Jedynie prawda jest ciekawa


Chmielna 70 wróciła do miasta

10.03.2017

Działka pod dawnym adresem Chmielna 70 w Warszawie wróciła w posiadanie miasta - powiedział w piątek wiceprezydent Warszawy Witold Pahl. Poinformował, że miejscy urzędnicy podpisali protokół przejęcia tej działki. Pozostaje wpisanie przez sąd miasta w księdze wieczystej.

-Dzisiaj działka Chmielna 70 powróciła we władanie do m.st. Warszawy- ogłosił na briefingu prasowym w stołecznym ratuszu Pahl. Jak dodał, oświadczenie właścicieli Chmielnej 70 o zamiarze zwrotu działki, ratusz uznał jako ofertę rozwiązania umowy wieczystego użytkowania. -A więc umowa przestała istnieć, pozostała techniczna czynność, czyli protokół przejęcia tej nieruchomości- wyjaśnił Pahl.

Pahl zaznaczył, że miasto zaprosiło właścicieli Chmielnej 70 do podpisania tego protokołu, jednak z nieznanych ratuszowi powodów druga strona "uchyliła" się od podpisania tego dokumentu. Wiceprezydent zapewnił jednak, że do powrotu działki obok Pałacu Kultury wystarczy jednostronne oświadczenie woli. -I takie oświadczenie woli przez miasto zostało złożone. W dniu dzisiejszym protokół przejęcia tej nieruchomości Chmielna 70 został przez ratusz podpisany, co oznacza, że nieruchomość faktycznie powróciła do miasta- powiedział Pahl. 

Wyjaśnił, że pozostaje jeszcze postępowanie prawne zmierzające do wpisu m.st. Warszawy do księgi wieczystej. Miejscy urzędnicy zaznaczyli, że takiego wpisu dokonuje sąd. Pahl zapewnił, że miasto nie poniosło żadnych kosztów w związku z powrotem Chmielnej 70, ale przyznał, że pozostaje sprawa tzw. pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste, którą poniosły osoby, które przejęły działkę obok Pałacu Kultury. -Miasto nie pozwoli się szantażować, jesteśmy zdeterminowani, aby w sposób niezwykle konsekwentny i skuteczny odzyskiwać należny mieszkańcom Warszawy majątek. Wszystkie sporne sprawy powinny być rozstrzygane przez sąd- powiedział Pahl. 

Dodał jednocześnie, że na dzisiaj nie zostały "formalnie sprecyzowane" roszczenia ze strony właścicieli za wniesioną opłatę. Pod koniec lutego Pahl informował, że do urzędu miasta dotarło oświadczenie obecnych właścicieli Chmielnej 70, w którym oświadczają o zamiarze wycofania się z zawartej z miastem umowy użytkowania wieczystego. Portal wPolityce.pl informował cztery dni temu, że urzędnicy prezydent Warszawy nie chcą podpisać protokołu kontrolnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które prześwietliło ponad 50 spraw związanych warszawską reprywatyzacją.

Sprawa zwrotu działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70 stała się symbolem nieprawidłowości w procesie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Działka znajduje się w samym sercu stolicy, obok Pałacu Kultury i Nauki, a jej wartość szacuje się nawet na 160 mln zł.  Już w kwietniu 2016 r. "Gazeta Wyborcza" pisała, że działka ta nie powinna nigdy trafić w prywatne ręce, ponieważ należała do obywatela Danii, a Polska - na podstawie międzynarodowej umowy - w latach 50. wypłaciła temu państwu odszkodowania za należące do Duńczyków nieruchomości, znacjonalizowane dekretem Bolesława Bieruta.

W związku ze sprawą Chmielnej 70 i nieprawidłowościami przy reprywatyzacji zlikwidowano Biuro Gospodarki Nieruchomościami w warszawskim ratuszu. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyscyplinarnie zwolniła urzędników, którzy zajmowali się reprywatyzacją działki przy Chmielnej 70. Odwołani zostali też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście.

Na początku września ub.r. na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej. Ponadto 10 lutego Sejm uchwalił ustawę na mocy której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Ustawa, po przyjęciu przez Sejm poprawek Senatu, czeka na podpis prezydenta. 

fot. [PAP/Marcin Obara]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 2. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 3. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 4. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 5. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 6. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 7. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 8. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook