Jedynie prawda jest ciekawa


Byli milicjanci ponownie przed sądem

25.02.2013

Sąd Rejonowy w Szczecinie wznowił zakończony kilka dni temu proces ws. bezprawnych internowań w okresie stanu wojennego. Postępowanie wznowiono m.in. po wniosku prokuratora o zaostrzenie kwalifikacji czynu wobec jednego z oskarżonych.

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadają były komendant wojewódzki milicji obywatelskiej w Szczecinie gen. Jarosław W. oraz jego ówczesny zastępca Stefan J. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zarzucił im bezprawne internowania działaczy opozycji w pierwszych dniach stanu wojennego. Chodzi o przypadki internowania, do których doszło zanim zaczął formalnie obowiązywać dekret o stanie wojennym.

Po wznowionym procesie wyrok ma być ogłoszony już na następnej rozprawie 8 kwietnia – zapowiedział sąd.

Wznowienie postępowania to m.in. efekt prokuratorskiego wniosku o zmianę kwalifikacji czynu wobec zastępcy komendanta na ostrzejszą. Prokurator chce, by jego decyzje ws. internowania, w tym przerabianie dokumentów, uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości. Gdyby sąd przychylił się do tego wniosku, sprawa nie mogłaby ulec przedawnieniu.

Natomiast sąd może wziąć też pod uwagę zmianę kwalifikacji czynu na łagodniejszą, jeśli przyjmie, że podczas internowań dochodziło do nielegalnego pozbawienia wolności jedynie do siedmiu dni.

Sąd zaznaczył, że otrzymał uzasadnienie wyroku w sprawie wprowadzenia stanu wojennego, który zapadł w styczniu ub. r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Dał więc czas stronom na zapoznanie się z jego treścią.

Warszawski sąd uznał, że stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego. Ten związek przestępczy o charakterze zbrojnym utworzyli generałowie Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki i Tadeusz Tuczapski. I to oni przygotowali i doprowadził do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.

Jarosław W. w grudniu 1981 r. był komendantem wojewódzkim MO w Szczecinie, a po 1983 r. szefem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. 12 grudnia 1981 r. podpisał decyzję o zatrzymaniu wytypowanych przez SB działaczy "S". Generał twierdzi, że "działał zgodnie z obowiązującym prawem". Instytut jest innego zdania: 13 grudnia prawo o wprowadzeniu stanu wojennego jeszcze nie obowiązywało. Dziennik Ustaw z odpowiednim dekretem został opublikowany 16 grudnia 1981 r. A to, według IPN, oznacza, że pozbawianie kogoś wolności przed tą datą było bezprawne. Według obrońców W. żaden komendant MO nie mógł 12 grudnia 1981 r. przypuszczać, że decyzje o internowaniach nie mają podstawy prawnej.

- Nie jest dla wyroku obojętne, w jakich okolicznościach działał mój klient. Obydwaj oskarżeni działali z przekonaniem, że postępują zgodnie z prawem - powiedział obrońca W. mecenas Bartłomiej Sochański.

Szczeciński proces toczył się od października 2010 r. Prokurator zażądał dla generała 5 lat więzienia, dla jego zastępcy 2 lat.

Pod koniec ub.r. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. skazał byłego zastępcę komendanta wojewódzkiego milicji, Jana K. w podobnej jak szczecińska sprawie i orzekł karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz grzywnę 2 tys. zł.

PAP/ Slaw

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook