Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: PO korzysta na anty-PiS-ie

14.05.2017

PO korzysta na postawach anty-PiS, które ujawniają się od kilku miesięcy podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu - powiedział w niedzielę wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS).

Środowym obchodom 85. miesięcznicy upamiętniającej katastrofę smoleńską przed Pałacem Prezydenckim towarzyszyła kontrmanifestacja. Doszło do przepychanek; naruszona zostać miała m.in. nietykalność cielesna funkcjonariusza policji oraz jednego z uczestników miesięcznicy, b. działacza opozycji antykomunistycznej, szefa warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adama Borowskiego, który twierdzi, że po zakończeniu uroczystości został uderzony przez jednego z kontrmanifestantów. 


W związku z wydarzeniami podczas kontrmanifestacji towarzyszącej katastrofie smoleńskiej, na stronie niezależna.pl pojawił się w niedzielę apel o potępienie zachowań osób związanych z ruchem "Obywatele RP". 

"Apelujemy do środowisk opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej oraz do dziennikarzy i publicystów, a także osób mających wpływ na kształt opinii publicznej o jednoznaczne potępienie zachowań osób, przedstawiających się jako środowisko +Obywatele RP+". 

Pod apelem podpisali się m.in, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz, działacze opozycji w PRL, współtwórcy NSZZ "Solidarność" Andrzej i Joanna Gwiazdowie czy były opozycjonista, członek Kolegium IPN Krzysztof Wyszkowski. Czarnecki komentując te wydarzenia, powiedział w niedzielę w TV Republika: 

"Częścią cywilizacji łacińsko-chrześcijańskiej, także częścią immanentną naszej wspólnoty narodowej, jest szacunek dla zmarłych, ale i dla pewnych symboli. Są też pewne konwencje, konwenanse, w dobrym tego słowa znaczeniu. Jeśli ktoś nie przestrzega pewnych kodów kulturowych - mówiąc językiem socjologicznym - (...) to nie jest częścią narodu". 

Sprecyzował, że naród to nie tylko język, ale i kultura. Mówiąc o agresywnych uczestnikach kontrmanifestacji powiedział, że tacy ludzie istnieją w każdym społeczeństwie, ale - jego zdaniem - nie zawsze mają wsparcie mediów. A jak, stwierdził, niektóre media w Polsce te akty agresji pominęły milczeniem. Mówiąc o ludziach, posuwających się do rękoczynów powiedział: "pamiętajmy, że ktoś za nimi stoi, ktoś tych ludzi używa, promuje, są dla kogoś użyteczni". 

Jego zdaniem, ważne jest to, jaka jest reakcja polityków na to. Według jego interpretacji "to Platforma korzysta na tym anty-PiS-ie, który się ujawnia od paru miesięcy (...) na Krakowskim Przedmieściu". Poproszony w TVP Info w niedzielę o komentarz w sprawie aktów agresji podczas kontrmanifestacji Jan Grabiec (PO) powiedział: 

"Źródłem napięcia, źródłem tych emocji są zawsze słowa pełne nienawiści, które padają z ust polityków PiS, który instrumentalizuje żałobę do celów politycznych". Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odpowiadając w TVP Info Grabcowi powiedział: 

"Wyobraźcie sobie państwo, że idziecie na grób kogoś swojego bliskiego i przed tym grobem stoi ktoś, kto próbuje was fizycznie prowokować, pluje, kładzie się na ziemi. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że politycy dzisiejszej opozycji nie potrafią tego potępić, a bardzo często tego bronią i jeszcze mówią, że to wina Kaczyńskiego, bo próbuje pamiętać o swoim bracie". 

"Obywatele RP", którzy od kilku miesięcy organizują kontrmanifestacje do obchodów na Krakowskim Przedmieściu, odcięli się w czwartkowym oświadczeniu od wszelkich aktów przemocy.

wkt/PAP

[fot, fratria]

Warto poczytać

 1. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 2. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 3. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 4. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 5. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 6. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 7. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 8. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook