Jedynie prawda jest ciekawa


CBOS: Niewzruszone poparcie dla rządu PiS i premier Szydło

15.12.2016

37 proc. ankietowanych w grudniu przez CBOS określa się jako zwolennicy rządu; 35 proc. - jako jego przeciwnicy. Z tego, że na czele gabinetu stoi premier Beata Szydło cieszy się 45 proc., a niezadowolonych jest 40 proc. badanych.

Według CBOS w grudniu nieznacznie poprawił się społeczny odbiór premier Szydło. Zadowolenie z tego, że stoi ona na czele rządu, wyraża 45 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc. w stosunku do listopada). Niezadowolonych z szefowej rządu jest 40 proc. ankietowanych (o 2 pkt. proc. mniej niż w listopadzie). Obojętność deklaruje 15 proc. (o jeden punkt proc. więcej). Szydło ma stosunkowo dużo zwolenników na wsi (52 proc.) oraz wśród osób słabiej wykształconych i sytuowanych (52 proc. wśród mających wykształcenie podstawowe i 55 proc. wśród ankietowanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym, 55 proc. wśród deklarujących miesięczne dochody per capita poniżej 650 zł i 63 proc. wśród dysponujących kwotą od 650 zł do 999 zł). 

Premier krytycznie odbierają mieszkańcy największych miast (61 proc.), a także osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (50 proc. badanych z wyższym wykształceniem, 51 proc. deklarujących miesięczne dochody per capita 2 tys. zł i więcej). Niezadowolenie z szefowej rządu stosunkowo często wyrażają także ludzie młodzi - od 18 do 24 roku życia (49 proc.). Stosunek do pełnienia przez Szydło funkcji Prezesa Rady Ministrów najsilniej określają jednak poglądy polityczne oraz religijność. Z aprobatą przyjmują ją przede wszystkim badani o orientacji prawicowej (71 proc.) oraz uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (62 proc.). Niezadowolenie najczęściej wyrażają identyfikujący się z lewicą (66 proc.) oraz nieuczestniczący w praktykach religijnych (66 proc.). Wśród potencjalnych wyborców zadowolenie z tego, że Szydło stoi na czele rządu, wyraża większość zwolenników PiS (91 proc.). W pozostałych elektoratach przeważa niezadowolenie z obecnej premier. 

Szczególnie często wyrażają je zdeklarowani wyborcy Nowoczesnej (78 proc.) oraz PO (75 proc). Według CBOS, tak jak w listopadzie, za zwolenników rządu uważa się 37 proc. badanych; przybyło przeciwników gabinetu (z 32 proc. do 35 proc.); obojętność deklaruje 24 proc. respondentów (spadek o 4 pkt. proc.). Rząd cieszy się ponadprzeciętnym poparciem (47 proc.) wśród ludzi w średnim wieku i starszych (zwłaszcza mających 65 lat i więcej), osób z wykształceniem podstawowym (46 proc.) oraz badanych stosunkowo słabo sytuowanych (50 proc. wśród deklarujących miesięczne dochody per capita od 650 zł do 999 zł). Najwięcej przeciwników rządu jest wśród mieszkańców dużych miast, przede wszystkim ponad półmilionowych (62 proc.). 

Sprzeciw wobec rządu deklarują osoby mające wyższe wykształcenie (49 proc.) i o miesięcznych dochodach per capita 2 tys. zł i więcej (49 proc.). Od rządu dystansują się także ludzie młodzi (od 18 do 24 roku życia): 42 proc. z nich deklaruje sprzeciw wobec rządu, 33 proc. obojętność, a 19 proc. - poparcie. Stosunek do rządu w największym stopniu określa orientacja polityczna i światopogląd. Gabinet Szydło ma najwięcej zwolenników wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne (65 proc.) oraz wśród osób najbardziej religijnych - kilka razy w tygodniu biorących udział w praktykach religijnych (62 proc.). Do jego przeciwników zaliczają się przede wszystkim respondenci identyfikujący się z lewicą (60 proc.) oraz niepraktykujący religijnie (60 proc.). W potencjalnych elektoratach rząd cieszy się poparciem głównie wśród sympatyków PiS (84 proc.). 

Natomiast niechętni mu są w zdecydowanej większości wyborcy Nowoczesnej (78 proc.) i PO (69 proc.). Wśród zwolenników ruchu Kukiz'15 odbiór rządu jest ambiwalentny, przy czym nieco częściej budzi on negatywne (38 proc.) niż pozytywne reakcje (33 proc.). Wśród osób niezdecydowanych, na kogo głosować w hipotetycznych wyborach, rząd ma więcej przeciwników (42 proc.) niż zwolenników (16 proc.). Dotychczasowe efekty pracy rządu PiS dobrze ocenia blisko połowa ankietowanych (49 proc.), a źle - 38 proc. Z rezultatów działań rządu zadowoleni są przede wszystkim mieszkańcy wsi (57 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym (59 proc.) i zawodowym (58 proc.), respondenci słabo sytuowani (60 proc. dochód mniejszy niż 650 zł per capita i 66 proc. deklarujących dochody od 650 zł do 999 zł). 

Dotychczasowe posunięcia rządu krytycznie oceniają przede wszystkim mieszkańcy największych miast (64 proc.) oraz osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (54 proc. badanych z wyższym wykształceniem, 50 proc. deklarujących miesięczne dochody per capita 2 tys. zł i więcej). Opinie o działalności rządu, podobnie jak ogólne nastawienie do niego, różnicuje jednak przede wszystkim formacja światopoglądowa badanych - ich poglądy polityczne oraz religijność. Przekonanie, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej dostrzega 40 proc. badanych (o 2 pkt. proc. mniej niż w listopadzie). Przeważająca część ankietowanych (47 proc.) nie wierzy w skuteczność polityki gospodarczej rządu. 

Najbardziej krytyczni w odbiorze działań rządu w sferze gospodarki są mieszkańcy największych miast (65 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (60 proc.) oraz respondenci o stosunkowo wysokich miesięcznych dochodach per capita: 2 tys. zł i więcej (57 proc.), oraz niezadowoleni z materialnych warunków swojego gospodarstwa domowego (59 proc.). Oceny polityki gospodarczej rządu, podobnie jak inne wskaźniki jego notowań, różnicuje przede wszystkim orientacja światopoglądowa badanych. Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-11 grudnia 2016 r. na liczącej 1136 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

kk/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook