Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

19.10.2017
brexit19102017
Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach. Nic w tym dziwnego – ograniczenie emigracji było jednym z głównych postulatów zwolenników wyjścia z UE. Theresa May, premier rządu UK, postanowiła więc napisać list otwarty do obywateli unijnych państw przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii.

Na początku swojego listu May przypomina, że prawa obywateli Unii mieszkających w UK, jak i prawa Brytyjczyków mieszkających w państwach Unii, nadal pozostają dla niej priorytetem. Dementuje również informacje jakoby los imigrantów z UE miał być traktowany przez jej rząd jako karta przetargowa w negocjacjach z Brukselą. Według niej przedstawiciele władz UK i Unii są w tej kwestii całkowicie zgodni – i chodzi jedynie o dopracowanie szczegółów umowy, która nie naruszy interesów Wielkiej Brytanii, ale pozwoli imigrantom pozostać w swoim dotychczasowym miejscu zamieszkania.

Socjal też zostaje.

May uspokaja również, że nic nie zmieni się w kwestii dostępu do programów socjalnych – takich jak emerytury, ochrona zdrowia czy zasiłki. Obywatele UE nadal będą mogli z nich korzystać na dotychczasowych zasadach. Zapewne ta deklaracja nie kupi jej sympatii zwolenników wyjścia z UE – często w kampanii przed referendum podnosili bowiem argument, że imigranci nie wpłacali podatków do skarbca Korony, a mimo to od razu otrzymywali np. becikowe czy zasiłki dla bezrobotnych bo tak nakazywało prawo unijne.

Oczywiście pozostanie w UK będzie wymagało od imigrantów pewnego zachodu. May obiecuje jednak, że sam proces będzie szybki i nieskomplikowany, a kryteria jasne. Stwierdza jasno – każdy, kto obecnie przebywa legalnie na terenie UK będzie mógł tam nadal mieszkać, a także sprowadzić swoją rodzinę. Koszt wyrobienia sobie prawa pobytu ma nie być wyższy od kosztów uzyskania paszportu – czyli obecnie od 46 do 85 funtów. Sam proces ma być jak najprostszy – May zapowiada, że przy jego tworzeniu rząd będzie współpracował z organizacjami imigranckimi. Ma również umożliwiać dokonanie wszystkich formalności przez internet.

Co więcej, proces uzyskania prawa pobytu ma być ułatwiony w jednym kluczowym aspekcie. Obywatele UE występujący o prawo pobytu nie będą musieli już posiadać tzw. Comprehensive Health Insurance, czyli drogiej (średnio 1349 funtów rocznie) polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby. Wymóg ten został wprowadzony przez rząd UK aby imigranci nie nadwerężali państwowej służby zdrowia. Imigranci nie będą również musieli udowadniać, że mieszkali w UK przez co najmniej pięć lat przed wystąpieniem o prawo stałego pobytu, co obecnie jest wymagane.

Do ut des

May podkreśla, że Brytyjczycy doceniają wpływ imigrantów z UK na brytyjską gospodarkę, społeczeństwo i kulturę. To pierwsze na pewno jest prawdą. Po brexicie wielu ekonomistów alarmowało, że bez imigrantów zarobkowych brytyjska gospodarka nie przetrwa oraz że ograniczenie imigracji spowoduje luki na rynku pracy w kluczowych sektorach, takich jak chociażby IT, budowlanka czy służba zdrowia. Czasy, gdy imigranci pracowali na przysłowiowym zmywaku, już dawno przeszły do historii, obecnie wielu z nich zajmuje w UK wysokie stanowiska, i pozbycie się ich jest dla brytyjskiej gospodarki bardzo nieopłacalne.

Na ugodową postawę May ma również wpływ fakt, że wielu obywateli UK mieszka poza granicami Wielkiej Brytanii. Według danych Institute for Public Policy Research w samej Hiszpanii przebywa ponad 760 tysięcy Brytyjczyków, we Francji i Irlandii – po 200 tysięcy, a w Niemczech ponad 100 tysięcy. A są to dane sprzed 10 lat – obecnie te liczby zapewne są większe. Unia od początku podkreślała, że kwestia utrzymania obecnych przepisów migracyjnych jest dla niej ważna, więc każde zaostrzenie przepisów imigracyjnych w UK mogłoby spotkać się z zaostrzeniem przepisów przez UE, co postawiłoby brytyjską diasporę w trudnej sytuacji.

Wiktor Młynarz  

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook