Jedynie prawda jest ciekawa


Brudziński: policjanci muszą przestrzegać przepisów i być wzorem dla społeczeństwa

24.07.2018
1270jaszabru
Brudziński: policjanci muszą przestrzegać przepisów i być wzorem dla społeczeństwa

Funkcjonariusze muszą przestrzegać przepisów oraz standardów i być wzorem dla społeczeństwa - powiedział we wtorek w Gorzowie Wlkp. Joachim Brudziński. Szef MSWiA podczas obchodów święta policji odniósł się do śmierci funkcjonariusza w Świnoujściu w czerwcu br.

Minister spraw wewnętrznych i administracji, zwracając się do funkcjonariuszy zebranych w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim zaznaczył, że "większość społeczeństwa deklaruje zaufanie do policji" i jest to dorobek, o który należy dbać.

"Funkcjonariusze muszą przestrzegać przepisów oraz standardów i być wzorem dla społeczeństwa. Zawsze będę stał za wami murem" - zaznaczył Joachim Brudziński.

"Jest to dla mnie oczywistością, ale jednak pamiętać musimy, że w formacji, jaką jest policja, nie może być miejsca dla tych, którzy swoim postępowaniem godzą w etos i honor funkcjonariuszy" - powiedział Brudziński. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji nawiązał do śmierci gorzowskiego policjanta w Świnoujściu. Nazwał ją "niepotrzebnym wydarzeniem".

"Niepotrzebnym, bo zginął wasz kolega i wiem o tym bardzo dobrze, że był to znakomity funkcjonariusz, kompetentny, bardzo lubiany. Niepotrzebna śmierć" - podkreślił Brudziński. Zapewnił, że gdyby zdarzyły się kolejne takie sytuacje, nie będzie się wahał podejmować "trudnych, personalnych" decyzji.

Jak podkreślił szef MSWiA, "jedno niepotrzebne zdarzenie nie może w żaden sposób zaważyć" na codziennej "ofiarnej" i "niebezpiecznej" służbie policji. "Macie powody do dumy" - zaznaczył Brudziński, dziękując funkcjonariuszom za pracę.

Asp. sztab. Adam Pawlak zginął 21 czerwca br. po odprawie kadry kierowniczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie, która odbywała się w Świnoujściu. Podczas imprezy integracyjnej 47-latek najprawdopodobniej wypadł przez okno.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Wstępnie przyjęta kwalifikacja to nieumyślne spowodowanie śmierci. Śledczy czekają na opinię biegłych sądowych po sekcji zwłok.

Po śmierci policjanta szef MSWiA Joachim Brudziński zdymisjonował komendanta lubuskiej policji insp. Jarosława Janiaka i jednego z jego zastępców podinsp. Piotra Fabijańskiego. Według KGP komendanci nie kontrolowali tego, co robią podwładni w czasie wolnym.

Stanowiska straciło także 12 innych oficerów kadry kierowniczej lubuskiego garnizonu, którzy brali udział w wyjazdowej naradzie w Świnoujściu.

Podczas wtorkowej uroczystości w Gorzowie Wielkopolskim minister spraw wewnętrznych i administracji wręczył nominację na Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Helenie Michalak. Jak powiedział, nową szefową lubuskiego garnizonu cechuje "ogromne doświadczenie zawodowe oraz wysoki etos pracy".

(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

fot. PAP/Lech Muszyński

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook