Jedynie prawda jest ciekawa


Badał sprawę jednej z największych afer III RP. Zginął nagle. Córka ujawnia okrutną prawdę

10.09.2018
michal-i-zuzanna-falzmann-10092018
Badał sprawę jednej z największych afer III RP. Zginął nagle. Córka ujawnia okrutną prawdę

Zuzanna Falzmann, córka inspektora NIK który wykrył aferę FOZZ, była gościem programu „Minęła 8”. Kobieta opowiedziała o losach swojej rodziny w czasie, kiedy afera wychodziła na jaw. Jak twierdzi, jej ojciec miał „przypłacić tę sprawę życiem”

To właśnie Michał Falzmann jako pierwszy nagłośnił nieprawidłowości w działalności funduszu celowego, które wykrył w ramach wykonywania czynności kontrolnych. Później dołączył do zespołu kontrolnego NIK dotyczącego sprawy FOZZ. Jego raport został przedstawiony ówczesnemu premierowi Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, który zarządził specjalną naradę informującą o ustaleniach Falzmanna na temat funduszu. 

15 lipca 1991 roku kontroler złożył do Narodowego Banku Polskiego wniosek o udostępnienie informacji dotyczących transakcjach realizowanych przez FOZZ. Tego dnia zostało mu przedstawione polecenie odsunięcia go od czynności kontrolnych prowadzonych przez Zespół Analizm Systemowych, a podczas powrotu do domu nagle zasłabł. Zmarł kilka dni po przewiezieniu go do szpitala. 

Okoliczności jego śmierci do dziś pozostają tajemnicą. 27 lat od śmierci kontrolera jego córka w rozmowie z dziennikarzami TVP Info ujawniła, jak wyglądało życie rodziny Falzmannów, a przede wszystkim jej ojca, w czasie odkrywania kolejnych szczegółów dotyczących afery FOZZ. 

-Mój tata odkrył aferę Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego pracując jako inspektor NIK - mówiła kobieta - Ja miałam wówczas 12-13 lat kiedy tata zmarł, niewiele z tego rozumiałam. Jedynie słyszałam rozmowy rodziców, kiedy mama mówiła do ojca, by ten odpuścił sobie całą sprawę. Tata był jednak uparty, a dodatkowo czuł potrzebę odkrycia prawdy. 

Zdaniem Zuzanny Falzmann, jej ojciec miał zdawać sobie sprawę, iż sytuacja jest „śmiertelnie poważna”. Nawet w notatkach służbowych zapisał, że cała sprawa ma charakter „śmiertelnie niebezpiecznej”.

-Nie widział sukcesu ani końca tej całej sprawy, kilka dni później „odszedł” - tłumaczy 

Kobieta zdradziła, że jej rodzice mieli otrzymywać anonimowe pogróżki, skierowane przeciwko całej rodzinie. Ich mieszkanie miało być wielokrotnie przeszukiwane w czasie wyjazdów.

-Wielokrotnie znajdowaliśmy mieszkanie w dziwnym nieładzie. Wszystkie dokumenty były przetrzepane, książki leżały na podłodze. Wtyczki od telefonu, od telewizji, od wszystkich lamp były obcięte. To były sygnały, by tata zostawił tę sprawę. Nie zostawił jej i skończyło się, jak się skończyło – opowiada kobieta. 

Zuzanna Falzmann wspominała także dzień, kiedy odwiedziła ze swoją mamą szpital, w którym znajdował się jej ojciec po „rzekomym zawale” - Mama powiedziała lekarzowi, że chciałaby przeprowadzenia sekcji zwłok. Lekarz wziął ją na bok i powiedział: „proszę pani, proszę zapomnieć o sekcji zwłok, bo ta sekcja nie wykryje niczego. Są środki, które dosypuje się do kawy i po 2 godzinach znikają z organizmu”.

Kobieta przyznała, że wie, dlaczego jej ojciec zmarł. Jej zdaniem ojciec został zamordowany, gdyż badał sprawę, która dotykała interesów wielu bardzo wpływowych osób. Zdaniem córki Michała Falzmanna, te osoby nigdy nie poniosły żadnej odpowiedzialności za tę sprawę.

- W procesie FOZZ tak naprawdę skazane zostały płotki. Janina Chim, Grzegorz Żemek można powiedzieć, że w tej sprawie były to tylko płotki. Są osoby, które mają ogromne pieniądze dzięki FOZZ, są na wolności i mają się świetnie – mówiła Zuzanna Falzman

JD/ za youtube/ wikipedia/ niezależna

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 6. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 7. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook