Jedynie prawda jest ciekawa


Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

17.07.2018
konstanty-rokicki17072018
Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej. Jak wynika ze źródeł ujawnionych przez ambasadę RP w Szwajcarii, jego wysiłki pozwoliły ocalić setki istnień od śmierci w niemieckich obozach zagłady. Choć czyny naszego wybitnego rodaka zasługują na nieśmiertelną chwałę, to dziś postać Konstantego Rokickiego jest niemal zupełnie zapomniana.

Rokicki urodził się 16 czerwca 1899 roku w Królestwie Polskim jako syn Józefa i Konstancji. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a za swoją waleczność został dwukrotnie nagrodzony. 

W latach 30 rozpoczął karierę dyplomatyczną, wstępując do służby konsularnej MSZ w 1931 r. Niecałe 12 miesięcy później został pracownikiem kontraktowym Konsulatu RP w Miński. Rok 1934 był dla niego awansem na stanowisko wicekonsula RP w Rydze. Następnie w 1936 roku został przeniesiony na stanowisko pracownika konsulatu RP w Kairze, żeby w roku wybuchu II Wojny Światowej zostać wicekonsulem Polski w Bernie. To właśnie ten etap jego kariery dyplomatycznej jest uznawany za najważniejszy.

Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie konsularne, Rokicki wspólnie z tzw. "grupą berneńską", w skład której wchodzili m.in. ambasador Polski w Szwajcarii Aleksander Ładoś oraz działacz żydowski Juliusz Kuehl, produkował fałszywe paszporty latynoamerykańskie. Dzięki tym dokumentom setki osób mogły uniknąć wywózki do niemieckich obozów zagłady. 

Pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej nie mieli określonego schematu działania, choć najczęściej przygotowywali dla zbiegów paszporty paragwajskie. To właśnie konsul honorowy Paragwaju (Rudolf Huegli) przekazywał polskim dyplomatom dokumenty in blanco, które były wypełniane na miejscu w polskim konsulacie. 

Zgodnie z ustaleniami polskiego ambasadora RP w Szwajcarii, Jakuba Kumocha, Polska była jedynym krajem alianckim, który zdecydował się na taką formę ratowania Żydów. W wyniku działań grupy berneńskiej uratowano nawet tysiąc osób, a sam Rokicki miał przyczynić się do ocalenia ok. 600-700  Żydów.

Pomimo wielkiego ryzyka, jakie wicekonsul wraz z pozostałymi członkami grupy podjęli, postać ta została po wojnie niemal całkowicie zapomniana. Konstanty Rokicki zmarł 18 lipca 1958 roku w Lucernie, gdzie został też pochowany. Nie wiadomo jednak gdzie znajduje się jego grób. Prace nad jego znalezieniem prowadzi ambasada RP pod przewodnictwem Jakuba Kumocha. 

Dyplomata chciałby oficjalnego upamiętnienia Rokickiego w postaci pośmiertnego uhonorowania formalnym aktem państwowym oraz monumentem lub nagrobkiem.

JD/ TVP info/ forsal.pl

fot. Twitter.com

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook