Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna rozprzestrzenia "fake news"? Kulisy manipulacji w sprawie "zastraszania kobiecych organizacji"

05.10.2017

W środę 4 października policja weszła do siedzib kilku stowarzyszeń i organizacji feministycznych, między innymi do Centrum Praw Kobiet i lubuskiego stowarzyszenia "Baba". Policjanci chcieli zabezpieczyć dokumenty dotyczące finansowania projektów ze środków Ministerstwa Finansów w latach 2012-2015. Wizyta policji miała miejsce w związku z postępowaniem, które toczy się w sprawie nieprawidłowości dotyczących ich wydawania przez pracowników ministerstwa w latach 2012-2015.

Wizyty policji miały miejsce dzień po protestach środowisk feministycznych domagających się legalizacji aborcji (protestach, dodajmy, które same feministki uznały za porażkę frekwencyjną). To z tego powodu w lewicowych mediach pojawiły się utrzymane w alarmistycznym tonie artykuły sugerujące, że działanie policjantów nie miało nic wspólnego z zabezpieczeniem dokumentów potrzebnych w śledztwie. Według ich autorów miała to być demonstracja siły w wykonaniu PiS, chcącego zastraszyć organizacje feministyczne, a nakaz zabezpieczenia dokumentacji był tylko pretekstem.

Feministka dementuje

Głos w tej sprawie postanowiła zabrać jedna z najbardziej zainteresowanych osób, Anita Kucharska-Dziedzic, prezes stowarzyszenia "Baba". W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu pani Anita uspokaja swoich zwolenników, że ani jej ani jej pracownikom nie stała się żadna krzywda. Według niej nic nie wskazuje, że policja miała jakiekolwiek ukryte motywy. „Prokurator wziął na celownik nie nas czy jakąkolwiek organizację pozarządową, ale pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości poprzedniej ekipy. Protokół z mojego przesłuchania jako świadka był wyjątkowo krótki, bo nie mam żadnej wiedzy, jakoby w ministerstwie w latach 2012-2015 ktoś nadużył uprawnień albo nie dopełnił obowiązków.” - czytamy w jej oświadczeniu.

Pani Anita przyznaje, że zabezpieczenie przez policję komputera utrudni stowarzyszeniu pracę i prosi sympatyków o podarowanie nowego. Równocześnie chwali jednak profesjonalizm i kulturę policjantów. 

Sprawa zapewne by się na tym zakończyła i nie byłoby w niej nic dziwnego – żyjemy w końcu w epoce tzw. "clickbaitów”, a tytuły typu „Czy PiS prześladuje feministki” przyciągnęły więcej czytelników niż „Prokuratura zabezpieczyła dokumenty potrzebne w śledztwie”.

Ale Nowoczesna postanowiła wtrącić swoje trzy grosze. Na ich oficjalnej stronie na FB znalazł się wpis zachęcający sympatyków partii do wsparcia finansowego organizacji feministycznych. Dołączony do niego obrazek cytuje posłankę Monikę Rossę, która informuje o tym, że policja weszła do siedzib feministek i że "Baba" nie może funkcjonować bez komputera.

Jednak towarzyszący rzeczonemu zdjęciu tekst stwierdza jasno: „Organizacje walczące o prawa kobiet zastraszane przez Policję!!!”. Co, w świetle oświadczenia Anity Kucharskiej-Dziedzic, jest nieprawdą. Także oświadczenie opublikowane przez Centrum Praw Kobiet, oddział w Łodzi jasno stwierdza, że wizyta policji miała miejsce w związku z śledztwem prowadzonym przeciwko pracownikom ministerstwa – chociaż jego autorzy sugerują, że mogła to być demonstracja.

Wpisu na oficjalnej stronie Nowoczesnej nie można wytłumaczyć brakiem informacji. Pojawił się bowiem circa 20 godzin po oświadczeniu pani Kucharskiej-Dziedzic. 

Postprawda

Sprawie dodatkowego smaczku dodaje fakt, że członkowie Nowoczesnej wypowiadali się ostro o tzw. „fake newsach”, fałszywych informacjach publikowanych przez dziennikarzy. „Fake news, pomówienie czy internetowa plotka mogą zniszczyć komuś życie czy biznes” twierdziła posłanka Scheuring-Wielgus w czerwcu, gdy jej partia zaproponowała zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które miałyby ułatwić walkę z fałszywkami - „Osoba rozpowszechniająca kłamstwa nie może ukrywać się po drugiej stronie komputera i być bezkarna”.

Czy teraz partii Ryszarda Petru starczy odwagi aby wziąć odpowiedzialność za administratorów własnej strony i sprostować fałszywą informację o prześladowaniu organizacji feministycznych przez policję?

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 2. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 3. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 4. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 5. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 6. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 7. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 8. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook