Jedynie prawda jest ciekawa


Budżet na obronność po raz drugi wykonany

25.07.2017

Senacka komisja obrony pozytywnie oceniła we wtorek wykonanie ubiegłorocznego budżetu MON. Budżet został zrealizowany praktycznie w całości, co pokazuje determinację obecnego kierownictwa resortu i pewne zaniedbania poprzedników – powiedział wiceminister Bartosz Kownacki.

Senacka komisja obrony narodowej zajęła się we wtorek informacją Ministra Obrony Narodowej o realizacji budżetu MON w roku 2016 oraz informacją Najwyższej Izby Kontroli o wykonaniu ubiegłorocznego budżetu państwa w części obrona narodowa i planów finansowych funduszu modernizacji Sił Zbrojnych i Agencji Mienia Wojskowego.

Wiceminister stwierdził, że po raz drugi budżet został zrealizowany praktycznie w całości. "Całość środków przeznaczonych na obronność została wydatkowana, poza kilkunastoma, kilkudziesięcioma milionami złotych" – powiedział i dodał, że nie da się zrealizować budżetu "co do złotówki".

Kownacki zwracał uwagę senatorów na to, jak realizowano budżety w latach ubiegłych. "Z naszych szacunków wynika, że w latach 2007-2015 - odejmując rok 2007 i 2015 - nie wykorzystano 12 mld zł z tego, co pierwotnie można byłoby wykorzystać. To więcej niż jednoroczny budżet na modernizację armii, to np. cztery okręty podwodne albo program śmigłowcowy" - wskazał. Ocenił też, że zrealizowanie budżetu w całości "pokazuje pewną determinację, która jest i pewne zapóźnienia i zaniedbania, które były w latach ubiegłych".

Zdaniem Bartosza Kownackiego, stawiane MON zarzuty dot. niemodernizowania armii resort uznaje za całkowicie niezasadne.

"Jak można lepiej zmodernizować niż wówczas, kiedy wykonało się całość, czy niemal całość budżetu. Stawianie jakiegokolwiek zarzutu, że procesy modernizacyjne nie zachodzą, to może być zarzut do ustawodawcy, że powinien dać więcej pieniędzy na modernizację" – stwierdził wiceminister.

Odnosząc się do prac nad przepisami dot. stopniowego zwiększania wydatków obronnych do co najmniej 2,5 proc. PKB w roku 2030, wiceminister powiedział: "Jestem zszokowany stanowiskiem opozycji, która zapowiada, że będzie jej przeciwna. Jestem zszokowany tym, że ktoś mógł kwestionować tego rodzaju rozwiązania, mam nadzieję, że w Senacie będzie pełne zrozumienie i pełna zgoda".

"Niestety spór polityczny dotknął także spraw, które nigdy wcześniej nas w naszej historii nie dzieliły" – dodał Kownacki.

Senatorowie zapoznali się z informacjami z wykonania ubiegłorocznego budżetu, z którym wcześniej zapoznali się posłowie. Jak podano, z planowanych na 2016 r. ponad 35,4 mld zł resort wydał 99,7 proc.. Wydatki majątkowe (zakupy sprzętu i uzbrojenia, jego modernizacje i remonty, inwestycje budowlane) - które powinny stanowić co najmniej 25 proc. budżetu obronnego - pochłonęły blisko 28 proc..

MON podało m.in., że w ub.r. nastąpiła podwyżka uposażeń żołnierzy i wynagrodzeń pracowników wojska. Jak zauważono, odnotowano ponadplanowe skutki zwolnień ze służby, które wprawdzie nie przekroczyły zakładanego limitu, ale odchodzili m.in. starsi oficerowie, a wydatki planowano na uśrednionym poziomie. Z zawodowej służby wojskowej odeszło 4.844 żołnierzy, tj. ponad 88 proc. liczby planowanej na 5.500; w tym samym czasie do zawodowej służby wojskowej powołano 7.208 żołnierzy.

PAP/MBB

Fot. PW2/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook