Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z halą targową w Chorzowie?

01.12.2012

Dach hali Śląskiego Centrum Targowego w Chorzowie zapada się coraz bardzie. Przytrzymujące go wiązary ugięły się o ok. 20 cm. Specjalistyczne ekspertyzy przesądzą, jaka będzie przyszłość obiektu. Na razie został wyłączony z użytkowania.

Śląskie Centrum Targowe to spółka samorządu Chorzowa. Działa na terenie dawnych Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie w styczniu 2006 r. zawaliła się jedna z hal. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.

Decyzję o natychmiastowym wyłączeniu z użytkowania hali wystawienniczej nr 3, która jest obecnie najważniejszym obiektem centrum targowego, podjął w piątek prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, po zapoznaniu się ze wstępnymi wynikami rutynowych badań technicznych hali. W sobotę zarządca obiektu - Zakład Komunalny PGM Chorzów - przedstawił szczegóły ekspertyzy i poinformował o dalszych działaniach.

- W tym roku wstępne wyniki badań (...) wskazały, że być może coś niedobrego dzieje się z tą halą. Podkreślam słowo "być może" - wyjaśnił dyrektor zakładu komunalnego Mariusz Kściuczyk, wskazując, że zwiększone ugięcie wiązarów wykryto podczas powtarzanych co roku rutynowych badań.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego powołał w tej sprawie komisję, która w sobotę zaczęła pracę od oględzin obiektu. Kontynuowane będą także kolejne badania techniczne i ekspertyzy. Inspektor Lech Ryszkiewicz podkreślił, że fakt ugięcia wiązarów, choć nie ma śniegu i dach nie jest obciążony, budzi zdziwienie. Jak mówił, stwierdzone ugięcie jest znaczne i ponadnormatywne.

Nadzór budowlany zapowiedział wyłączenie obiektu z użytkowania decyzją administracyjną, co usankcjonuje doraźną decyzję prezydenta Chorzowa. Dyr. Kściuczyk poinformował, że decyzje dotyczące przyszłości hali będą zależeć od wyników kolejnych ekspertyz. Na ich podstawie zarządca zdecyduje, czy będzie ona remontowana, czy pozostanie wyłączona z użytkowania - wówczas decydenci zastanowią się, co z nią dalej robić.

Wiązary ugięły się przede wszystkim w miejscu, które od kilku lat jest szczególnie monitorowane. Jeszcze w czasie gdy obiekt zajmowały Międzynarodowe Targi Katowickie, eksperci odkryli w tym miejscu odkształcenia; dach wówczas wzmocniono i zalecono coroczne kontrole. Właśnie podczas takiej kontroli okazało się, że w tym roku ugięcia są kilkakrotnie większe niż przy poprzednich badaniach i sięgają maksymalnie ponad 21 cm.

Prezes Śląskiego Centrum Targowego Piotr Małecki przyznał, że wyłączenie z użytku podstawowej hali to niedobra informacja dla spółki, która na przyszły rok zaplanowała na tym terenie 24 imprezy targowe. Podkreślił jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników hali, więc podjęte decyzje są potrzebne i słuszne.

"Wiemy, jak tragiczne w skutkach było beztroskie podejście zarządzających tym obiektem w 2006 r. Nie chcemy absolutnie dopuścić do tego" - podkreślił prezes, nawiązując do katastrofy hali MTK sprzed blisko siedmiu lat. Decyzje dotyczące przyszłorocznych imprez Centrum będzie podejmować, gdy znana będzie przyszłość wyłączonej z użytkowania hali.

Zaplanowane na najbliższy czas w zamkniętej hali imprezy nie zostały odwołane. Impreza motoryzacyjna "Oldtimerbazar" odbędzie się na parkingu na terenie Centrum, a wystawa gołębi rasowych 8 grudnia odbędzie się w hali nr 11. Właśnie podczas wystawy gołębi 28 stycznia 2006 r. doszło do tragedii, gdy zawalił się dach hali wystawienniczej ówczesnych MTK.

PAP/mall
[fot. A.Grygiel]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook