Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Kiernikowski: ofiary zbrodni lubińskiej milczą, a jednak wołają

31.08.2017

Bp Kiernikowski w homilii przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który 20 lat temu na Polach Legnickich mówił o miłości bliźniego i o potrzebie sprawiedliwości.

Ofiary zbrodni lubińskiej i ofiary wszystkich nieprawości - gdziekolwiek one się działy - te ofiary milczą, a jednak wołają - podkreślił ordynariusz diecezji legnickiej biskup Zbigniew Kiernikowski podczas mszy św. w 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej.

We mszy św. w Lubinie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz ministrowie jej rządu, w tym szef MON Antoni Macierewicz oraz parlamentarzyści; msza rozpoczęła uroczyste obchody 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. 31 sierpnia 1982 r. ZOMO zastrzeliło w Lubinie trzech manifestantów podczas pokojowej manifestacji zorganizowanej z okazji Porozumień Sierpniowych.

Bp Kiernikowski w homilii przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który 20 lat temu na Polach Legnickich mówił o miłości bliźniego i o potrzebie sprawiedliwości.

Jak dodał biskup Jan Paweł II wskazywał wówczas na konieczność bycia uwrażliwionym na wszystko, co jest związane z biedą i niesprawiedliwością, jawnego lub zakamuflowanego wyzysku. "Chciałoby się powiedzieć: korzyści pewnych grup czy elit, a niedostatecznego szukania dobra wszystkich, a szczególnie słabszych" - mówił ordynariusz diecezji legnickiej.

- Jesteśmy zgromadzeni tutaj w 35. rocznicę zbrodni lubińskiej, tej zbrodni, o której mówimy i wiemy, że nigdy nie została sprawiedliwie rozliczona. A więc niesprawiedliwość bardzo wymowna, jaka się dokonała między ludźmi i przez ludzi w imię jakiegoś dobra, jakiejś ideologii, nieprzyjaznej człowiekowi, pozornego dobra - powiedział bp Kiernikowski.

- Modlimy się dziś też o to, byśmy nie pozwalali się uwodzić przez jakiekolwiek odmienności, poza prawem Bożym - dodał. Jak dodał "nieprawdziwe obietnice zwodzą, łudzą, ale w końcu niszczą".

- Ofiary zbrodni lubińskiej i ofiary wszystkich nieprawości, gdziekolwiek one się działy, te ofiary - jak jest napisane na pomniku - milczą, a jednak wołają. Te ofiary, to milczenie, to wołanie, najbardziej scala się w imieniu Jezusa, który kiedy był oskarżany, wiedział kiedy dobrowolnie milczeć i stać się ofiarą i w jaki sposób obwieszczać dobrą nowinę o dobroci Boga - powiedział bp Kiernikowski.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 2. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 3. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 6. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook