Jedynie prawda jest ciekawa


Cejrowski: taka wysokość honorarium jest niegodziwością

28.04.2014

Wojciech Cejrowski, znany podróżnik i dziennikarz, odniósł się do rządowej decyzji, by rząd oferował uczniom darmowy podręcznik. W jego ocenie mamy do czynienia z manipulacją.

„Jak można nazywać 'darmowym' coś co kosztowało pięć milionów złotych? Nawet jeśli ten podręcznik będzie rozdawany za darmo, to autorka - Maria Lorek - dostanie najwyższe honorarium autorskie z historii RP, a potem jeszcze będą koszta druku, dystrybucji, ktoś weźmie za projekt okładki i za obrazki, no a Pani Bezczelność-Kluzik-Rostkowska też nas coś kosztuje. Nazywanie tego podręcznika DARMOWYM jest obraźliwe dla przeciętnej inteligencji” - pisze na swoim profilu na Facebooku.

Cejrowski, autor wielu książek, wskazuje, że „jeśli Maria Lorek jest osobą uczciwą, to odmówi przyjęcia honorarium na tym poziomie”. „Gdyby to było honorarium od prywatnego wydawcy, to co innego, ale honorarium w tej wysokości pobrane z kasy państwowej, nawet przez zespół autorów, jest niegodziwością” - tłumaczy. I dodaje, że pisarze komercyjni, „którzy nie biorą forsy z podatków, lecz wystawiają swoje książki do dobrowolnego zakupu przez klienta (…) zarabiają coś około miliona złotych za dobrą książkę, ale też nie za jednym zamachem”.

„Na bazie moich osobistych doświadczeń pisarskich stwierdzam, że będzie NIEGODZIWOŚCIĄ jeśli Pani Maria Lorek (wraz ze swoim zespołem czy osobiście - obojętne) zgodzi się na przyjęcie kwoty 5.000.000 zł publicznych pieniędzy. Publicznych czyli zabranych przemocą, bo podatków nie płaci się dobrowolnie oraz nikt z nami nie uzgadnia na co mają być potem wydane” - kwituje Wojciech Cejrowski.

Jak informuje MEN na swoich stronach internetowych Wojciech Cejrowski operuje złą sumą. Resort edukacji wskazuje, że "nie jest prawdą, że główna autorka darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów otrzyma za swoją pracę 5 mln zł. Podana kwota nie jest nawet zbliżona do wynagrodzenia autorki. Maria Lorek otrzyma bowiem mniej niż 3% podanej przez gazetę kwoty".

MEN zaznacza, że Maria Lorek otrzyma za swoją publikację jedynie 150 tys. złotych. To zmienia znacząco obraz sytuacji?

saż
[Fot. Profil WC na Facebooku]

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook