Jedynie prawda jest ciekawa


"Czarna lista” ministra Waszczykowskiego. Którzy ukraińscy politycy nie wjadą do Polski?

09.11.2017

Jak wskazują – nieoficjalne – informacje ujawnione przez DGP, jednym z polityków, którym zostanie odebrane prawo wjazdu do Polski będzie Wołodymyr Wjatrowycz, szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Lista jest konsekwencją niedawnych zapowiedzi ministra Waszczykowskiego, który obiecał uruchomienie procedury zakazu wjazdu do Polski dla tych, którzy prezentują skrajnie antypolskie stanowisko.

– Ukraińcy, wiedząc o znaczeniu swojego państwa dla naszego bezpieczeństwa, uważają, że kwestie, które nas dzielą, głównie kwestie historyczne, powinny zejść na drugi, trzeci plan – mówił minister Waszczykowski. – Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, to uruchamiamy w tej chwili procedury, które nie dopuszczą do przyjazdu do Polski ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien, do Polski nie wjadą – zapowiadał minister.

Wołdymyr Wjatrowycz jest jednym z tych historyków, którzy mocno angażują się w badanie historii ukraińskiego ruchu narodowego i UPA. W swoich badaniach posługuje się terminem "wojna polsko-ukraińska" (jego zdaniem doszło do uderzenia UPA na Armię Krajową a nie zbrodni ludobójstwa) i w kontekst tego – stworzonego przez siebie pojęcia – wpisuje rzeź wołyńską.

ac/dgp

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 3. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook