Jedynie prawda jest ciekawa


Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

22.03.2017

Burza w szklance wody - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek odpowiedział w środę "Sygnałach Dnia" na pytanie, czy premier Beata Szydło powinna się pilnie spotkać z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem.

W programie radiowej Jedynki rzecznik rządu - w odpowiedzi na pytanie, czy premier powinna się spotkać w pilnym trybie z szefem MON - stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody". 

Po raz kolejny odniósł się także do korespondencji między prezydentem Andrzejem Dudą, a Antonim Macierewiczem. "Pan prezydent jest w nieustannym kontakcie z ministrem Macierewiczem. Wymieniają się pismami, bo tak pracują urzędy. Są dokumenty przesyłane pomiędzy poszczególnymi resortami, w przypadku wielu ustaw, w rządzie przecież ministrowie też nie zawsze się spotykają, ale często wysyłają do siebie pisma" - powiedział Bochenek. 

"To pismo w ostatnim czasie przedostało się do mediów i dlatego może jest czymś unikatowym. To rutynowa korespondencja osób, które ze sobą współpracują - powinny ze sobą współpracować i to robią" - dodał. 

"Pojawiają się sugestie, że między ministrem Macierewiczem a prezydentem jest jakiś konflikt. Każdy z nas wie, że jeżeli jesteśmy z kimś skonfliktowani, to nie piszemy do niego listów i do niego nie wydzwaniamy, raczej nie chcemy się z nim spotykać. Wiemy również, że prezydent umówił się już, czy planuje spotkanie z ministrem Antonim Macierewiczem i będzie rozmawiał na temat tego, w którym kierunku powinna przebiegać reforma polskiej armii. Te zmiany, które wprowadza minister Macierewicz, są zmianami pożądanymi i oczekiwanymi przez wielu wojskowych" - podkreślił rzecznik rządu. 

W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, wystosował do szefa MON dwa listy. W jednym piśmie prezydent wskazał, że oczekuje wyczerpującej informacji na temat tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu. W drugim napisał, że oczekuje "niezwłocznego podjęcia stosownych działań" w związku z brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. We poniedziałek Macierewicz odpisał na oba listy, we wtorek prezydent zapoznał się z jego odpowiedziami. 

Szef MON zapewnił prezydenta w swej odpowiedzi, że wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ-Wschód w Elblągu osiągnie wstępną gotowość terminowo lub z niewielkim przesunięciem czasowym, które nie będzie miało wpływu na powodzenie całego projektu. W drugim liście Macierewicz poinformował prezydenta, że we wszystkich miejscach, które zwierzchnik sił zbrojnych wymienił w swym piśmie, kandydaci na wojskowych attach, zostali wskazani i przechodzą obecnie weryfikację przez SKW. 

Prezydent - według wtorkowego oświadczenia dyrektora biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marka Magierowskiego - nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami szefa MON. W związku z tym, jak zapowiedział Magierowski, w przyszłym tygodniu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w imieniu prezydenta Dudy skieruje oficjalne zaproszenie do Macierewicza, by prezydent mógł "osobiście z panem ministrem porozmawiać nie tylko na tematy, które zostały ujęte we wspomnianych pismach, ale także na inne tematy związane z polityką bezpieczeństwa". 

Magierowski zaznaczył, że "to spotkanie, które najpewniej odbędzie się w przyszłym tygodniu, było już wstępnie zaplanowane". Jak dodał, ma ono związek z odprawą kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, które jest przewidziane w pierwszej połowie kwietnia. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 2. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 3. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 4. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 5. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

 6. 1270jakisupermariaki 12.08.2018

  Ten film podbija internet. Tak Patryk Jaki walczy mafią reprywatyzacyjną

  Patryk Jaki raczej nie kreuje się na superbohatera, chociaż dla wielu ludzi, którzy dzięki niemu mają szansę odzyskać zagrabiony majątek właśnie nim jest

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook