Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSW: policjanci ryzykują zdrowiem i życiem, muszą być godnie wynagradzani

03.12.2017
1270wiszniapol
Szef MSW: policjanci ryzykują zdrowiem i życiem, muszą być godnie wynagradzani

Rodzina policjanta, który zginął podczas akcji w Wiszni Małej, jak i pozostali funkcjonariusze, którzy zostali ranni, otrzymają wsparcie ze strony MSWiA - zapowiedział minister Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, policja musi być mocna, stanowcza w walce z przestępcami.

"Wielokrotnie rozmawiałem z Komendantem Głównym Policji. Dziś koncentrujemy się na otoczeniu opieką rodziny policjanta. Rozmawiałem z panią premier. Pani premier na mój wniosek podjęła decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla wdowy i dla dwójki dzieci, które osierocił policjant" - powiedział w niedzielę w TVP Info minister Błaszczak.

Podczas akcji antyterrorystów w sobotnią noc w Wiszni Małej (Dolnośląskie), którzy chcieli zatrzymać sprawców włamania do bankomatu, przestępca otworzył do nich ogień z broni maszynowej. Jeden policjant zginął, a trzech zostało rannych. W strzelaninie zginął też napastnik, dwóch innych zatrzymano.

Zabity funkcjonariusz miał 40 lat, służył w policji od 14 lat, a od ośmiu pełnił służbę w Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym Policji we Wrocławiu. Osierocił dwoje dzieci w wieku 8 i 12 lat. Rodzina tragicznie zmarłego policjanta została objęta pomocą psychologiczną.

Błaszczak zapewnił, że opieką zostali otoczeni ranni policjanci. "Ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, są pod opieką" - dodał.

Jak mówił, bandyta użył broni automatycznej, prowadzone są działania, która mają wyjaśnić pochodzenie tej broni.

"Policja musi być mocna, dobrze wyposażana w nowoczesny sprzęt, strzec bezpieczeństwa obywateli. Ci bandyci byli bezwzględni, nie liczyli się z konsekwencjami swoich działań. Policja musi być mocna, bo tylko wtedy zapewni bezpieczeństwo swoich obywateli" - podkreślał minister. 

Dodał, że jednocześnie policjanci powinni być godnie wynagradzani za swoją pracę. "To jest nasze zobowiązanie. Zrobimy wszystko, żeby bandyci - bo przecież tak można powiedzieć o tych ludziach - byli ukarani za te czyny, których się dopuścili" - zaznaczył.

Minister wskazał na bezwzględność bandyty, który strzelał. "Nie wymaga wielkiej znajomości rzeczy, żeby stwierdzić, że gdyby został zatrzymany i skazany to trafiłby do więzienia na kilka lat. On musiał mieć tego świadomość, a mimo to strzelał do policjantów. To świadczy o tym, że bandyci są bezwzględni, to świadczy o tym, że policja musi być mocna, musi być mocna, żeby zapewnić bezpieczeństwo, bo to chodzi o bezpieczeństwo obywateli naszego kraju" - podkreślił szef MSWiA.

Jak tłumaczył, "policjanci służą w poczuciu etosu służby, czyli są gotowi na poświęcenia swojego zdrowia i życia na obronę obywateli". Dlatego - jak wskazywał Błaszczak - potrzebne są pieniądze na wyposażenie policjantów i na podwyżki ich wynagrodzeń.

"Policjanci ryzykują swoje zdrowie i życie, tak, jak to się wydarzyło ostatniej nocy. W związku z tym muszą być godnie wynagradzani, to jest nasze zobowiązanie" - zaznaczył. I jak dodał, "trzeba wspierać wszystkich tych, którzy decydują się na służbę w policji".

Jak zapowiedział minister, "zrobimy wszystko, żeby bandyci - bo przecież tak możemy powiedzieć o tych ludziach - byli ukarani za te czyny, których się dopuścili.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus przekazała w niedzielę PAP, że wrocławska prokuratura prowadzi czynności ws. wydarzeń w Wiszni Małej. 

"Do poniedziałku nie udzielamy żadnych informacji w tej sprawie" - powiedział prok. Klaus.

(PAP)
autor: Aneta Oksiuta
edytor: Dorota Skrobisz 

fot. PAP/Maciej Kulczyński

 

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

 5. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 6. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 7. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 8. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook