Jedynie prawda jest ciekawa


Bochenek: stanowisko rządu ws. uchodźców jest niezmienne

19.05.2017

- PiS, rząd pani premier Beaty Szydło nie będzie negocjował kwestii związanych z bezpieczeństwem - oświadczył rzecznik rządu.

- Stanowisko polskiego rządu w sprawie uchodźców jest stanowcze i jednoznaczne; jest ono absolutnie niezmienne i będziemy bronić bezpieczeństwa Polaków — powiedział w piątek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Bochenek był w Telewizji WP pytany o to, czy kwestia uchodźców jest dla polskiego rządu zamknięta.

- Sprawa uchodźców dla polskiego rządu jest na pewno sprawą aktualną, jeżeli chodzi zaś o stanowisko polskiego rządu, ono jest stanowcze i jednoznaczne — oświadczył.

Zdaniem rzecznika rządu stanowisko w sprawie uchodźców „ewoluuje po drugiej stronie”, zaś po stronie rządu jest „niezmienne od samego początku”. W ocenie Bochenka jest ono zdroworozsądkowe.

Dopytywany, czy stanowisko to podlega negocjacjom, Bochenek oświadczył, że kwestia migrantów jest kwestią bezpieczeństwa polskich obywateli, a „te wartości nie podlegają żadnym negocjacjom”.

- PiS, rząd pani premier Beaty Szydło nie będzie negocjował kwestii związanych z bezpieczeństwem — oświadczył.

Na pytanie, czy do czerwca Polska przystąpi do procedury relokacji uchodźców, Bochenek stwierdził, że „większość państw członkowskich UE, jeśli chodzi o wykonanie decyzji Komisji Europejskiej nie przyjęło żadnych migrantów”.

Bochenek tłumaczył, że poziom wykonania decyzji Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej przez inne państwa członkowskie jest na poziomie 10 proc. W ocenie rzecznika rządu, polityka migracyjna UE jest nieskuteczna.

- Tej polityki nie wykonuje nawet Komisja Europejska — ocenił.

- Stanowisko Polski jest w tym aspekcie absolutnie niezmienne i będziemy bronić bezpieczeństwa Polaków — oświadczył Bochenek.

Rzecznik rządu pytany, czy polski rząd woli płacić ewentualne kary nałożone przez KE, niż tracić w sondażach, oświadczył, że rząd woli opłacać projekty humanitarne.

- Polityka migracyjna UE, która jest teraz prowadzona i prowadzi do rzekomej relokacji uchodźców, czy migrantów ekonomicznych na terenie całej UE to jest tak naprawdę legitymizacja działań tych grup przestępczych, które przemycają tych ludzi, którzy wręczają im nielegalne dokumenty, którzy w sposób nielegalny doprowadzają do tego, że te osoby tutaj, na terenie UE się znajdują — ocenił Bochenek.

- Nie ma odpowiedniego systemu, który by weryfikował te osoby, które napływają do Europy (…). Nie możemy dopuścić do tego, żeby osoby niezweryfikowane przybywały do Europy i zagrażały bezpieczeństwu obywateli europejskich — podsumował.

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców; te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby. KE wezwała trzy państwa członkowskie do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji.

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji; termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.

Premier Beata Szydło we wtorek oświadczyła, że nie ma w tej chwili możliwości, by do Polski byli przyjmowani uchodźcy. „Na pewno nie zgodzimy się na narzucanie Polsce, ani innym krajom członkowskim jakichkolwiek przymusowych kwot” - podkreśliła.

[fot. youtube.com TV Republika]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook