Jedynie prawda jest ciekawa


Celnik na celowniku władzy

22.08.2012

Przewodniczący związku zawodowego celników Sławomir Siwy naraził się władzy głośnymi protestami przeciw reformie emerytalnej i mówieniem o aferach w resorcie finansów. Za karę próbuje się go zwolnić z pracy - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W ramach protestu przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat Sławomir Siwy zachęcał celników do strajku włoskiego, polegającego na drobiazgowej kontroli każdego pojazdu. Zwracał też uwagę, że niektóre przepisy, stworzone przez Ministerstwo Finansów, ułatwiają przemyt. Z tego też powodu przełożeni wszczęli postępowanie o zwolnienie Siwego ze służby, argumentując, że wypowiedzi Siwego zachęcajądo przemytu.

To nie pierwszy raz, gdy przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL ląduje na celowniku władzy. Siwy został ukarany, gdy zwracał uwagę mediów, że resort finansów odpowiada za chaos na przejściach granicznych, spowodowany zmniejszeniem ilości przenoszonych legalnie przez granicę papierosów. Przepisy spowodowały zamieszki "mrówek".

Celnicy są zbulwersowani. – To kneblowanie osoby, która walczy o nasze interesy. Teraz każda wypowiedź dla mediów może skończyć się dyscyplinarką – mówią.

Ministerstwo Finansów w sprawie Siwego wystosowało nawet oświadczenie: "W Służbie Celnej nie ma miejsca dla funkcjonariuszy notorycznie i z premedytacją łamiących obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej normy prawa".

Niepokornego celnika broni opozycja. Poseł PiS Jarosław Zieliński twierdzi, że dąży się do zwolnień tych zwiążkowców, którzy mają odwagę piętnować patologie.

Sam Siwiec, w rozmowie z "Gazetą Polską" stwierdza, że urzędnicy Ministerstwa Finansów zamiast objąć celników ochroną, poddaje ich represjom. Co więcej, wiele z przepisów MF dotyczących odpraw celnych wręcz ten przemyt ułatwia. - Zmuszeni jesteśmy podnieść alarm, gdyż w Ministerstwie Finansów brak jest merytorycznego dialogu - mówi Siwiec.

TLa/"Gazeta Polska Codziennie"

[fot. PAP/Artur Reszko]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook