Jedynie prawda jest ciekawa


Darcie szat w obozie władzy. Poszło o Palikota

20.07.2014

Jan Krzysztof Bielecki zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zakres immunitetu poselskiego - po tym, jak sądy odrzuciły jego pozew wobec Janusza Palikota, uznając, że szefa TR chroni immunitet. Prokurator Generalny i Sejm chcą, by TK umorzył sprawę z powodów formalnych.

Wszystko zaczęło się od wypowiedzi Palikota po expose premiera Donalda Tuska z listopada 2011 r., kiedy zapowiedział on podatek od wydobycia surowców, m.in. miedzi i srebra - po tej zapowiedzi wartość akcji KGHM gwałtownie spadła. Palikot powiedział wówczas na konferencji prasowej, że jeśli Bielecki - szef Rady Gospodarczej przy premierze - wiedział o planach rządu co do podatku i wykorzystał tę wiedzę, to "być może mamy do czynienia z największym skandalem w tym zakresie w ciągu całego roku".

Komisja Nadzoru Finansowego uznała, że w okresie poprzedzającym expose nie było nieprawidłowości w obrocie akcjami KGHM. Sam Bielecki nazwał słowa Palikota kłamstwem. "Jeżeli pan Palikot nie ma dowodów lub choćby przesłanek na to, że ktoś odniósł korzyści albo złamał prawo, to nie powinien formułować pomówień" - dodał. Złożył do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych, w którym żądał od Palikota przeprosin. Palikot wniósł o odrzucenie pozwu, bez jego merytorycznego badania, wobec nieuchylenia mu immunitetu (Bielecki nie wystąpił o to do Sejmu).

W 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił pozew - uznał, że wypowiedź Palikota faktycznie chroni immunitet, gdyż dotyczyła ona "bieżącej pracy Sejmu". Potem potwierdził to prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oba sądy przyjęły, że słowa pozwanego kwalifikują się do "innej działalności związanej nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu", o której mówi ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Oznacza to, że pozwanego chroni formalny immunitet, wobec czego pozew podlega odrzuceniu wobec nieuchylenia go przez Sejm.

W skardze adwokat Bieleckiego mec. Roman Giertych wniósł o uznanie niekonstytucyjności zapisu, iż immunitet chroni też "inną działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu". Napisał, że wskutek tego niekonstytucyjnego zapisu immunitet rozszerzono na działania posłów, adresowane nie do organów Sejmu lub innych urzędów, ale do opinii publicznej i nieodnoszące się do "indywidualnych spraw merytorycznych", a mogące naruszać dobra osobiste innych osób. Według skargi zapis zamyka pomówionemu prawo do sądu i jest wyłomem od zasady równości obywateli wobec prawa.

Zdaniem skargi posłowie powinni informować wyborców wyłącznie o pracy własnej oraz działalności organu Izby, do którego ich wybrano. Giertych uważa, że słów Palikota nie można kwalifikować jako informowania wyborców o jego pracy, bo nie mieści się ona w katalogu praw i obowiązków posła i stanowiła "wyłącznie pretekst do wysunięcia całkowicie bezprawnych oskarżeń pod adresem skarżącego, pod osłoną immunitetu". Giertych podkreślił, że w debacie nazwisko Bieleckiego w ogóle nie padło.

Zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand wniósł do TK o umorzenie sprawy, gdyż skargę konstytucyjną TK może badać tylko wtedy, jeśli skarżący wyczerpał przysługującą mu pełną drogę sądową. Tymczasem Bielecki nie wystąpił do Sejmu o uchylenie immunitetu Palikota, a - jak dodał Hernand - uznanie przez sądy obu instancji, iż pozwanego chroni formalny immunitet, nie narusza materialnoprawnych przesłanek jego odpowiedzialności cywilnej.

"Strona powodowa, wychodząc z nietrafnego, jak się okazało, przekonania, że czyn pozwanego nie był objęty immunitetem, nie wystąpiła do Sejmu o niezbędną zgodę, a nawet twierdziła, że takiej potrzeby nie było" - napisał Hernand. Dodał, że dopiero odmowa uchylenia immunitetu - a w konsekwencji ponowne odrzucenie pozwu przez sąd - otworzy skarżącemu drogę do skargi konstytucyjnej. Wtedy też aktualny stałby się jego zarzut, iż objęcie immunitetem twierdzeń pozwanego było "zamknięciem konstytucyjnego prawa jednostki do sądu". Jeśli zaś Sejm uchyliłby immunitet, to zbędna byłaby ewentualna ingerencja TK w celu przywrócenia wolności i praw skarżącego - podkreślił Hernand.

Również marszałek Sejmu Ewa Kopacz wniosła o umorzenie sprawy z tego powodu, a w przypadku nieuwzględnienia tego wniosku - o uznanie, że zaskarżony zapis jest zgodny z konstytucją. W opinii Sejmu, sprzeczne z konstytucją byłoby wyłączenie prawa do sądu co do każdej działalności parlamentarzystów, a tak nie jest.

W lutym br. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyła do TK objęcie immunitetem "innej działalności związanej nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu". Zdaniem Ireny Lipowicz zapis narusza konstytucyjną zasadę równości i ogranicza prawo do sądu innych osób. Hernand napisał do TK, że zapis ten jest zgodny z konstytucją. Wniosek RPO jest badany przez TK oddzielnie.

PAP, lz

[fot: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 2. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 3. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 4. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

 5. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 6. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 7. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 8. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook