Jedynie prawda jest ciekawa


„Cała prawda o Polsce”. Bieda, rasizm i zacofanie? Anglicy nagrali film po wizycie w naszym kraju

14.09.2018
1270biednapolskapng
„Cała prawda o Polsce”. Bieda, rasizm i zacofanie? Anglicy nagrali film po wizycie w naszym kraju

Ten film mówi o Polsce więcej niż wszystkie reklamówki dotowane z publicznych pieniędzy. Para Anglików (Adam i Corinne) udała się na przejażdżkę po naszym kraju i postanowiła opowiedzieć o tym, co ich tu spotkało. Byli bardzo zaskoczeni – nie tego się spodziewali.

- Uznaliśmy, że musimy powiedzieć prawdę o Polsce  na podstawie tego co widzieliśmy, a nie opierając się na tym co mówią media. Nasze własne doświadczenia, były zupełnie inne niż serwowany nam przekaz – mówi Adam, jeden z autorów nagrania.

- Bieda, zacofanie, rasizm, niebezpieczeństwo – nic z tych rzeczy, chyba byliśmy w innym kraju, a spędziliśmy tam trochę czasu. Jestem zachwycona Polską, jej kulturą i ludźmi, którzy tu żyją – wtóruje mu Corinne.

Adam i Corinne podkreślają, że przyjeżdżając do Polski starali się czerpać wiedzę także z polskich mediów i spodziewali się, że przyjadą do zabiedzonego kraju trzeciego świata. Także w Wielkiej Brytanii demonizuje się Polskę, ze względu na dużą liczbę emigrantów z tego kraju. Rzeczywistość jest zupełnie inna.

- Wszystko zweryfikowaliśmy na miejscu. Czuliśmy się jak w Disneylandzie, widzieliśmy bogate społeczeństwo, piękne zadbane miasta, szczęśliwych ludzi. Państwo tętni życiem - tu są wspaniałe restauracje, sklepy i jest w nich mnóstwo ludzi, co chyba jest najlepszym dowodem na to, że Polacy nie są biedni – mówią podróżnicy.

Wygląda na to, że Anglicy wiedzą co mówią, szczególnie o restauracjach, bo spędzili w nich mnóstwo czasu. Jak przyznali zakochali się w polskiej kuchni.

- Polska kuchnia? Wspaniała, najlepsza, cudowna -  wyznają okraszając film swoimi zdjęciami nad pierogami.

Adam I Connie nie spodziewali się, że w Polsce jest tak wspaniała baza kulinarna i mnóstwo knajpek dla wegetarian. – Polska to raj dla wegetarian i wegan, tych lokali jest tu od zatrzęsienia, a ceny dużo przystępniejsze niż np. w takim Berlinie. Poza tym porcje są dużo większe niż w Wielkiej Brytanii, jedzenie świeże, a nie tak jak u nas, że można połamać zęby. Poza tym Polacy mają genialne piwo i wódkę, której nie można nie spróbować. Poza tym jest jeszcze prawdziwy cud natury – pierogi, one są po prostu zaj…ście dobre. Poza tym Polacy to mistrzowie ciast, europejscy mistrzowie wypieków, Francuzi i Belgowie, zwyczajnie się przy nich chowają.

- Co najbardziej zachwyca w Polsce to czystość – o tak czystych podłogach, chodnikach, ulicach, czy koszach na śmieci na każdym kroku możemy tylko marzyć. I wszędzie jest mnóstwo leżaków! To prawdziwy symbol Polski i uosobienie raju – pierogi jedzone na leżakach – komentują Adam i Corinne.  

Podróżnicy rozprawiają się także z mitami o agresji i nietolerancji Polaków.

- Ludzie ostrzegali nas, że jak pojedziemy np. na warszawską Pragę to z pewnością zostaniemy okradzeni albo pobici. Nic takiego się nie stało, spotkaliśmy natomiast wielu fajnych pomocnych ludzi. Polska to ukryty klejnot, o tyle wspanialszy, że tu naprawdę nie trzeba mieć ze sobą wypchanego portfela żeby się dobrze bawić i odpocząć. Poza tym zachwyca połączenie nowoczesności i historii. I jeszcze jedno, wszystkie zarzuty o rasizm Polaków, można włożyć między bajki. Pod tym względem nie różnią się oni od innych nacji. To normalny, spokojny i tolerancyjny naród, a Polska to kraj, który warto odwiedzić.


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook