Jedynie prawda jest ciekawa


Bochenek: Tusk cementował obecny układ

08.03.2017

Wybór na funkcję szefa Rady Europejskiej kandydata, wbrew woli rządu, z którego się on wywodzi, byłby niebezpiecznym precedensem - ocenił w środę rzecznik rządu Rafał Bochenek. Podkreślił, że jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem jest Jacek Saryusz-Wolski.

-Byłby to niebezpieczny precedens, coś niestandardowego, gdyby doszło do wyboru jakiegokolwiek kandydata na tę funkcję (szefa Rady Europejskiej) wbrew woli rządu państwa członkowskiego, z którego ten kandydat by się wywodził- powiedział dziennikarzom rzecznik rządu w środę w Sejmie.

Jak dodał, cały czas trwają konsultacje i rozmowy z ministrami poszczególnych państw członkowskich UE. -Dopóki nie będzie posiedzenia Rady Europejskiej, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja wszystkich premierów państw członkowskich Unii, dopóty nie będziemy wiedzieli, kto tę funkcję (szefa RE) w przyszłości będzie pełnił- podkreślił Bochenek. -Rząd polski stwierdził, że musi wystawić lepszego, kompetentnego kandydata, który będzie odpowiadał na te oczekiwania i zastrzeżenia, które padają ze strony szefów rządów państw członkowskich UE -wyjaśnił Bochenek. 

Jak dodał, jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem jest Jacek Saryusz-Wolski. Bochenek przekonywał, że nie każdy w Unii godzi się na politykę, którą Tusk prowadzi w Europie. Jak ocenił, to "polityka cementowania obecnego układu i braku chęci do wdrażania jakichkolwiek reform". Pytany, czy jest pewien, że Polak zostanie szefem Rady Europejskiej, Bochenek powiedział, że rząd bardzo by tego chciał i robi wszystko, aby do tego doszło. -My zawsze popieramy Polaków, PiS nigdy nie miało problemów z tym, aby popierać w sposób ponadpartyjny kandydatów z innych ugrupowań, czego dowodem jest również kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego- podkreślił.

-Dla nas najważniejsze jest doświadczenie, merytoryka i pewne cechy osobowości kandydatów do pełnienia tak ważnych funkcji. Donald Tusk pokazał, że nie jest w stanie sprostać tej funkcji, bo nie wypełnia podstawowej zasady, czyli neutralności i bezstronności wobec poszczególnych państw członkowskich- powiedział rzecznik rządu. 

Jego zdaniem, Saryusz-Wolski "to osoba, która będzie właściwie reprezentowała polskie interesy narodowe na arenie międzynarodowej i będzie broniła Polski na arenie międzynarodowej". -Rolą przewodniczącego Rady Europejskiej jest reprezentowanie interesów wszystkich państw członkowskich UE. Tusk pokazał, że nie jest w stanie tego robić, chociażby stając po stronie opozycji w związku z konfliktem politycznym, z którym mamy do czynienia od wielu miesięcy w Polsce, (Tusk) narusza zasadę bezstronności i neutralności -przekonywał rzecznik rządu.

Jak dodał, Tusk nie umiał też znaleźć "złotego środka" na rozwiązanie bieżących problemów UE, takich jak kryzys imigracyjny. Pytany o słowa lidera PO Grzegorza Schetyny, który skrytykował list premier Beaty Szydło do unijnych przywódców, Bochenek powiedział: "Dzisiejsze wypowiedzi Schetyny są przejawem jego roztrzęsienia, rozdygotania na samą myśl o tym, że Tusk mógłby wrócić do polityki krajowej i później być może przeszkodzić Schetynie w jego działaniach w ramach Platformy".

W liście opublikowanym w środę na stronie internetowej Kancelarii Premiera, Beata Szydło przedstawiła "intencje" towarzyszące polskiemu rządowi przy zgłaszaniu kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. W czwartek i piątek w Brukseli odbywać się będzie unijny szczyt. Pierwszego dnia szefowie państw i rządów mają zdecydować o tym, kto obejmie urząd szefa Rady Europejskiej. Polski rząd popiera kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego, o reelekcję ubiega się Donald Tusk. 

fot. [PAP/Leszek Szymański]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 2. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook