Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Dec: w niedzielę w diecezji świdnickiej ekspiacja po profanacji Hostii

31.08.2017

W niedzielę w kościołach diecezji świdnickiej odbędą się nabożeństwo ekspiacyjne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu - napisał w czwartek w komunikacie ws. profanacji i kradzieży Hostii biskup świdnicki Ignacy Dec.

W nocy z soboty na niedzielę z kościoła pw. św. Antoniego w Lasówce w woj. dolnośląskim skradziono relikwie patrona tej świątyni, monstrancję, XVIII- wieczny kielich mszalny i skarbonę z pieniędzmi. Władze kościelne podały, że sprawcy sprofanowali Najświętszy Sakrament w tabernakulum.

W specjalnym komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej kurii świdnickiej, bp Dec zarządził, aby w niedzielę w każdej parafii w diecezji zorganizowano nabożeństwo ekspiacyjne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniem "Suplikacji".

Jak podkreślił hierarcha, "okoliczności wskazują, że celem włamania była profanacja Najświętszego Sakramentu" ponieważ konsekrowana Hostia, znajdująca się w monstrancji, została skradziona. - Fragment tej Hostii sprawcy zgubili wychodząc z kościoła, drugiej części jak dotąd nie znaleziono - napisał biskup świdnicki.

Zaznaczył, że Najświętszy Sakrament jest dla chrześcijan "najczcigodniejszym sakramentem" ponieważ jest w niej obecny "sam Chrystus Pan". - Eucharystia jest szczytem i źródłem całego kultu oraz życia chrześcijańskiego - czytamy w komunikacie, który został opublikowany na stornie kurii.

Biskup zaznaczył, że akt profanacji "dotknął bólem nie tylko wiernych wspólnoty parafialnej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Dusznikach-Zdroju (na terenie której znajduje się kościół filialny pw. św. Antoniego w Lasówce - PAP), ale poruszył całą wspólnotę Kościoła świdnickiego". Przypomniał, że "naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są zawsze złym znakiem". - Każde targnięcie się na Boga i Jego znaki oznacza głęboki upadek człowieka, albowiem Bóg jest miłością - napisał hierarcha. Poinformował, że "sprawca takiego przestępstwa zostaje wyłączony z Kościoła, a rozgrzeszenie jest zarezerwowane Ojcu Świętemu".

Na zakończenie bp Dec wyraził ufność, że Bóg okaże mieszkańcom diecezji, "a zwłaszcza sprawcy tego haniebnego czynu, swoje miłosierdzie".

Komunikat biskupa świdnickiego zostanie odczytany w niedzielę podczas mszy św. we wszystkich kościołach diecezji.

We wtorek rzeczniczka prasowa kłodzkiej policji Wioletta Martuszewska poinformowała PAP, że śledztwo w sprawie kradzieży z włamaniem do kościoła pod nadzorem prokuratury od niedzieli prowadzą policjanci z komisariatu w Bystrzycy Kłodzkiej.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 5. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 6. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 7. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook