Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak: "Pakiet demokratyczny" uporządkuje działania opozycji

14.12.2016

Zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego uporządkowanie działań opozycji będzie oparte o "Pakiet demokratyczny" i będzie dotyczyło parlamentu -zapowiedział w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

-To będzie oparte o "Pakiet demokratyczny", o którym mówiliśmy w poprzedniej kadencji. Przedstawimy te pomysły - zapowiedział Błaszczak w środę w radiowej Trójce. Dodał, że zmiany mają dotyczyć parlamentu. -Chodzi o doświadczenia np. z Wielkiej Brytanii - zaznaczył. -Ma być łatwiej opozycji. Tylko to nie może wyglądać tak, jak teraz to wygląda, że wychodzą panie posłowie i panowie posłowie i krzyczą - powiedział minister. -Poziom merytoryczny jest bardzo niski. Tu chodzi o sensowny poziom merytoryczny sporu, jaki jest w demokracji - dodał.

Szef MSWiA powiedział też, że w demonstracji Komitetu Obrony Demokracji we wtorek w Warszawie, według policji, wzięło udział 5 tys. osób, a nie - jak zapowiadali organizatorzy - 30 tys. Według Błaszczaka była to "klęska frekwencyjna". Błaszczak był też pytany o ewentualne degradacje generałów związanych ze stanem wojennym lub wydarzeniami z grudnia 1970 r. na Wybrzeżu. We wtorek szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział przygotowanie projektu zmian ustawowych, który umożliwi odebranie stopni generalskich gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu i gen. Czesławowi Kiszczakowi.

-Uważam, że (...) trzeba wyciągać wnioski. Ci ludzie działali na rzecz Moskwy, nie rzecz Polski, tylko na rzecz Moskwy. Stan wojenny był tragedią narodową. Jaruzelski wyprowadził wojsko na ulice, czołgi na ulice przeciwko narodowi polskiemu. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski - odpowiedział szef MSWiA. We wtorek w radiowej Trójce na pytanie, co by odpowiedział tym przedstawicielom opozycji, którzy uważają, że znakiem ograniczenia swobód obywatelskich są przygotowane przez PiS zmiany w Prawie o zgromadzeniach, Jarosław Kaczyński odpowiedział, że "ograniczanie wolności obywatelskich to jest to, co jest podejmowane właśnie przez przedstawicieli tej opozycji".

-Bo jeżeli jedni chcą uniemożliwić korzystanie z praw obywatelskich drugim, to te prawa obywatelskie stają się w jakiejś mierze fikcyjne, a w każdym razie ograniczone. My chcemy to po prostu uporządkować, tak by wszyscy mogli korzystać z praw obywatelskich. Jeżeli ktoś ma demonstrować, to powinien demonstrować w ten sposób, by to przebiegało spokojnie - powiedział prezes PiS.

PiS przedstawiło "Pakiet demokratyczny" w październiku 2010 r. Zawierał on propozycje zmian w regulaminie Sejmu, które miały ułatwić pracę opozycji i jednocześnie zlikwidować praktyki, które zdaniem PiS były patologiczne. Zaproponowano wówczas wpisanie do regulaminu trzygodzinnej debaty rząd-opozycja na wzór brytyjski, a także wprowadzenie pytań do prezesa i członków Rady Ministrów w miejsce obecnej informacji bieżącej i pytań w sprawach bieżących. PiS zaproponowało także likwidację tzw. "zamrażarki" marszałka Sejmu przez wprowadzenie obowiązku przeprowadzania pierwszego czytania projektu ustawy nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia jego złożenia w Sejmie.

Inna propozycja "Pakietu demokratycznego" przewidywała, że prace nad projektem ustawy trwałyby maksymalnie dziewięć miesięcy z możliwością przedłużenia w wyjątkowych sytuacjach o nie więcej niż trzy miesiące. Kluby i koła poselskie miałyby składać oświadczenia o udzielaniu bądź nieudzielaniu poparcia Radzie Ministrów. W tym drugim przypadku kluby i koła uzyskiwałyby prawa przewidziane dla opozycji, np. prawo do wprowadzenia do porządku obrad Sejmu co najmniej jednego punktu na każdym posiedzeniu bez konieczności uzyskiwania zgody marszałka Sejmu i opinii Konwentu Seniorów. 

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook