Jedynie prawda jest ciekawa


CBOS: Nastroje społeczne nie uległy znaczącym zmianom

22.11.2016

Prawie połowa badanych (47 proc.) uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku, a ponad jedna trzecia (36 proc.) - że w dobrym. Zdania nie ma co szósty ankietowany (17 proc.) - wynika z listopadowego sondażu CBOS.

Jak napisano w raporcie z badania, w listopadzie nastroje społeczne nie uległy znaczącym zmianom. 47 proc. badanych ocenia, że ogólna sytuacja w kraju zmierza złym kierunku (w porównaniu z październikiem wzrost o 1 pkt proc.). Przekonanie, że sytuacja zmierza w dobrym kierunku wyraziło 36 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.). Co szósty uczestnik sondażu (17 proc., spadek o 2 pkt. proc.) nie miał zdania.

Z sondażu wynika, że niezadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji w Polsce są przede wszystkim respondenci o lewicowych poglądach politycznych (68 proc. opinii negatywnych), niepraktykujący religijnie (66 proc.) lub praktykujący jedynie kilka razy w roku (55 proc.), z wyższym wykształceniem (58 proc.) oraz uzyskujący najwyższe dochody na głowę (57 proc.). Są to głównie prywatni przedsiębiorcy (63 proc.) oraz kadra kierownicza i specjaliści wyższego szczebla (59 proc.).

Z punktu widzenia deklarowanego poparcia dla partii politycznych, osoby zadowolone z sytuacji w kraju zdecydowanie przeważają w elektoracie PiS (79 proc. opinii pozytywnych). Ci, którzy deklarują, że zagłosują na PO, Nowoczesną lub ruch Kukiz'15, a także osoby niezdecydowane oraz niezainteresowane głosowaniem w wyborach, sytuację w kraju oceniają negatywnie. Najbardziej krytyczni są wyborcy Nowoczesnej (81 proc. ocen negatywnych) i PO (73 proc.).

Sytuację polityczną w kraju negatywnie oceniło 40 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc. w ciągu miesiąca). 38 proc. uważa, że sytuacja polityczna jest ani dobra, ani zła (wzrost o 2 pkt. proc.). Pozytywną ocenę wyraziło 17 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.). Sytuacja gospodarcza kraju jest ani dobra, ani zła - uważa 42 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.). Prawie jedna trzecia badanych (32 proc.) sytuację w gospodarce oceniła pozytywnie (spadek o 1 pkt proc.), a jedna piąta (20 proc.) - negatywnie (spadek o 2 pkt. proc.). W ciągu miesiąca nie zmieniły się oceny jakości życia. 59 proc. ankietowanych uważa, że ich rodzinie żyje się dobrze, 34 proc. - ani dobrze, ani źle, a 7 proc. -źle.

Poprawiły się natomiast oceny materialnych warunków życia gospodarstw domowych. Z 52 do 54 proc. wzrósł odsetek respondentów, którzy oceniają je pozytywnie. Jednocześnie z 39 do 37 proc. zmniejszyła się grupa osób, których ocena jest przeciętna. Zdaniem 9 proc. badanych warunki materialne ich gospodarstw domowych są złe (bez zmian). 

Z 64 do 61 proc. spadł odsetek badanych, którzy dobrze oceniają sytuację w swoim zakładzie pracy. Nadal prawie trzech na dziesięciu badanych (28 proc.) uważa, że sytuacja nie jest ani dobra, ani zła (wzrost o 1 pkt proc.). Co dziesiąty ankietowany (10 proc.) uważa, że jest ona zła (wzrost o 2 pkt. proc.). -W listopadzie nastroje społeczne utrzymują się na niemal takim samym poziomie jak przed miesiącem, co więcej - pozostają w miarę stabilne od początku tego roku- zauważa CBOS w raporcie z sondażu.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-13 listopada 2016 r. na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

fot.[You Tube]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 2. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 3. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

 4. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 5. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 6. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 7. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook