymi gośćmi byli Marcin Horała z Fundacji Republikańskiej, dr Piotr Uziębło z Katedry Prawa Administracyjnego WPiA UG oraz Wojciech Kaźmierczak – koordynator akcji zmieleni.pl, która działa na rzecz wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych.

Dyskusja była dynamiczna a zdania na temat JOWów były podzielone. Analizowano wady i zalety wprowadzenia w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych, a także tego czy jest to w Polsce w ogóle możliwe. Paweł Kukiz jest przekonany, że tak. „To się musi udać!” – uważa rockman i dodaje „Dlatego mamy za sobą NSZZ Solidarność, ja to widzę tak, że w maju, gdy zbierzemy podpisy, to pod sejmem w pierwszym rzędzie będą stali górnicy, związkowcy. To wymusi na politykach pewne decyzje”. Jednak Marcin Horała był bardziej sceptyczny wobec pomysłu JOWów. „Mówimy w tym przypadku o systemie brytyjskim, bo tym jest idea prezentowana przez ruch zmieleni.pl. Według mnie ma on jednak bardzo poważne wady. Osobiście jestem zwolennikiem innych rozwiązań” – mówi ekspert Fundacji Republikańskiej i tłumaczy iż o wiele lepszy według niego jest system STV (single transferable vote) czyli taki, w którym wyborca wskazuje swoje preferencje wyborcze przy kilku kandydatach, stawiając przy nazwiskach numery. Zgadza się z tym dr Uziębło. „To nie jest tak, że wszystkie liczące się państwa świata mają system jednomandatowy; to bardziej skomplikowane” – powiedział naukowiec i wskazał na to, że realne zmiany może wprowadzić dopiero zmiana w finansowaniu partii politycznych, które w tej chwili za bardzo faworyzuje duże partie, jednocześnie utrudnia istnienie małych ruchów. Rzecznikiem JOWów był w dyskusji oprócz Kukiza także Wojciech Kaźmierczak. Zgadza się on, że proces wdrożenia jednomandatowych okręgów byłby trudny, jednak uważa on, że w dłuższej perspektywie JOWy poprawią Polski system polityczny.

Słuchacze mieli wiele własnych przemyśleń związanych z JOWami. Poruszano kwestie znaczenia sejmu i senatu, a także możliwości jakie generują JOWy w przypadku wprowadzenia tego systemu w wyborach samorządowych.

Jakub Żak - główny organizator i pomysłodawca debaty - przyznał, że jego zdanie na temat okręgów jednomandatowych ulegało zmianom. „Początkowo było zwolennikiem JOWów, jednak przed debatą, gdy zainteresowałem się tematem mocniej i poznałem inne warianty, wiedziałem, że jest to nie do końca tak kolorowe jak to się przedstawia” – mówi Żak. Jednak przyznaje, że udział Pawła Kukiza w akcji na rzecz zmian daje całej akcji szanse powodzenia.

Zainteresowanie debatą było ogromne – salę zapełniło ponad sto osób. Jakub Żak liczy na to, że uda się zorganizować kolejne odsłony debaty. „Jednak na razie podoba mi się to jak działa Klub Republikański i w to bym się chciał zaangażować” – mówi Żak.

Arkady Saulski

[fot.PAP/Paweł Supernak]


Warto poczytać

 1. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 2. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook