Jedynie prawda jest ciekawa


CBOS: Duda na drugim miejscu rankingu zaufania

29.04.2015

Według rankingu zaufania CBOS, 67 proc. Polaków ufa Bronisławowi Komorowskiemu a Andrzejowi Dudzie i Ewie Kopacz 44 proc. Polaków.

Prezydent Bronisław Komorowski, mimo spadku zaufania, nadal pozostaje liderem rankingu CBOS - ufa mu 67 proc. Polaków. Mniej osób ufa też premier Ewie Kopacz; ona i kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda zajmują drugie miejsce - obojgu ufa 44 proc. Polaków.

CBOS podaje, że prezydent Komorowski i premier Kopacz nadal są w czołówce rankingu zaufania, jednak prezydentowi ufa mniej osób niż w badaniu marcowym (spadek o 8 pkt proc.), natomiast notowania premier Kopacz spadły o 7 pkt proc.

Nie ufa Komorowskiemu 20 proc. badanych (to wzrost o 8 pkt proc.); premier Kopacz nie ufa 35 proc. badanych (wzrost o 8 pkt proc.).

Notowania w rankingu zaufania kandydata PiS na prezydenta wzrosły o 4 pkt proc. w porównaniu do marca; nie ufa mu 24 proc. badanych (to wzrost o 4 pkt proc.). CBOS zwraca uwagę na ciągły wzrost rozpoznawalności Andrzeja Dudy - w stosunku do marca o 4 punkty, a w stosunku do lutego, kiedy oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą, o 15 pkt proc.

Na trzeciej pozycji w rankingu zaufania znajduje się minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna - 35 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). Kolejne miejsce zajmują ex aequo marszałek Sejmu Radosław Sikorski i prezes PiS Jarosław Kaczyński - po 34 proc. Notowania Sikorskiego spadły o 4 pkt proc., a Kaczyńskiego wzrosły o 2 pkt proc.

Szefowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze ufa 29 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), przewodniczącemu SLD Leszkowi Millerowi - 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.), wicepremierowi, szefowi PSL Januszowi Piechocińskiemu także 27 proc. (bez zmian), przewodniczącemu Polski Razem Jarosławowi Gowinowi 25 proc.(bez zmian).

Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania lokują się Bogdan Borusewicz - 24 proc. (mniej o 6 pkt proc.), minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki - 23 proc. (bez zmian) i Janusz Palikot - 22 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Zaufaniem około jednej piątej badanych cieszą się kandydatka SLD na prezydenta Magdalena Ogórek i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak - po 20 proc.; w przypadku Ogórek, to spadek o 6 pkt proc.; zaufanie do Siemoniaka nie zmieniło się. Kandydaci w zbliżających się wyborach prezydenckich Janusz Korwin-Mikke i Adam Jarubas cieszą się zaufaniem po 19 proc. badanych; Korwin-Mikke - spadek o 1 pkt proc; Jarubas - bez zmian. CBOS zwraca uwagę, że duża część badanych (42 proc. ogółu) nie zna kandydata PSL na prezydenta.

Ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi i posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi ufa po 18 proc. badanych; odpowiednio: spadek o 1 pkt proc. zaufania i wzrost o 1 pkt proc. zaufania.

Jeszcze mniej badanych ma zaufanie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta - 17 proc. (brak pomiaru w marcu) oraz byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego - 16 proc. (brak pomiaru w marcu) Ranking zamyka minister finansów Mateusz Szczurek, w ocenach którego zaufanie przeważa nad nieufnością (14 proc. wobec 11 proc.); to spadek zaufania o 1 pkt proc.; wzrost nieufności o 2 pkt proc.

Czołówkę rankingu nieufności otwierają kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke, któremu nie ufa 55 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), ubiegający się o urząd prezydenta Janusz Palikot - 54 proc. (spadek o 3 pkt proc.) oraz Macierewicz - 49 proc. (spadek o 1 pkt proc.) Są to politycy, w stosunku do których nieufność wyrażana jest ponad dwukrotnie częściej niż zaufanie - podaje CBOS.

Kolejne miejsca w tym negatywnym rankingu zajmują Jarosław Kaczyński - 48 proc. deklaracji nieufności (wzrost o 1 pkt proc.), Zbigniew Ziobro 40 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), Leszek Miller - 38 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) i Bartosz Arłukowicz - 37 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Również ci politycy częściej budzą nieufność niż zaufanie - podaje CBOS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16–22 kwietnia roku na liczącej 1027 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/es

fot. wPolityce.pl/TVP1

 

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 7. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook