Jedynie prawda jest ciekawa


Czego boi się Leszek Balcerowicz? Ważne słowa senatora Biereckiego

12.09.2018
1270senatorbierecki
Czego boi się Leszek Balcerowicz? Ważne słowa senatora Biereckiego

Nie milkną echa po decyzji władz USA o ekstradycji do Polski Dariusza Przywieczerskiego i osadzenia go w polskim areszcie.

Przestępca, uważany za „operacyjny mózg” najgłośniejszej afery III RP, tzw. afery FOZZ, przez kilkanaście lat ukrywał się przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Człowiek, który odpowiada za wielomiliardowe straty skarbu państwa i przywłaszczenie sobie milionów dolarów, już kilka lat temu został skazany prawomocnym wyrokiem na 3,5 roku pozbawiania wolności. Patrząc, jak wiele czasu zajęło sprowadzenie przestępcy do kraju, można odnieść wrażenie, że poprzednim ekipom niezbyt zależało na powrocie Przywieczerskiego do Polski. Zmiana zaszła dopiero wtedy, gdy do władzy doszedł PiS.

Wypowiedzi polityków obecnej opozycji, którzy w czasie afery FOZZ pełnili odpowiedzialne funkcje państwowe tylko potęgują to wrażenie. Najostrzej wypowiada się Leszek Balcerowicz (minister finansów w czasach FOZZ), który w wydanym na portalu społecznościowym oświadczeniu „odwraca kota ogonem”, bagatelizuje aferę i… atakuje ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę oraz polityków PiS, którzy od początku krytycznie oceniali działania byłego wicepremiera i jego rolę w aferze FOZZ.  Balcerowicz w ordynarny sposób pomawia m.in. senatora Grzegorza Biereckiego, który, jako jeden z pierwszych przeciwstawił się firmowanej przez Balcerowicza depolonizacji polskiego sektora finansowego.  W rozmowie z naszym portalem senator wyjaśnił dlaczego tak się dzieje.

- Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że pan Balcerowicz jest bardzo zaniepokojony ekstradycją Przywieczerskiego i ryzykiem ujawnienia szczegółów afery FOZZ, w tym tych dotyczących zagadkowych śmierci inspektora NIK Michała Falzmanna, który badał aferę i jego przełożonego szefa NIK Waleriana Pańko – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

Senator Bierecki tłumaczy, że Leszek Balcerowicz, jako ówczesny minister finansów, musiał mieć wiedzę o nadużyciach.    

- Balcerowicz musiał być informowany o aferze FOZZ, ale nie podjął działań, do jakich był zobowiązany z racji piastowanego przez siebie stanowiska. To on powinien się dziś tłumaczyć ze swoich ówczesnych decyzji i bierności w sprawie FOZZ, a nie szukać tematów zastępczych. Niestety to już jest stała taktyka, że za każdym razem, gdy politykom związanym z PO i dawną Unią Wolności pali się ogon krzyczą o SKOK-ach. Robili to przy okazji wszystkich ostatnich wyborów – zawsze z mizernym skutkiem – podsumowuje Bierecki.

W swoim oświadczeniu opublikowanym na portalu wPolityce.pl senator Bierecki przypomina, że „winni okradzenia kas byli oficerowie WSI i ich tajni współpracownicy, w tym były poseł PSL i członek jej najwyższych władz. (…) SKOK-i zostały pokrzywdzone w wyniku działań tych ludzi, których przynajmniej kilku znał Balcerowicz”.


Warto poczytać

 1. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 2. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 3. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook