Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjski parlamentarzysta przyjechał do Polski by zobaczyć jak jest naprawdę. Jego opinia zaskakuje

07.07.2018
daniel-kawczyski-7072018-r
Brytyjski parlamentarzysta przyjechał do Polski by zobaczyć jak jest naprawdę. Jego opinia zaskakuje

Przyjechaliśmy, by na własne oczy przekonać się, jak wyglądają sprawy w Polsce - powiedział brytyjski konserwatywny deputowany Daniel Kawczyński, który przebywa z delegacją międzypartyjnej parlamentarnej grupy ds. Polski. Jak ocenił, "wokół Polski jest dużo dezinformacji, wiele fake newsów".

-Naszym celem jest budowanie zainteresowania budowaniem dwustronnych relacji z Polską po brexicie. Przyjechałem z delegacją brytyjskich parlamentarzystów, by na własne oczy, z pierwszej ręki mogli się przekonać, jak wyglądają najważniejsze sprawy dotyczące Polski i naszych bilateralnych stosunków - powiedział PAP pochodzący z Polski Kawczyński.

Zaznaczył, że zainteresowanie wśród brytyjskich parlamentarzystów sprawami Polski jest duże. Na Wyspach mieszka milion Polaków, którzy wnoszą wkład do naszego społeczeństwa i naszej gospodarki. Chcemy też wykorzystać obecność Polaków w Wielkiej Brytanii, którzy założyli ponad 25 tys. firm. Wiele zajmuje się bankowością, architekturą, nauką, to bardzo ważna część naszego społeczeństwa - powiedział. Nasza grupa przyjaźni w Izbie Gmin jest jedną z największych; należy do niej 50 parlamentarzystów - zaznaczył. Podkreślił, że jest pierwszym brytyjskim parlamentarzystą urodzonym w Polsce.

Według Kawczyńskiego wokół Polski jest dużo dezinformacji, wiele fake newsów. Są ludzie, którzy na arenie międzynarodowej próbują postawić Polskę w bardzo negatywnym świetle, czy chodzi o Trybunał Konstytucyjny, czy fakt, że Polska chce strzec swych granic i decydować, kto może wjechać do kraju. Oczywiście, jest wiele opinii na ten temat, ale to przede wszystkim Polacy powinni decydować o polskich sprawach. Dlatego chcieliśmy dowiedzieć się u źródła, jak jest naprawdę - powiedział.

-Im więcej delegacji przywieziemy, tym większe będzie zainteresowanie sprawami, których rozwiązania chce Polska. Byliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Rozmawiałem w brytyjskim parlamencie o potrzebie niemieckich reparacji wojennych wobec Polski. Wizyta w Muzeum bardzo obrazowo pokazuje członkom brytyjskiego parlamentu rozmiary zniszczeń i to, dlaczego nawet dzisiaj, ponad 70 lat po tych wydarzeniach, trzeba podnosić tę kwestię i rzucać wyzwanie Niemcom, by upewnić się, że wywiązują się z zobowiązań - mówił.

Nawiązał także do projektu Gazociągu Północnego, rotacyjnej obecności sojuszniczych wojsk i postulatu jej zwiększenia. -Dyskutowaliśmy też o rurociągu Nord Stream II. Chcę, by brytyjscy parlamentarzyści zrozumieli, jak trudna będzie sytuacja Polski, jeśli ten niemiecko-rosyjski projekt będzie postępował. Spotkaliśmy się z brytyjskimi urzędnikami i brytyjskimi żołnierzami, którzy wchodzą w skład wielonarodowego batalionu. Chcemy bronić Polski jako naszego sojusznika z NATO. Rotacyjna obecność naszych żołnierzy to dopiero początek tego, co - mamy nadzieje – stanie się stałą bazą NATO - w pobliżu przesmyku suwalskiego - powiedział.

Zdaniem Kawczyńskiego można postawić pytanie, jaki cel ma obrona Polski, jeśli Niemcy są zdolne obejść interesy energetyczne Polski. Te sprawy są powiązane i Wielka Brytania musi wykorzystać swoją pozycję w Europie, by spróbować powstrzymać projekt Nord Stream II, nawet jeśli oznaczałoby to nałożenie sankcji na zaangażowane w niego firmy. Z niektórymi posłami staramy się także o stała bazę NATO w Polsce. Niemieckie stanowisko jest inne, Niemcy chcą stałych baz w Niemczech, pomysł baz we wschodniej Polsce uważają za prowokację wobec Rosji. My uważamy, że potrzebna jest większa obecność wojskowa i stała baza - dodał.

-Chciałbym widzieć Polskę raczej w ściślejszym sojuszu z Ameryką i Wielką Brytanią – których gospodarki łącznie dorównują gospodarce UE - niż gdyby została włączona w ponadnarodowe państwo. Wiem, że to niepopularne, że wszyscy w tym kraju kochają Unię Europejską, ale pewnego dnia Polska stanie się poważnym płatnikiem netto, wasza gospodarka rośnie bardzo szybko. Będą też próbowali zmusić was do rezygnacji z własnej waluty, a uważam, że nie można być suwerennym krajem, jeżeli nie kontroluje się swojej waluty" - powiedział

Ocenił, że już teraz rozmiar ingerencji jest znaczny. Próbujecie chronić las wycinając drzewa. Jeżeli polski rząd i czołowi eksperci leśnictwa uważają, że to najlepszy sposób, dlaczego nie Polacy mają decydować, jak to zrobić, tylko biurokraci w Brukseli? - mówił.

Nawiązał także do planowanego na przyszły tydzień w Londynie spotkania premier Theresy May, kanclerz Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego. Wycofujemy się z UE, ale nasz wpływ będzie wciąż duży. Bardzo ważne, by wszyscy troje potwierdzili zaangażowanie w NATO i że sojusz musi pozostać kluczowy dla obronności Europy. Kiedy wyjdziemy z UE, będzie sześć krajów zaangażowanych w obronność Europy, ale niebędących członkami UE - USA, Kanada, Islandia, Norwegia, Wielka Brytania i Turcja. Trzeba utrzymać rolę tych krajów obronie kontynentu, a nie wypychać je budując jedną europejską armię. Współpraca w NATO i podejście transatlantyckie są kluczowe dla Polski - podkreślił.

-Mam nadzieję, że będą rozmawiali o NATO i o potrzebie respektowania granic poszczególnych krajów. Próby narzucenia Polsce przyjęcia określonej liczby uchodźców są niewłaściwe. Cały kryzys imigracyjny został wywołany przez Niemcy. Gdyby UE, która jest napędzana przez Niemcy, wypełniła zobowiązania wobec tureckiego rządu, nie byłoby tego kryzysu - ocenił.

W skład pięcioosobowej delegacji wchodzą oprócz Kawczyńskiego posłowie Faisal Rashid i Rupa Huq oraz lordowie Richard Balfe i Wiliam Wallace. Reprezentują Partię Konserwatywną, Partie Pracy i Liberalnych Demokratów. Podczas pobytu w Polsce delegacja spotkała się z reprezentującymi PiS, PO i Nowoczesną członkami Parlamentarnej Grupy Przyjaźni z Wielką Brytanią, rozmawiali też z wiceministrem spraw zagranicznych Piotrem Wawrzykiem. Złożyli wizytę z Trybunale Konstytucyjnym, gdzie rozmawiali z prezes Julią Przyłębską; spotkali się też z przedstawicielami Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej.

(PAP)
fot. Twitter.com

Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 8. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook