Jedynie prawda jest ciekawa


CBŚP zatrzymało handlarzy tytoniem

30.11.2016

23 osoby zatrzymane w związku z produkcją i handlem nielegalnym tytoniem - to bilans akcji funkcjonariuszy CBŚP i policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP, które zostały przeprowadzone w kilku miejscach w kraju. Zabezpieczono 34 tony tytoniu.

Działania - niezależnie od siebie - przeprowadzili policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Stołecznej Policji i funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, we współpracy z celnikami, strażą graniczną oraz służbą skarbową.

Stołeczni policjanci rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem i paserstwem wyrobami tytoniowymi. Podczas działań odkryli magazyny w Grodzisku Mazowieckim oraz w Jankach, w których składowany był nielegalny towar.

"Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 65 tys. paczek papierosów i ponad 27 ton krajanki tytoniowej. Wartość uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku wyniosła ponad 22 mln zł" - powiedział PAP rzecznik stołecznej policji asp. szt. Mariusz Mrozek.

Jak poinformował, zatrzymanych zostało 7 osób, które usłyszały zarzuty przechowywania papierosów i krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się paserstwem i obrotem wyrobami akcyzowymi. Sąd na wniosek prokuratury aresztował zatrzymanych na 3 miesiące.

W wyniku podobnych akcji przeprowadzonych przez Centralne Biuro Śledcze Policji, we współpracy z celnikami, strażą graniczną oraz służbą skarbową, zabezpieczono 7 ton tytoniu i 5 mln papierosów. Nielegalna fabryka papierosów oraz dwie krajalnie znajdowały się w województwie wielkopolskim nieopodal Kępna, w woj. pomorskim koło Słupska oraz w małej miejscowości w powiecie starogardzkim.

"W sumie funkcjonariusze zatrzymali 16 osób, które trudniły się przestępczym procederem. Wśród nich jest 56-letni Waldemar M. powiązany z grupą pruszkowską, u którego wcześniej ukrywał się +Słowik+, przywódca tego gangu. Działalność zorganizowanych grup przestępczych naraziła Skarb Państwa na 146 mln złotych strat" - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Jak poinformowała, wśród zatrzymanych na terenie kilku województw są także osoby powiązane z zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się przestępstwami akcyzowymi. "Była to kontynuacja sprawy z 2015 roku, podczas której w całej Polsce zlikwidowano w jednym dniu 8 krajalni tytoniu i zatrzymano w sumie 12 osób" - powiedziała Hamelusz.

wkt/PAP

[fot. PAP/Policja]


W tym roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali 26 fabryk papierosów i
46 krajalni tytoniu.

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook