Jedynie prawda jest ciekawa


Co się dzieje z księdzem Bonieckim? Wzbudza kolejne kontrowersje

17.11.2017
Bonieckiwpolityce
Co się dzieje z księdzem Bonieckim? Wzbudza kolejne kontrowersje

- Jestem przerażona postawą księdza. Ludzi nie wolno nam potępiać, ale grzech jak najbardziej, więc dlaczego ksiądz tego nie robi? Odczytuje to jako pochwała grzechu i robienie sobie z Pana Boga polewkę - piszą internauci o zdjęciu księdza Adama Bonieckiego promującego LGBT

Zdjęcie księdza Bonieckiego z tabliczką z napisem LGBT i jego podpisem zamieścił na Facebooku fanpage FLGBT - Forum LGBT. Organizacja działająca w Słupsku 3 lata temu zasłynęła poparciem w wyborach na Prezydenta Słupska konkurenta Roberta Biedronia - Zbigniewa Konwińskiego. Jak argumentowali przedstawiciele organizacji "Chcemy prezydenta Słupska, który będzie tolerancyjny względem osób homoseksualnych i nie będzie dyskryminował części osób homoseksualnych dlatego, że wierzą one w Boga.

Zdjęcie kapłana wywołało prawdziwą burzę. - Ks. Adam Boniecki potrzebuje bardzo dużo naszej modlitwy... - napisał Paweł Ozdoba z "Do Rzeczy". - Powinni go pozbawić bycia księdzem za całokształt - twierdzi jedna z internautek. Inna pisze że jest przerażoną postawą księdza. - Ludzi nie wolno nam potępiać, ale grzech jak najbardziej, więc dlaczego ksiądz tego nie robi? Odczytuje to jako pochwała grzechu i robienie sobie z Pana Boga polewkę. Niektórzy wzywają również do reakcji Zgromadzenie Księży Marianów, do którego należy ksiądz Boniecki. 

9 listopada przewodniczący prowincji księży marianów udzielił upomnienia księdzu Adamowi Bonieckiemu. - Analiza wypowiedzi ks. Adama Bonieckiego i reakcji na nie, pokazują, że stają się one źródłem kolejnych rozdarć wśród wiernych Kościoła katolickiego - czytamy w komunikacie. 

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów ks. Piotr Kieniewicz upomnienie nie jest związane z jedną, konkretną wypowiedzią ks. Bonieckiego - "chodzi o różne wypowiedzi". Dodał też, że powodem upomnienia są nie tylko same wypowiedzi duchownego, ale i reakcja na nie.

Zapytany o wywiad, którego ks. Boniecki udzielił "Gazecie Wyborczej" - w którym duchowny wypowiedział się m.in. o śmierci mężczyzny, który podpalił się przed PKiN w Warszawie - odparł, że "był on jedną z wypowiedzi ks. Bonieckiego, analizowaną przez przełożonych".

W komunikacie Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów przypomniano, że możliwość korzystania "nie tyle z prawa, co z przywileju wypowiedzi w szeroko rozumianych mediach" ks. Boniecki otrzymał pod koniec lipca. Jak wyjaśniono, powodem udzielenia byłemu redaktorowi naczelnemu "Tygodnika Powszechnego" pozwolenia na zabieranie głosu szerzej, aniżeli tylko na łamach pisma, była jego trzykrotna interwencja z prośbą o zniesienie zakazu korzystania z tego przywileju, wydanego w listopadzie 2011 r.

- W oparciu o pisemnie przedstawioną przez ks. Bonieckiego historię swojej działalności, odbyła się rozmowa z nowym przełożonym prowincji, w której między innymi przypomniano ks. Bonieckiemu, wydane przez władzę kościelną i obowiązujące duchownych występujących w mediach przepisy i normy - podkreślono w komunikacie.

W udzielonym na początku listopada wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", ks. Boniecki wypowiedział się m.in. o śmierci mężczyzny, który podpalił się przed PKiN w Warszawie. Jego zdaniem, "to mocny znak protestu, obok którego nie można przejść obojętnie". Na ten sam temat ks. Boniecki pisał w listopadzie w "TP". - Dawno minęły czasy, w których Kościół jednoznacznie potępiał każde odebranie sobie życia. Rozwój wiedzy o człowieku sprawił, że do tragedii samobójstwa Kościół dziś podchodzi z wielką ostrożnością - pisał redaktor senior w numerze tygodnika z zeszłego tygodnia.

W marcu 2011 r. poprzedni prowincjał polskich marianów ks. Paweł Naumowicz, ograniczył mu "przywilej występowania w mediach" do "Tygodnika Powszechnego".

Ks. Boniecki przez niemal całe życie związany jest z "Tygodnikiem Powszechnym"; w latach 1979-91 był też redaktorem polskiej edycji "L'Osservatore Romano". W latach 1993-99 był przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Marianów. Obecnie mieszka w Warszawie; pełni funkcję "redaktora seniora" krakowskiego "TP".

KH/PAP
Fot: Facebook/wpolityce.pl

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook