Jedynie prawda jest ciekawa


Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

18.04.2018
boni18042018
Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce - pisze europoseł PO Michał Boni w liście do członków komisji sprawiedliwości PE. Zarzuca PiS represje i próbę zastraszenia opozycji. W ocenie europosła PiS Ryszarda Legutki list to przejaw "szaleństwa" PO.

Sąd rejonowy w Szczecinie zdecydował w niedzielę o zastosowaniu wobec Gawłowskiego - posła i sekretarza generalnego PO, trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. O areszt wnioskowała Prokuratura Krajowa, która w piątek postawiła politykowi pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Zarzuty dotyczą okresu, kiedy Gawłowski sprawował urząd wiceministra ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Sekretarz generalny Platformy wielokrotnie zapewniał o swej niewinności, a śledztwo prokuratury uważa za motywowane politycznie.

W poniedziałek w Szczecinie na nadzwyczajnym, wyjazdowym posiedzeniu zebrały się władze Platformy. Po zakończeniu spotkania lider Platformy Grzegorz Schetyna oświadczył, że decyzję sądu o aresztowaniu Gawłowskiego odbiera jako "początek kampanii wyborczej PiS oraz atak na Platformę Obywatelską". Zapowiedział, że PO nie zostawi sprawy Gawłowskiego - poinformuje o niej Komisję Europejską, Parlament Europejski i radę Europy.

W środę list do europosłów - członków Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych skierował eurodeputowany PO Michał Boni. "Aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego jest zaprzeczeniem demokratycznych standardów. Dziś skierowałem otwarty list do Posłów Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w obronie zasad praworządności" - poinformował na Twitterze.

Zamieścił też skan listu w języku angielskim. Europoseł podkreśla na jego wstępie, że pisze go, by zapoznać członków komisji z nową odsłoną sprzeniewierzenia się zasadom demokracji w Polsce.

"W zeszłym tygodniu pan Stanisław Gawłowski, sekretarz generalny największej partii opozycyjnej został aresztowany. Pan Gawłowski, któremu postawiono kilka zarzutów, z których wszystkie wydają się być motywowane politycznie, od początku w pełni współpracował w śledztwie i dołożył wszelkich starań, by wyjaśnić wszystkie szczegóły w tej sprawie, zarówno prokuraturze, jak i opinii publicznej" - twierdzi Boni.

Jak dodaje, pomimo to sąd nakazał Gawłowskiemu trzymiesięczny pobyt w areszcie, gdzie ma ograniczony dostęp do prawników i żadnego kontaktu z rodziną.

Europoseł Platformy wskazuje przy tym, że rządząca większość uchyliła niedawno immunitety dwóm innym posłom opozycji (chodzi o Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Ryszarda Petru z Nowoczesnej - PAP), nie zgadzając się przy tym wcześniej na podobne kroki w przypadku dwóch członków własnej partii (senatora Stanisława Koguta i Dominika Tarczyńskiego z PiS).

Boni podkreśla w liście, że każde poważne oskarżenia przeciwko czynnym parlamentarzystom należy wyjaśnić. "Zachowane muszą być jednak podstawy uczciwego procesu i proporcjonalność środków. Niestety, w Polsce dzieje się coś dokładnie odwrotnego" - ocenia eurodeputowany PO. "Jest to widoczny przykład wybiórczej sprawiedliwości i jeszcze jeden cios dla demokracji oraz poszanowania prawa w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość używa obecnie przejętego systemu sądowego by represjonować demokratyczną opozycję" - pisze Boni.

"Po zniszczeniu Trybunału Konstytucyjnego, trójpodziału władzy, niezależności systemu sądownictwa i przekształceniu telewizji publicznej w maszynę propagandową, autorytarna partia rządząca próbuje teraz zastraszyć swych przeciwników politycznych. My jednak nie damy się zastraszyć. Pozostaniemy czujni i będziemy kontynuować walkę o demokrację w Polsce" - zapowiada polityk Platformy. "Musimy teraz walczyć razem, by bronić demokracji, poszanowania prawa i praw podstawowych" - dodaje deputowany.

Szef delegacji PiS w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Ryszard Legutko ocenił, że list Boniego to kolejny przejaw "szaleństwa" PO. "Platforma Obywatelska, czy szerzej opozycja, wpada w kolejne piętra szaleństwa. Ponieważ już wszystkie środki zawiodły: ulicy nie ma, zagranica też jakby słabsza, to teraz wymyślili kilka rzeczy, które można uznać właśnie za szaleństwo" - powiedział europoseł PAP.

Przypomniał, że w środę Platforma złożyła do prokuratury zawiadomienie w sprawie zakupu przez rząd kolekcji obrazów należących do Fundacji Rodziny Czartoryskich. "To był wielki sukces polskiego państwa, że przejęło ten zbiór. Druga rzecz to obrona człowieka, na którym ciążą zarzuty. Zwracam tylko uwagę na pokrętną logikę Platformy - z jednej strony broni wymiaru sprawiedliwości w ten sposób, że politycy nie powinni się do niego mieszać, z drugiej - jeżeli ktoś z +naszych+ cierpi z powodu wymiaru sprawiedliwości, to owszem - politycy jak najbardziej powinni się mieszać" - powiedział Legutko.

"Albo, albo - jeżeli wymiar sprawiedliwości jest niezależny, to może poczekajmy, aż zostanie sformułowany akt oskarżenia i sprawa stanie się jasna, a nie, że ktoś z +naszych+ ma kłopoty, to od razu podnosimy wrzask na całą Europę" - zaznaczył europoseł Prawa i Sprawiedliwości. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/

mok/


Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook