Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Libera krytykuje finansowanie in vitro

06.01.2012

Biskup płocki Piotr Libera skrytykował postawę części tamtejszych radnych, w tym PO i SLD, którzy przegłosowali poprawkę do budżetu miasta, zwiększającą środki na działania profilaktyczne, dopuszczające metodę in vitro, gdyby taka ustawa została uchwalona.

Bp Libera, w jubileusz 15-lecia sakry biskupiej, odprawił w płockiej katedrze uroczystą mszę świętą na zakończenie Orszaku Trzech Króli, który zorganizowano w tym mieście po raz pierwszy. Wzięło w nim udział kilka tysięcy osób, w tym młodzież i dzieci z całej diecezji.

Na zakończenie mszy, nawiązując do przyjętego pod koniec grudnia 2011 r. budżetu Płocka, bp Libera powiedział, że posługując się przebiegłością, część radnych opowiedziała się za uchwałą, w której 300 tys. zł skierowano na wspieranie czegoś, co zagadkowo nazwano programem in vitro.

- Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że te 300 tys. zł zabezpieczono, jak wyraził się jeden z radnych, w ramach programów profilaktycznych - oświadczył biskup płocki, pytając jednocześnie, co dla części płockiej rady miasta oznacza profilaktyka? Swoistym kuriozum nazwał tłumaczenie autorów poprawki, że środki na in vitro rezerwowane są na wypadek przyjęcia przez Sejm ustawy, dopuszczającej metodę zapłodnienia pozaustrojowego.

- Niestety już w Betlejem wielkie wydarzenia przybycia przedstawicieli wszystkich ludzi dobrej woli do narodzonego Syna Bożego złączyło się z ogromnym dramatem. Gdy bowiem w mieście tym pojawiło się czyste dobro, zło natychmiast urządziło na nie nagonkę, usiłując zniszczyć je rękami przebiegłego Heroda. Coś podobnego dzieje się dzisiaj, nawet tu wśród nas, w Płocku - powiedział bp Libera.

Podkreślił, że kolejny raz jako ordynariusz diecezji płockiej protestuje przeciwko pewnym zachowaniom w tym mieście. - To czuje się tak, jakby ktoś tutaj chciał sprawdzać odporność naszego Kościoła i oczekiwał może na jego choćby milczące przyzwolenie. Otóż jako biskup płocki oświadczam - takiego przyzwolenia nie będzie - powiedział bp Libera, co zebrani w katedrze wierni nagrodzili długimi brawami.

Bp Libera przypomniał, że Kościół na temat zapłodnienia pozaustrojowego wielokrotnie formułował swoje nauczanie, a czynili to m.in. bł. Jan Paweł II i obecny papież Benedykt XVI. - Ta myśl Kościoła jest znana i nie będę jej tu powtarzać. Proszę jednak, proszę, żeby liczyć się z nią i to nie dlatego, że chcemy komuś na siłę narzucać wiarę, ale dlatego, że jest to stanowisko rozumne i rozsądne, uwzględniające zarówno szacunek dla każdego człowieka, jak i głęboko ludzkie współczucie dla młodych ludzi, pragnących cieszyć się potomstwem - powiedział.

Poproszony o komentarz do słów bp Libery, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO), który był obecny na mszy świętej w płockiej katedrze, powiedział: - Kościół jest po to, aby bronić wartości. Ja to doskonale rozumiem. Ksiądz biskup powiedział słowa, które są słowami Kościoła.

Zdaniem Nowakowskiego dzisiaj nie można w ogóle mówić o tym, że jakiekolwiek pieniądze w budżecie miasta są na in vitro. - Takich pieniędzy nie ma. Są na programy profilaktyczne, bardzo różne - oświadczył Nowakowski. Zastrzegł przy tym, że być może przed nami, przed społeczeństwem, także w Płocku, jest dopiero dyskusja, w jakiej formule warto zatroszczyć się o osoby, dla których brak potomstwa jest ogromnym problem, jak im pomóc.

Podczas sesji radnych 29 grudnia 2011 r., gdy uchwalano budżet Płocka na 2012 r., radny SLD Arkadiusz Iwaniak powiedział, że cieszy się z odwagi władz miasta i zabezpieczenia w ramach programów profilaktycznych środków na leczenie niepłodności metodą in vitro. Gdy zaskoczenie i oburzenie wyrazili radni PiS, podkreślając, że w poprawce władz miasta nie ma i nie powinno być w ogóle mowy o in vitro, wiceprezydent Cezary Lewandowski odparł, że miasto musi być przygotowane na to, że po ewentualnym uchwaleniu ustawy o in vitro być może samorząd będzie musiał realizować wynikające z niej zadania. Na sesji nie było wtedy prezydenta Nowakowskiego.

PAP, PiKa

[fot. wikipedia.pl]

 


Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook