Jedynie prawda jest ciekawa


Chcą zablokować miesięcznicę smoleńską

09.12.2016

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak zapowiedział w piątek, że organizowany 10 grudnia protest odbędzie się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie obchodzone są tzw. miesięcznice upamiętniające katastrofę smoleńską. "80. miesięcznicy smoleńskiej nie będzie" - mówił Kasprzak w radiu TOK FM.

Obywatele RP zapowiedzieli demonstrację 10 grudnia przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, m.in.przeciw ograniczaniu prawa do zgromadzeń.

Lider Obywateli RP przypomniał piątek w radiu TOK FM, że będzie to kontrmanifestacja do obchodzonych 10. dnia każdego miesiąca tzw. miesięcznic smoleńskich, upamiętniających katastrofę samolotu z 10 kwietnia 2010 r. "Myśmy zapowiedzieli miesiąc temu Kaczyńskiemu, że albo poleci swoim prokuratorom w Prokuraturze Krajowej cofnięcie decyzji o ekshumacjach tych ofiar katastrofy smoleńskiej, których rodziny przeciwko temu protestują, albo zajmiemy mu krzyż. Jak wiemy, sytuacja rozwija się tak jak się rozwijała, więc zajmiemy mu krzyż i 80. miesięcznicy smoleńskiej nie będzie" - mówił Kasprzak.

Zaznaczył też, że trwające od kilku miesięcy demonstracje Obywateli RP przed Pałacem Prezydenckim zgłaszane są w urzędzie miasta jako pierwsze. "One dotyczą m.in. tego miejsca, na którym Kaczyński tę drabinkę sobie ustawia, a jego smoleńscy wyznawcy budują ten koszmarny ołtarzyk" - powiedział Kasprzak w TOK FM. Jak mówił, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku dwóch demonstracji,zgłaszanych przez różne organizacje w tym samym miejscu, pierwszeństwo ma ta, która została zarejestrowana jako pierwsza.

Pytany o motywy, dla których organizowana jest demonstracja Obywateli RP Kasprzak odpowiedział, że chodzi m.in. o walkę o podstawowe prawa obywatelskie. "Brutalnie streszczone da się je wyrazić tak,że obywatel ma prawo grać władzy na nerwach (...). To ważne też dla ruchu demokratycznego" - mówił.

Lider Obywateli RP zapowiedział też, że demonstracja rozpocznie się w piątek wieczorem. "Zaczynamy chyba dyżurować już od dzisiejszego wieczora po to, żeby zająć to miejsce, ponieważ spodziewamy się kontrakcji ze strony policji również" - mówił Kasprzak. Jego zdaniem w sobotę "z całą pewnością dojdzie do jakichś przepychanek".

Kasprzak poinformował też, że wraz z kilkoma innymi działaczami Obywateli RP otrzymał wezwanie na piątek do warszawskiej prokuratury. Jak podał, sprawa dotyczy art. 193 kodeksu karnego (naruszenie miru domowego) za ich wejście na teren przy Sejmie 30 listopada br. bez wymaganych przepustek,wezwania doręczyła czterem osobom z Obywateli RP policja. "Wszczęli postępowanie (...), dlatego że my prowadzimy taką akcję, która polega na tym, że bojkotujemy zarządzenie Kuchcińskiego (marszałka Sejmu - PAP), które wymaga przepustek od każdego, kto wchodzi na teren Sejmu. Nie do budynku, ale na te skwerki przed Sejmem" - powiedział Kasprzak.

ak/PAP

[fot. YouTube/Obywatele Rp]

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 8. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook