Jedynie prawda jest ciekawa


CBA kontroluje prezydenta Lublina

07.11.2016

Centralne Biuro Antykorupcyjne zarzuca prezydentowi Lublina Krzysztofowi Żukowi złamanie prawa. Biuro składa wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta.

Jak powiedział w rozmowie z TVP.Info Temistokles Brodowski z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA, prezydent Lublina złamał artykuł 4.

„W wyniku przeprowadzonej przez CBA kontroli ustalono, że prezydent Lublina złamał art. 4 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Dlatego Biuro składa wniosek do Rady Miasta Lublina o wygaszenie mandatu prezydenta” - poinformował Brodowski.

CBA wszczęło kontrolę w lubelskim ratuszu wiosną 2016 roku. Ustalono, że w latach 2014 – 2016 Krzysztof Żuk, prezydent Lublina zasiadał w radzie nadzorczej PZU Życie. Zdaniem Biura doszło tutaj do złamania ustawy antykorupcyjnej, która mówi, że wójt, burmistrz czy prezydent nie może zasiadać w radach nadzorczych spółek prawa handlowego.

PZU Życie została założona w 1991 roku przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń, Polski Bank Rozwoju i Bank Handlowy. Od 2002 roku jedynym udziałowcem spółki jest PZU S.A.– czyli jedna z najważniejszych spółek skarbu państwa.

Krzysztof Żuk jest prezydentem Lublina od 2010 roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra Skarbu Państwa, a w 2015 roku był jednym z organizatorów założenia komitetu poparcia dla Bronisława Komorowskiego w wyborach na Prezydenta RP.

Okazuje się jednak, że PZU Życie to nie jedyna rada nadzorcza w której zasiadał Żuk. Jak donosi TVP.Info, jeszcze w 2009 roku, jako przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Państwa, został powołany do rady nadzorczej Polskiego NLG – państwowej spółki, której celem jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Prezydent Lublina podważa wyniki kontroli CBA. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej kwestionował ustalenia Biura. Twierdził że padł ofiarą nagonki politycznej i odmówił podpisania protokołu pokontrolnego.

Rada Miasta Lublina zajmie się wnioskiem CBA o wygaszenie mandatu Żukowi. Jeżeli zdecyduje, że prezydent może pozostać na stanowisku wtedy sprawa trafia do wojewody, który wydaje postanowienie zastępcze.

Zarówno od decyzji rady miasta, jak i postanowienia wojewody Żukowi przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. Dopiero prawomocny wyrok sądu pozbawia prezydenta mandatu.

wkt/TVP.Info

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook