Jedynie prawda jest ciekawa


Brzeszczańskie referendum

06.10.2013

Mieszkańcy Brzeszcz (Małopolskie) decydują w niedzielnym referendum, czy chcą odwołania burmistrz Teresy Jankowskiej i rady miasta. Lokale wyborcze czynne będą do godz. 21. Uprawnionych do głosowania jest ponad 17 tys. spośród ponad 21 tys. mieszkańców.

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie podała, że plebiscyt będzie ważny, jeżeli do urn pójdzie co najmniej 3/5 osób, które uczestniczyły w wyborach burmistrza i rady. W pierwszym przypadku liczba ta wynosi 3388 wyborców, a w drugim 5209. Burmistrz i rada zostaną odwołani, jeśli  zechce tego większość uczestniczących w referendum.

Lista zarzutów, jakie pod adresem władz samorządowych wysunęli inicjatorzy referendum, zawiera 13 pozycji. Główny dotyczy planów budowy drogi ekspresowej S1 w wariancie, który przecina pola wydobywcze kopalni Brzeszcze, co może doprowadzić do jej likwidacji.

GDDKiA przedstawiła cztery warianty budowy odcinka drogi ekspresowej S1, który ma połączyć Mysłowice i Bielsko-Białą. Jeden z nich omija kopalnię, ale inicjatorzy referendum twierdzą, że zarówno burmistrz, jak i miejscy radni pozytywnie zaopiniowali plany budowy "ekspresówki" w wariantach zagrażających przyszłości zakładu.

"Mieszkańcy Brzeszcz są świadomi, do czego mogą doprowadzić nieodpowiedzialne decyzje władz gminy i jestem przekonany, że w najbliższą niedzielę wezmą udział w referendum. Skoro władza nie rozumie, że od przyszłości tego największego zakładu pracy w okolicy zależy los całej gminy i jej mieszkańców, to znaczy, że taką władzę trzeba zmienić" - powiedział szef kopalnianej Solidarności i jeden z liderów inicjatywy referendalnej Stanisław Kłysz.

Zwolennicy przeprowadzenia referendum są też niezadowoleni m.in. z braku działań zmierzających do obniżenia ceny wody w mieście i zaniechania rozbudowy kanalizacji. Zarzucają władzom również politykę antyrodzinną poprzez zwiększenie kosztów wywozu śmieci dla rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych, a także brak żłobka i miejsc w przedszkolach. 

Burmistrz Brzeszcz Teresa Jankowska odpiera zarzuty. Mówiąc o drodze S1 przypomniała, że opinia władz gminnych jest tylko kolejną formą konsultacji społecznych, w których brali udział również mieszkańcy. Decyzja, którędy przebiegnie droga, nie leży jednak w ich kompetencjach. Jankowska podkreśliła zarazem: "S1 nie ma nawet na liście rezerwowej inwestycji planowanych na lata 2014-2020".

Wyjaśniła, że opieką przedszkolną objętych jest 85 proc. dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Średnia krajowa to 60 proc. Dodała, że we wrześniu uruchomione zostały dwa nowe oddziały; w sumie 50 miejsc. Odnosząc się do zarzutów dotyczących kanalizacji przypomniała, że miasto jest skanalizowane w 80 proc, a gmina w 67 proc.  "W tej kadencji zaplanowane jest wykonanie kolejnych 19 km kanalizacji" - dodała. Powiedziała również, że stawki za wywóz śmieci są w wielu przypadkach niższe niż przed zmianą wprowadzoną 1 lipca.

"Nie jestem w stanie odnieść się do wszystkich zarzutów, choćby zbyt wysokiej ceny wody.  Jej wysokość ustalana jest przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach, które dostarcza wodę do gminy. Burmistrz analizuje tylko poprawność wyliczeń. Jako władze nie mamy więc wpływu na cenę" - poinformowała burmistrz.

Teresa Jankowska pełni swą funkcje trzecią kadencję.

W ponad 21-tysięcznych Brzeszczach grupa inicjatywna zebrała około 4 tys. podpisów osób popierających przeprowadzenie referendum.

ansa/PAP

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook