Jedynie prawda jest ciekawa


Bochenek: nie ma powodu do podniesienia stopnia zagrożenia w Polsce

18.08.2017

Nie ma powodu do podniesienia stopnia zagrożenia w Polsce, ale służby wykazują "wzmożoną czujność" - powiedział w piątek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Bochenek przypomniał w TVP Info, że premier Beata Szydło w piątek wystosowała depeszę kondolencyjną na ręce premiera Hiszpanii Mariano Rajoya w związku z atakami terrorystycznymi, do których doszło w czwartek po południu i w piątek rano w Katalonii. 

"Wyraziła oczywiście wyrazy solidarności, złożyła kondolencje rodzinom ofiar, wyraziła również wyrazy wsparcia wszystkim osobom, które zostały poszkodowane w wyniku zamachu terrorystycznego, z jakim mieliśmy do czynienia na południu Hiszpanii" - powiedział Bochenek. 

Dodał, że premier w tym liście zwróciła uwagę, że najwyższy czas, aby Europa zaczęła skutecznie działać, zwalczać terroryzm, zapobiegać przede wszystkim tego typu zdarzeniom i chronić swoich obywateli przed niebezpieczeństwem, które - jak powiedział Bochenek - z każdym miesiącem narasta, ponieważ zamachy się nie kończą. 

"Uważamy, że Europa wreszcie powinna przystąpić do skutecznego, konsekwentnego działania, aby tego typu zdarzenia jednoznacznie i raz na zawsze wyeliminować" - powiedział rzecznik rządu.

Pytany, czy Polska jest bezpieczna, powiedział, że rząd i wszystkie podległe mu służby robią wszystko, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie.

Jak mówił, rząd przygotował bardzo dobrą ustawę antyterrorystyczną, która przyczyniła się do tego, że można było spokojnie i bezpiecznie przeprowadzić tak wielkie wydarzenia w zeszłym roku jak Światowe Dni Młodzieży czy szczyt NATO w Warszawie. 

Bochenek zaznaczył, że dzisiaj bardzo często terroryści działają w sposób nieskoordynowany, samodzielnie. "Służby muszą być czujne i taka wzmożone czujność przez służby jest wykazywana" - podkreślił. 

Dodał, że w piątek odbyło się posiedzenie międzyresortowego zespołu pod kierownictwem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. "Nie ma oczywiście powodu do tego, aby podnosić stopień zagrożenia w Polsce, natomiast służby rzeczywiście mają wzmożoną czujność, wykazują ta czujność" - powiedział Bochenek. 

Zaznaczył, że warto zwracać uwagę, na to co się dzieje wokół nas, w miejscach publicznych i jeśli pojawią się podejrzane pakunki czy przedmioty warto poinformować ochronę, odpowiednie służby. 

W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc ponad 100. Sprawca ataku, do którego przyznało się Państwo Islamskie, wciąż pozostaje na wolności. 

W piątek nad ranem w nadmorskim kurorcie Cambrils grupa napastników wjechała samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Policja zabiła pięciu sprawców tego ataku. Według władz Katalonii oba te zamachy są ze sobą powiązane.

(PAP)

fot. PD/P. Tracz /KPRM

Warto poczytać

 1. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 2. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 3. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 4. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 5. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 6. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 7. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 8. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook